ԱՊՀ-ի մաքսային ծառայությունների կոմիտեի 15-րդ նիստը ծրագրվում Է անցկացնել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի իրավապահ ստորաբաժանումների ղեկավարների կոմիտեի 14-րդ նիստի մասնակիցները Տաջիկստանում քննարկել են մաքսանենգության բացահատման եւ դրա կապուղիների արգելափակման համատեղ միջոցառումների արդյունքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 28-ին հայտնել Է Տաջիկաստանի մաքսային ծառայության մամուլի ծառայությունը:
Բանակցությունների արդյունքում որոշվել են փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները անդրսահմանային ինտերնետ-առեւտուր իրականացնելիս իրավախախտումների հակազդման, թմրամիջոցների անօրինական միջազգային շրջանառության դեմ պայքարի, ԱՊՀ-ի մաքսային ծառայությունների իրավապահ ստորաբաժանումների աշխատակիցների որակավորման բարձրացման, մաքսային հետաքննությունների, ինչպես նաեւ կինոլոգիական գործունեության ոլորտում:
Հատուկ ուշադրություն Է դարձվել միջազգային իրավապահ մարմինների ու կազմակերպությունների հետ կոմիտեի համագործակցության զարգացման հարցին: Պլանավորված են մաքսային իրավախախտումների բացահայտմանն ու կասեցմանն ուղղված հատուկ գործողություններ: Նիստի մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել՝ փոխանակել տեղեկատվություն եւ համաձայնեցված միջոցներ մշակել անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում:
Նիստին մյասնակցել են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի մաքսային ծառայությունների իրավապահ ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու աշխատակիցներ, ինչպես նաեւ ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի ներկայացուցիչը: Կոմիտեի 15-րդ նիստը ծրագրվում Է անցկացնել 2017 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Таможенники стран СНГ обсудили итоги мероприятий по выявлению контрабанды
Итоги совместных мероприятий по выявлению и пресечению каналов контрабанды обсудили в Таджикистане участники заседания Комитета глав правоохранительных подразделений Совета руководителей таможенных служб стран СНГ, сообщила в среду пресс-служба Таможенной службы (ТС) Таджикистана.
По итогам переговоров определены направления взаимодействия в сфере противодействия правонарушениям при осуществлении трансграничной интернет-торговли, борьбы с незаконным международным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, повышения квалификации сотрудников правоохранительных подразделений таможенных служб СНГ, таможенных расследований и дознания, а также кинологической деятельности,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Отдельное внимание было уделено вопросу развития сотрудничества Комитета с международными правоохранительными органами и организациями. Запланированы спецоперации по выявлению и пресечению таможенных правонарушений. Участники выразили готовность к обмену правоохранительной информацией и разработке скоординированных мер по борьбе с транснациональной организованной преступностью.
В заседании приняли участие руководители и сотрудники правоохранительных подразделений таможенных служб Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, РФ, Таджикистана и Узбекистана, а также представитель Антитеррористического центра государств-участников СНГ. Пятнадцатое заседание Комитета планируется провести в первом полугодии 2017 года в Армении.