ԱՄՆ-ն սպառնացել Է Թուրքիային զրկել ՆԱՏՕ-ի տեխնոլոգիաներից՝ ռուսական Ս-400-ի գնման դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերման հայտարարված պլանների իրագործումը նրան կզրկի ՆԱՏՕ-ի տեխնոլոգիաներից օգտվելու հնարավորությունից եւ, հավանաբար, կբերի այն բանին, որ Անկարայի նկատմամբ կկիրառվեն այլ միջոցներ, որոնք կսահմանափակեն հինգերորդ սերնդի F-35 ամերիկյան բազմաֆունկցիոնալ կործանիչ-ռմբակոծիչների գնման եւ օգտագործման նրա հնարավորությունները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 17-ին հայտնել Է Defense News պարբերականը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի նախարարի օգնականի տեղակալ Հեյդի Գրանտի արած հայտարարությանը: Գրանտի խոսքով՝ եթե Ս-400-ի շուրջ Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ համաձայնության փաստական ձեռքբերման վերաբերյալ վերջին հաղորդումները հաստատվեն, դա լուրջ ազդեցություն կունենա ՆԱՏՕ-ի հետ Թուրքիայի հետագա ռազմական համագործակցության վրա: Գրանտը նշել Է, որ մինչ այժմ ԱՄՆ-ը այդ գործարքը լուրջ վերլուծության չԷր ենթարկում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ազդեցիկ անդամի դիրքերից:
«Մենք մտադիր ենք ձեռնամուխ լինել այն բանի քննարկմանը, որ եթե թուրքերը դա իրագործեն, ինչպես մենք կկարողանանք ապագայում ապահովել փոխգործակցությունը Թուրքիայի հետ,-հայտարարել Է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցիչը շաբաթահանդեսին տված հարցազրույցում:-Բայց արդեն այժմ ես կարող եմ ձեզ ասել, որ մեր ռազմավարությունը մեզ թույլ չի տալիս գործակցել այդ համակարգի (Ս-400-ի) հետ»: Գրանտն ընդգծել Է, որ Թուրքիայի վերը նշված մտադրությունները Էականորեն կբարդացնեն այդ երկիր առաջին F-35 ինքնաթիռների՝ 2018 թվականին պլանավորված փոխադրումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США пригрозили лишить Турцию доступа к технологиям НАТО в случае закупки российских С-400
Осуществление Турцией заявленных планов приобретения российских зенитно-ракетных систем С-400 лишит ее доступа к технологиям НАТО и, вероятно, повлечет за собой принятие в отношении Анкары и иных мер, ограничивающих ее возможности закупки и использования американских многофункциональных истребителей-бомбардировщиков пятого поколения F-35. Как передает Арменпресс,  об этом со ссылкой на заявление заместителя помощника министра ВВС США Хейди Грант сообщил в пятницу еженедельник Defense News.
По словам Грант, если последние сообщения о фактическом достижении договоренности между Москвой и Анкарой по поводу С-400 подтвердятся, это окажет серьезное воздействие на дальнейшее военное сотрудничество Турции с НАТО. Грант отметила, что до сих пор США не подвергали эту сделку серьезному анализу с позиций влиятельного члена североатлантического альянса.
"Мы намерены приступить к рассмотрению того, если они [турки] будут это реализовывать, как мы сможем обеспечивать взаимодействие [с Турцией] в будущем, - заявила представитель ВВС США в интервью еженедельнику. - Но уже сейчас я могу вам сказать, что наша стратегия не позволяет нам взаимодействовать с этой системой [С-400]".
Грант подчеркнула, что упомянутые намерения Турции существенно осложнят запланированную на 2018 год переброску в эту страну первых самолетов F-35.