Լատվիացի խորհրդարանականը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա-Լիտվա-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 9-ին հանդիպել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Սերգեյ Պոտապկինին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանն աջակցելու համար:
Անդրադառնալով վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ձեռնարկում է միջազգային սկզբունքներին հակասող գործողություններ՝ ահաբեկչական քայլեր կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ: Իսկ Թուրքիայի իշխանություններն անթաքույց են խոսում Ադրբեջանին աջակցելու եւ պաշտպանելու մասին:
Էդուարդ Շարմազանովն անընդունելի է համարել միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի միջեւ հավասարության նշան դնելը, քանի որ մեր պետությունը հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման կողմնակիցն է: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն արժանի է իրացնելու ինքնորոշման իր իրավունքը: Նա հույս է հայտնել, որ ի վերջո կհաղթի բանականությունը, եւ միջազգային հանրությունը կհասկանա, որ մարդկային կյանքն ավելին է, քան զենքը եւ գումարը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երբ աշխարհում խոսեն օրենքները, զենքերը կլռեն, եւ կվերականգնվի պատմական արդարությունը:
Սերգեյ Պոտապկինն իր խոսքում նշել է, որ հակամարտության սրացման ընթացքում որոշել է այցելել Հայաստան եւ ծանոթանալ իրավիճակին: Նա նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է տեսնի իրական պատկերը, ոչ թե ծանոթանա դրան մամուլից: Լատվիացի պատգամավորի խոսքով՝ անընդունելի է, երբ ռազմական ագրեսիայից տառապում է խաղաղ բնակչությունը: Այս առումով խաղաղության վերահաստատումն առաջնահերթ խնդիր է, եւ հակամարտության սրացումները չեն նպաստում խաղաղության հաստատմանն ու պահպանմանը:
Հիշեցնենք, որ առավոտյան լինելով Եռաբլուր պանթեոնում՝ Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ տպավորված է եւ կիսում է վերջին օրերին զոհված զինվորականների հարազատների ծանր վիշտը:
Նույն օրը Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ղեկավարները ծաղիկներ են խոնարհել սուրբ նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Սերգեյ Պոտապկինը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել վավերագրերին եւ գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում:

Латвийский парламентарий воздал дань уважения жертвам Геноцида армян в Мемориале в Цицернакаберде
9-го апреля  зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов, руководитель парламентской группы дружбы с Латвией, встретился с депутатом латвийского парламента, руководителем парламентской группы дружбы с Арменией, Сергеем Потапкиным.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении, зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов поблагодарил Сергея Потапкина за помощь при открытии в Риге выставки, посвященной 100-летию Геноцида армян.
Эдуард Шармазанов, говоря о событиях последних дней на линии соприкосновения карабахского конфликта, сказал, что власти Азербайджана идут на шаги, противоречащие принципам международного права и совершают акты терроризма по отношению к НКР. Власти же Турции неприкрыто их защищают.
Эдуард Шармазанов посчитал неприемлемым ставить знак равенства между Арменией и Азербайджаном со стороны международного сообщества, поскольку наша страна является сторонницей исключительно мирного решения вопроса.
По его словам, народ НКР вправе осуществить свое право на самоопределение. Он выразил надежду, что здравый смысл возобладает, и международное сообщество поймет, что человеческие жизни стоят дороже оружия и денег.
В своем слове Сергей Потапкин отмтил, что решил посетить Армению в этот период обострения конфликта и ознакомиться с ситуацией. По его словам,  международное сообщество должно узнать истинную картину происходящего, а не слышать об этом из прессы. По его словам,  неприемлемо, когда страдает мирное население, поэтому первоочередным должно стать восстановление мира.
Напомним, что утром Сергей Потапкин побывал в пантеоне «Ераблур», где сказал, что разделяет горе родных павших бойцов.
В тот же день Сергей Потапкин вместе с Эдуардом Шармазановым посетили Мемориал жертвам Геноцида армян в  Цицернакаберде, где он возложил цветы и воздал дань уважения жертвам Геноцида армян. Затем он посетил Музей Геноцида, где сделал запись в книге почетных гостей.