Բասկյան ԷՏԱ-ի զինյալները մտադիր են զինաթափվել մինչեւ ապրիլի 8-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բասկյան ԷՏԱ ահաբեկչական խմբավորման զինյալները մտադիր են լիակատար զինաթափման պլանն իրականացնել մինչեւ ընթացիկ տարվա ապրիլի 8-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 17-ին հայտնել Է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով խմբավորման եւ Իսպանիայի իշխանությունների միջեւ բանակցություններին մոտ են կանգնած աղբյուրներ:
Ինչպես սպասվում Է, մոտ ժամանակներս ԷՏԱ-ն կտեղեկացնի զենքի իր գաղտնարանների տեղադրության մասին: Դրանց մի մասը տեղակայված Է Ֆրանսիայի տարածքում, եւ տեղի իրավապաշտպան կազմակերպությունները հանդես են գալիս հօգուտ այն բանի, որ բռնագրավվող զինամթերքը հանձնվի ֆրանսիական իշխանություններին, այլ ոչ թե իսպանական կողմին:
ԷՏԱ կազմակերպությունը («Բասկերի երկիր եւ ազատություն») հանդես Է գալիս բասկերի տարածքի անկախության օգտին, որն ընդգրկում Է Իսպանիայի հյուսիսի եւ Ֆրանսիայի հարավ-արեւմուտքի հողատարածքները: Խմբավորումը ստեղծվել Է 1959 թվականին:
ԷՏԱ-ի կողմից կազմակերպված ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքով նրա գոյության ողջ ժամանակաշրջանում զոհվել Է ավելի քան 800 մարդ: Չնայած 2011 թվականին զինված պայքարը դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարությանը, Իսպանիայի եւ Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինները շարունակում են հետապնդել խմբավորման անդամներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Боевики баскской ЭТА намерены полностью разоружиться к 8 апреля
Боевики баскской террористической группировки ЭТА намерены реализовать план по полному разоружению до 8 апреля текущего года. Как передает Арменпресс, об этом сообщило сегодня агентство AFP со ссылкой на источники, близкие к переговорам между группировкой и властями Испании.
Как ожидается, в ближайшее время ЭТА сообщит о местоположении своих тайников с оружием. Часть из них расположена на территории Франции, и местные правозащитные организации выступают за то, чтобы конфискуемое снаряжение было передано французским властям, а не испанской стороне.
Организация ЭТА ("Страна басков и свобода") выступала за независимость территории басков, включающей земли на севере Испании и юго-западе Франции. Группировка была основана в 1959 году.
В результате терактов, организованных ЭТА за все время ее существования, погибли свыше 800 человек. Несмотря на объявление в 2011 году о прекращении вооруженной борьбы, правоохранительные органы Испании и Франции продолжают преследование членов группировки.