Նալբանդյանն ընդունել է Իսրայելի Կնեսեթի խորհրդարանական պատվիրակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունեց Իսրայելի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Կնեսեթի փոխխոսնակ, Հայաստան - Իսրայել խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի և փոխխոսնակ Յոել Խասսոնի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ Իսրայելի հետ բարեկամության խմբի նախագահ Գագիկ Մինասյանը և «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումի համանախագահ Հայկ Քոթանջյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում նկատվում է երկկողմ փոխայցելությունների ակտիվացում, ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից՝ համոզմունք հայտնելով, որ պարեբական շփումները նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` իսրայելցի խորհրդարանականները նշեցին, որ իրենց եռօրյա այցի ծրագիրը բավականին հագեցած է, ինչը հնարավորություն է ընձեռում տարբեր մակարդակներով քննարկել համոգործակցության խորացման հարցեր։
Արտգործնախարարը կարևորեց Հայաստանի և Իսրայելի միջև միջխորհրդարանական ձևաչափով համագործակցությունը՝ ընդգծելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը հայ-իսրայելական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց նաև, որ «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումը դառնում է երկու երկրների հասարակությունների միջև երկխոսության կարևոր հարթակ, ինչի վկայությունն է ֆորումի երրորդ նիստի անցկացումը Երևանում:
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-իսրայելական երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ կարևորեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, ընդգծեցին գործարար կապերի խթանման անհրաժեշտությունը, անդրադարձ արվեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման հնարավորությանը։

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Foreign minister of Armenia Edward Nalbandian on September 13 hosted the Israeli parliamentary delegation led by Knesset Vice Speaker, Head of Armenia-Israel parliamentary friendship group Tali Ploskov and Vice Speaker Yoel Hasson, press service of the ministry told Armenpress.
The meeting was also attended by head of the Armenian parliamentary friendship group with Israel Gagik Minasyan and co-chair of Armenia-Israel public forum Hayk Kotanjyan.
Welcoming the guests minister Nalbandian noted with satisfaction that in recent period intensification of bilateral mutual visits is noticed both by the representatives of legislative and executive leadership, and expressed confidence that the regular meetings contribute to further strengthening the bilateral relations.
The Israeli parliamentarians thanked for the reception and said the agenda of their three-day visit is very full which allows to discuss issues on deepening the cooperation at various levels.
The FM attached importance to the cooperation between Armenia and Israel at inter-parliamentary format, highlighting the role of friendship groups on strengthening the Armenian-Israeli relations.
Edward Nalbandian said Armenia-Israel public forum becomes an important platform of dialogue between the societies of the two countries the evidence of which is the third forum in Yerevan.
The officials also discussed wide range of issues of bilateral agenda, by attaching importance to expanding the legal framework, the need to boost business ties, and the opportunities to liberalize visa regime.