Անկարայի սադրանքները չեն բարելավի հարաբերությունները. Ցիպրաս
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Թուրքիայի իր պաշտոնակցի՝ Բինալի Յըլդըրըմի հետ Աթենքում կայացած բանակցություններում արծարծել Է թուրք զինվորականների կողմից Հունաստանի օդային ու ծովային տարածքի մշտական խախտումների հարցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թուրքիայի սադրանքները եւ խախտումները չեն օգնում դրական օրակարգի հաստատմանը»,-ասել Է Ցիպրասը՝ հանդես գալով Յըլդըրըմի հետ համատեղ հայտարարությամբ:
«Ես ասացի պարոն Յըլդըրըմին, որ այդ իրադրությունը նպաստավոր չԷ, որ թուրքական կողմի ռազմական գործունեությունն ու թուրքական խախտումները չեն կարող շարունակվել, եւ ճիշտ չԷ, որ մեր երկրները լավ համագործակցության, դրական օրակարգի փոխարեն հարկադրված են ծախսեր անել սպառազինությունների մրցավազքի վրա»,-ասել Է Ցիպրասը, նշելով, որ աճում են զինծառայողներին սպառնացող վտանգները եւ բախման ռիսկերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Провокации Анкары не улучшат отношения, заявил Ципрас турецкому премьеру
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас на переговорах со своим турецким коллегой Бинали Йылдырымом поднял вопрос о постоянных нарушениях турецкими военными воздушного и морского пространства Греции, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Провокации Турции и нарушения не помогают позитивной повестке дня", — сказал Ципрас, выступая с совместным заявлением с Йылдырымом.
"Я сказал господину Йылдырыму, что эта ситуация не помогает, что военная деятельность и турецкие нарушения не могут продолжаться, и неправильно, что наши страны вынуждены тратиться на гонку вооружений вместо хорошего сотрудничества, позитивной повестки дня", — сказал Ципрас, отметив, что растут риски для военнослужащих и риски столкновения.