ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը կընդլայնի քաղաքական երկխոսությունը. համատեղ հաղորդագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը և Եվրոպական միությունը Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաստորագրման առնչությամբ տարածել են համատեղ հաղորդագրություն: «Արմենպրես»-ն այն ներկայացնում է ամբողջությամբ.
«Մարտի 21-ին Երևանում` Արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած արարողությանը, Հայաստանի Հանրապետության անունից գլխավոր բանակցող, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը և առևտրի հարցերով բանակցող, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Եվրոպական միության անունից գլխավոր բանակցող, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գործադիր տնօրենի տեղակալ Լյուք Դևինը և առևտրի հարցերով բանակցող, Եվրոպական հանձնաժողովում բաժնի ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսը նախաստորագրեցին Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ):
Համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև երկկողմ հարաբերությունների շրջանակն ընդլայնելու կարևոր քայլ կհանդիսանա: Այն կամրապնդի քաղաքական երկխոսությունը և ամուր հիմք կստեղծի տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումները շարունակելու համար: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության նկատմամբ ամուր հանձնառությունն ընկած է նոր համաձայնագրի և Հայաստան-ԵՄ հետագա համագործակցության հիմքում: ՀԸԳՀ-ն նաև կստեղծի ավելի ամուր համագործակցություն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը և շրջակա միջավայրը, նոր հնարավորություններ առևտրի և ներդրումների բնագավառում, և դյուրացված շարժունակություն՝ ի շահ քաղաքացիների:
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունները զգալիորեն ամրապնդվել են վերջին տարիներին: ՀԸԳՀ-ն համատեղ ջանքերի արդյունք է, որն էլ ավելի կխորացնի կողմերի հարաբերությունները Եվրոպական հարևանության վերանայված քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: ՀԸԳՀ-ն հնարավորություն կընձեռնի ԵՄ-ին և Հայաստանին իրենց հարաբերությունները որակական նոր, ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար»:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. The Republic of Armenia and the European Union have issued a joint statement on the occasion of initialing the comprehensive and expanded cooperation agreement between Armenia and the EU. As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, the statement runs as follows,
“On 21st of March at a ceremony held at the Ministry of Foreign Affairs in Yerevan, on behalf of the Republic of Armenia Chief negotiator Garen Nazarian, Deputy Foreign Minister and Trade lead negotiator Garegin Melkonian, First Deputy Minister of Economic Development and Investments and on behalf of the European Union (EU) Chief negotiator Luc Devigne, Deputy Managing Director in the European External Action Service and Trade lead negotiator Petros Sourmelis, Head of Unit in the European Commission, initialled the Armenia – EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
The Agreement will be an important step to broaden the scope of bilateral relations between Republic of Armenia and the European Union.
It will strengthen the political dialogue and set a solid basis for the continuation of economic and social reforms. Strong commitments to democracy, human rights, and the rule of law, underpin the new agreement and Armenia-EU future cooperation. The CEPA will also create the framework for stronger cooperation in sectors such as energy, transport and the environment, for new opportunities in trade and investments, and for increased mobility for the benefit of the citizens.
Relations between Armenia and the EU have seen a significant strengthening in recent years. The CEPA is a joint endeavour, which will further deepen their relations within the larger framework of the revised European Neighbourhood Policy and Eastern Partnership. The CEPA will offer EU and Armenia a platform to bring their relations to a new, higher level”.