Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն ուխտագնացություն է կազմակերպել դեպի Արցախ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը մի խումբ ուխտագնացների հետ այցելել է Արցախ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Քաշաթաղի «Մերան» պաշտոնաթերթի խմբագիր Զոհրաբ Ըռքոյանը տեղեկացրել է, որ ուխտագնացները գիշերելու նպատակով օգոստոսի 17-ին կանգ են առել Բերձորում՝ Հակարի գետի ափին ստեղծված ճամբարում: Հյուրերին Բերձորի մուտքի մոտ դիմավորել են Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալներ Արտուշ Մխիթարյանը, Հակոբ Սայամյանը և աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Դավթյանը:
Բարոնուհի Քոքսը նշել է, որ Արցախն իր համար հարազատ երկիր է դեռևս պատերազմի տարիներից: Քերոլայն Քոքսն իր խմբի անդամներին, որոնց մեծ մասն առաջին անգամ է Արցախում, պատմել է գոյամարտի և արցախցիների հերոսական պայքարի մասին: Խոսելով Քաշաթաղի շրջանի մասին, նա նկատել է, որ հայ ժողովուրդը մշտապես ավերակների վրա է հիմնել ու ծաղկեցրել իր երկիրը: Ուխտագնացության մասնակիցներն օգոստոսի 18-ին ոտքով Բերձորից շարժվել են դեպի Շուշի և Ստեփանակերտ:
Ուխտագնացների թվում են Արցախյան գոյամարտի մասնակից հաշմանդամներ, ովքեր բուժվել են Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնում: Նրանք իրենց երախտագիտությունն են հայտնել բարոնուհուն նման բուժհաստատություն հիմնելու և օժանդակելու համար: Արտերկրից ժամանած բոլոր ուխտագնացները որպես նվեր ստացել են Հայոց Մեծ Եղեռնի մասին պատմող գրքեր ու սկավառակներ, որոնք հատկացվել են ՀՀ կառավարության կողմից:

YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. Member of the House of Lords of British Parliament, Baroness Caroline Cox, visited  Narogno Karabakh with a group of pilgrims. Armenpress was informed from “Meran” official newspaper editor that the pilgrims stayed the night at Berdzor on August 17.  The guests were welcomed at Berdzor by Artur Mkhitaryan and Hakob Sayamyan, the Deputy Heads of the Kashatagh Regional Administration, and Head of the Staff Davit Davtyan.
Baroness Caroline Cox noted that Artsakh had become dear to her heart since war times. Caroline Cox told the members of her group, who were in Artsakh for the first time in their lives, about the heroic battle of the people of Artsakh.  Speaking about Kashatagh, the baroness said that the Armenian people had always founded and flourished their country on ruins.
Disabled people who had participated in Artsakh Liberation War and were later treated in Stepanakert Rehabilitation center named after Baroness Caroline Cox also were in the pilgrimage group.