Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն ուխտագնացություն է կազմակերպել դեպի Արցախ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը մի խումբ ուխտագնացների հետ այցելել է Արցախ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Քաշաթաղի «Մերան» պաշտոնաթերթի խմբագիր Զոհրաբ Ըռքոյանը տեղեկացրել է, որ ուխտագնացները գիշերելու նպատակով օգոստոսի 17-ին կանգ են առել Բերձորում՝ Հակարի գետի ափին ստեղծված ճամբարում: Հյուրերին Բերձորի մուտքի մոտ դիմավորել են Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալներ Արտուշ Մխիթարյանը, Հակոբ Սայամյանը և աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Դավթյանը:
Բարոնուհի Քոքսը նշել է, որ Արցախն իր համար հարազատ երկիր է դեռևս պատերազմի տարիներից: Քերոլայն Քոքսն իր խմբի անդամներին, որոնց մեծ մասն առաջին անգամ է Արցախում, պատմել է գոյամարտի և արցախցիների հերոսական պայքարի մասին: Խոսելով Քաշաթաղի շրջանի մասին, նա նկատել է, որ հայ ժողովուրդը մշտապես ավերակների վրա է հիմնել ու ծաղկեցրել իր երկիրը: Ուխտագնացության մասնակիցներն օգոստոսի 18-ին ոտքով Բերձորից շարժվել են դեպի Շուշի և Ստեփանակերտ:
Ուխտագնացների թվում են Արցախյան գոյամարտի մասնակից հաշմանդամներ, ովքեր բուժվել են Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնում: Նրանք իրենց երախտագիտությունն են հայտնել բարոնուհուն նման բուժհաստատություն հիմնելու և օժանդակելու համար: Արտերկրից ժամանած բոլոր ուխտագնացները որպես նվեր ստացել են Հայոց Մեծ Եղեռնի մասին պատմող գրքեր ու սկավառակներ, որոնք հատկացվել են ՀՀ կառավարության կողմից:

Баронесса Кэролайн Кокс организовала паломничество в Арцах
Член палаты лордов Великобритании баронесса Кэролайн Кокс с группой паломников посетила Арцах. Как передает «Арменпресс», редактор Кашатахской газеты  «Меран» Зограб Ыркоян сообщил, что паломники остановились на ночь в Бердзоре – в лагере на берегу реки Акар. У входа в Бердзор их встретили заместители руководителя местной администрации Артуш Мхитарян, Акоп Саямян и еуководитель аппарата Давид Давтян.
Баронесса Кэролайн Кокс отметила, что Арцах – родная для нее страна еще со времен войны. Многие из группы побывали здесь впервые, и баронесса Кэролайн Кокс рассказала им о героической борьбе арцахцев. Говоря о Кашатахе, он заметила, что армянский народ всегда основывал и стрил свою страну. Паломники 18-го августа пешком двинулись в Шуши и Степанакерт.
Среди паломников – инвалиды Арцахской войны, которые лечились в реабилитационном центре Степанакерта имени Кэролайн Кокс. Они выразили свою признательность за основание этого центра и за помощь. Все паломники из-за рубежа получили вподарок книги и диски, рассказывающие о Геноциде армян, выделенные правительством Армении.