Ուզբեկստանում չեղյալ են հայտարարվել Անկախության օրվան նվիրված հանդիսությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուզբեկստանում չեղյալ են հայտարարվել օգոստոսի 31-ին պլանավորված պաշտոնական հանդիսությունները՝ նվիրված երկրի Անկախության 25-րդ տարեդարձին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշում Է BBC-ն, նախորդ տարիներին այդ օրը Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովը հայտնվում Էր հանրության առջեւ: Բայց նախօրյակին հայտնի Է դարձել, որ նա հիվանդության ծանր տագնապ Է ունեցել եւ հիվանդանոց տեղափոխվել ծանր վիճակում: Առայժմ պարզ չԷ՝ արդոք տոնական միջոցառումները չեղյալ են հայտարարված նախագահի ծանր հիվանդութան պատճառով: Պարզ չԷ նաեւ՝ կկայանա արդյոք ժողովրդական զբոսահանդես, որը տոնի կապակցությամբ սովորաբար անցկացվում Է սեպտեմբերի 1-ին:
Ուղեղի արյան զեղում ախտորոշմամբ Քարիմովի հոսպիտալացման մասին հայտնի Է դարձել այն բանից հետո, երբ նրա դուստրը՝ Լոլա Քարիմովա-Տիլյաեւան, այդ մասին օգոստոսի 29-ին գրել Է «Ֆեյսբուք»-ում:
Նույն օրվա երեկոյան Միջին Ասիայի մասին «Ֆերգանա» լրատվական հրատարակությունը հայտնել Է, որ Քարիմովը օգոստոսի 29-ին մահացել Է հիվանդանոցում: Ռուսական գործակալությունները, վկայակոչելով Ուզբեկստանի նախագահի աշխատակազմի աղբյուրներ, գրել են, որ Ուզբեկստանի առաջնորդի մահվան վերաբերյալ տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում:
Օգոստոսի 30-ին ԶԼՄ-ներում եւ սոցցանցերում վերստին տեղեկատվություն Է հայտնվել Իսլամ Քարիմովի վախճանվելու մասին: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այդ հաղորդումները չի հաստատել:

В Узбекистане отменены торжества в честь Дня независимости
В Узбекистане отменены запланированные на 31 августа официальные торжества, приуроченные к 25-летию объявления независимости страны.
В предыдущие годы в этот день президент Узбекистана Ислам Каримов обычно появлялся на публике.
Но накануне стало известно, что он перенес он перенес тяжелый приступ болезни и госпитализирован в тяжелом состоянии.
Пока непонятно, отменены ли праздничные мероприятия именно по причине тяжелой болезни президента. Неясно также, состоятся ли народные гуляния, которые в связи с праздником обычно проводятся 1 сентября.
О госпитализации Каримова с кровоизлиянием в мозг стало известно, когда его дочь Лола Каримова-Тилляева написала об этом в "Фейсбуке" в понедельник.
В тот же день вечером русскоязычное новостное издание о Средней Азии "Фергана" сообщило, что Каримов скончался в больнице 29 августа в 15-16 часов по ташкентскому времени (13-14 часов по Москве).
Российские агентства со ссылкой на источники в аппарате президента Узбекистана заявили, что информация о смерти узбекского лидера не соответствует действительности.
Во вторник в СМИ и соцсетях снова появилась информация о кончине Ислама Каримова. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков эти сообщения не подтвердил.