Ճապոնիայում 75-ից բարձր տարիքի քաղաքացիների թիվը գերազանցել Է երեխաների թվաքանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի բնակչության թվաքանակը 1920 թվականից ի վեր առաջին անգամ նվազել Է, իսկ 75-ից բարձր տարիքի ճաապոնացիների թիվն առաջին անգամ գերազանցել Է մինչեւ 15 տարեկան երեխաների եւ դեռահասների քանակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են բնակչության 2015 թվականի մարդահամարի տվյալները, որոնք հրապարակել Է Ճապոնիայի ներքին գործերի եւ հաղորդակցությունների նախարարությունը:
Այսպես, երկրի բնակչության թվաքանակը կազմել Է 127,9 միլիոն, ընդ որում 61,8 միլիոնը տղամարդիկ են եւ 65,2 միլիոնը՝ կանայք:
65-ից բարձր տարիքի ճապոնացիների թիվը կազմել Է բնակչության ընդհանուր թվաքանակի 26,6 տոկոսը, 75-ից բարձր տարիքի քաղաքացիներինը՝ 12,8 տոկոս, մինչեւ 15 տարեկաններինը՝ 12,6 տոկոս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число японцев старше 75 лет превысило количество детей в стране
Численность населения Японии снизилась впервые с 1920 года, а число японцев старше 75 лет впервые превысило число детей и подростков в возрасте до 15 лет.
Об этом свидетельствуют данные переписи населения за 2015 год, обнародованные министерством внутренних дел и коммуникаций Японии,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Так, численность населения страны составила 127,9 миллиона человек, в частности 61,8 миллиона мужчин и 65,2 миллиона женщин.
Число японцев старше 65 лет составило 26,6% от общей численности населения, граждан в возрасте выше 75 лет — 12,8%, до 15 лет — 12,6%.