Բելգիացի սենատորը  հանդիպել է Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է Բելգիացի սենատոր Յորիս Պոշետի այցը Արցախի Հանրապետություն: Հունիսի  22-ին ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավորին Շուշիում ընդունել է Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Նաողջունելով հյուրին, նշել է, որ քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ առանցքային դերակատարում ունի նաև մշակութային երկխոսությունը: Կարևորելով  եվրոպացի   խորհրդարանականների հետ նման հանդիպումները՝ նախարարը  փաստել է, որ  այդ ձևաչափը ևս նպաստում է աշխարհում Արցախի ճանաչմանը և հավելել, որ նաեւ ճանաչողական այցերի արդյունքում է, որ եվրոպական հանրությանը  հասանելի է դառնում  Արցախի ժողովրդի խոսքը, ստեղծարար  միտքն  ու խաղաղարար ձգտումներըՆարինե Աղաբալյանը Յորիս Պոշետին ներկայացրել է Արցախի մշակութային կյանքը և փաստել, որ թեև արդեն 25 տարի է արցախցին ապրում է «խաղաղության» մեջ, այդուհանդերձ երբեք չի դադարում լինել ստեղծագործ, ավելին, շարունակում է ընդլայնել  մշակութային կապերը տարբեր երկրների հետՆախարարն անդրադարձել է նաև մշակութային այն ծրագրերին, որոնք իրականացվում են  հատկապես զինծառայողների համար:  Ծրագրեր, որոնք բացի մշակութային դաստիարակությունից փոխանցում են նաև վեհ  արժեքներ, որոնք, ցավոքբացակայում են հակառակորդի դեպքում: Որպես  ասվածի ապացույց՝  Յորիս   Պոշետի հետ զրույցում Նարինե Աղաբալյանը ներկայացրել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում հակառակորդի անմարդկային   վայրագությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Բելգիացի սենատորն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելութան համար և ընդգծել, որ մինչ Արցախ այցելելն իր պատկերացումներն այլ էին, սակայն այսօր դրանք շեշտակի փոխվել են:
Տեղեկացնենք, որ Բելգիայի Թագավորության ֆլամանդական  խորհրդարանի անդամ  Յորիս Պոշետի այցն Արցախի Հանրապետություն  կայացել է   ՀՅԴ Հայ Դատի   Եվրոպայի հանձնախմբի   գրասենյակի ղեկավար  Գասպար Կարապետյանի   նախաձեռնությամբ:

Artsakh’s culture minister holds meeting with Belgian Senator in Stepanakert
On June 22, Narine Aghabalyan – Artsakh’s minister of culture and youth affairs held a meeting with Mr. Poschet.
During the meeting Aghabalyan said that cultural dialogue has a key role simultaneously with political dialogue. Highlighting similar meetings with European parliamentarians, the Artsakhi minister noted that this format also contributes to the global recognition of the country, and as result of such visits the voice of the people of Artsakh becomes accessible to the European community, as well as the creative minds and peaceful aspirations.
Minister Aghabalyan presented the cultural life of Artsakh and noted that although for already 25 years the people are living in ‘peace’, they never stop being creative, and moreover continue to expand cultural ties with various countries.
The minister also touched upon the cultural programs which involves servicemen. Programs which in addition to cultural discipline, also convey high values, which unfortunately are absent in the case of the adversary.
As a proof of the abovementioned, the minister presented to the Belgian Senator the Azerbaijani inhuman atrocities during the April War.
The Belgian Senator thanked for the warm reception and emphasized that prior to visiting Artsakh his understanding and ideas were different, however today they’ve changed a lot.
Mr. Poschet’s visit to Artsakh was held at the initiative of Gaspar Karapetyan – head of the European Armenian Federation for Justice and Democracy.