Հայաստանը 2018թ. շարունակելու է մնալ արտաքին պարտքի նվազ բեռ ունեցող երկրների թվում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2018թ. շարունակելու է մնալ արտաքին պարտքի նվազ բեռ ունեցող երկրների ցանկում: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: Նախարարը ներկայացրեց այն գործոնները, որոնք թույլ են տալիս նման պնդում անել: Վարդան Արամյանը նախ շեշտեց, որ Հայաստանին տրամադրված արտաքին վարկերի մեծ մասը՝ 65 տոկոսն արտոնյալ պայմաններով են: «Դրա համար, երբ մենք խոսում ենք պարտքի կառավարելիության տեսանկյունից, շատ կարևոր է, թե ինչպիսի կառուցվածք ունի պարտքը: Ընդունված կանոն է, որ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների տրամադրած վարկերը հիմնականում արտոնյալ են լինում և դրանց մասով հիմնականում արտաքին ճգնաժամեր աշխարհում չեն նշմարվում: Կարևոր է նաև տոկոսադրույքը: Մեզ մոտ վարկերի գերակշիռ մասը ֆիքսված տոկոսադրույքով է, ինչն ազդարարում է այն մասին, որ հիմնականում պարտքի կառավարման տեսանկյունից հոսքերի գերակշիռ մասը մեզ համար տեսանելի է և անակնկալներ չենք կանխատեսում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասնեց նախարարը:
Նախարարը հավելեց, որ պարտի մարման միջին ժամկետի կոմֆորտ գոտին միջազգային պրակտիկայում 8-11 տարին է, իսկ Հայաստանը գտնվում է 8.5 տարի մարման տիրույթում, ինչը նշանակում է, որ այստեղ ևս ռիսկերը մեծ չեն: «Այս ցուցանիշի կարևորությունը կայանում է նրանում, որ որքան պարտքի մարման միջին ժամկետը կարճ է, այնքան պետությունը կարող է խնդիրներ ունենալ լիկդիվայնության հետ: Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանն այս առումով կոմֆորտ գոտում է»,-պարզաբանեց Արամյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարը հստակեցրեց, որ արտաքին պարտքի նվազ բեռ ունեցող երկրների համար արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցության առավելագույն շեմը 48 տոկոսն է, իսկ Հայաստանի համար 2018թ. վերջին այդ հարաբերակցությունը կլինի 41 տոկոս: Ընդ որում՝ նախարարը նկատեց, որ այդ հարաբերակցությունն այս պահին 43 տոկոս է, իսկ հաջորդ տարի այն նվազելու է՝ դառնալով 41 տոկոս:
Պարտքի նվազ բեռ ունեցող երկրների համար արտաքին պարտք-արտահանում հարաբերակցության առավելագույն շեմը 132 տոկոս է, իսկ Հայաստանի համար 2018թ. ակնկալվում է այդ հարաբերակցության 113 տոկոս:

Armenia to remain in list of countries with less foreign debt burden in 2018
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. In 2018 Armenia will continue to remain in the list of countries with less foreign debt burden, finance minister Vardan Aramyan said during the discussion of the 2018 state budget draft at the joint session of parliamentary standing committees, reports Armenpress.
The minister presented the factors which allow to make such a claim. Minister Aramyan said majority of foreign loans provided to Armenia – 65% are in privileged terms. “Thus, when we speak from the perspective of debt management, the structure of the debt is very important. It is an accepted rule that the loans provided by international financial organizations are mainly privileged loans and there are mainly no external crisis in the world in terms of them. The interest rate is also important. In Armenia, majority of loans are at fixed interest rate which shows that for us the majority of flows is visible in terms of debt management and we don’t predict expectations”, the minister said.
He added that the average term comfort zone for debt repayment in the international practice is 8-11 years, and Armenia is in 8.5 years repayment zone which means that here as well the risks are not high.
He clarified that the maximum threshold of foreign debt-GDP ratio for countries with less foreign debt burden is 48%, and for Armenia this ratio will be 41% in the end of 2018. Moreover, the minister noted that at the moment this ratio is 43%, and next year it will decrease to 41%.
The maximum threshold of foreign debt-export ratio for countries with less foreign debt burden is 132%, and for Armenia this ratio is expected to be 113% in 2018.