Թրամփը ցավակցություն է հայտնել Չուրկինի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցավակցություն Է հայտնել ՄԱԿ-ին առընթեր Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինի մահվան կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Hill-ը:
«Թեեւ ամերիկացի պաշտոնյաները երբեմն չեն համաձայնում ռուս գործընկերների հետ, դեսպան Չուրկինը վճռորոշ դեր խաղաց համաշխարհային անվտանգության մի շարք հանգուցային հարցերի շուրջ Միացյալ Նահանգների հետ աշխատանքում»,- հայտարարել Է նախագահը: Նա հավելել Է, որ վշտացած Է մշտական ներկայացուցչի մահվան լուրից, որին նա անվանել Է փորձառու դիվանագետ, որը երկար տարիներ ծառայում Էր իր երկրին:
Թրամփն ամերիկյան ողջ ժողովրդի անունից  ցավակցություն Է հայտնել Ռուսաստանի ժողովրդին ու կառավարությանը:
ՄԱԿ-ին առընթեր Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը փետրվարի 20-ին մահացել Է Նյու Յորքի իր աշխատատեղում՝ իր 65-ամյակի նախօրյակին: ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ մահվան պատճառ Է դարձել սրտի տագնապը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. President of the United States Donald J. Trump extended his condolences on the death of Russia’s Permanent Representative to the United Nations, Vitaly Churkin.
The White House issued a statement, saying: “President Donald J. Trump was saddened to learn of the unexpected death of Russia’s Permanent Representative to the United Nations, Vitaly Churkin. An accomplished diplomat, Ambassador Churkin worked alongside his U.S. counterparts in New York for more than a decade. While American officials sometimes disagreed with their Russian counterparts, Ambassador Churkin played a crucial role in working with the United States on a number of key issues to advance global security.  The President offers the condolences of the American people to the Russian people and government.”
Vitaly Churkin, who served as Russia's permanent representative to the United Nations since 2006, died suddenly while at work in New York, on Monday.
He would have turned 65 on Tuesday.
The announcement "of the untimely passing away of Ambassador Vitaly Churkin" was met with shock when it was delivered during a session at the UN headquarters.