Հատուկ գործողության ընթացքում հակառակորդի կազմակերպած ծուղակն ամբողջովին ոչնչացվել է. Սեյրան Օհանյան
Հատուկ գործողության ընթացքում հակառակորդի կազմակերպած ծուղակն
ամբողջովին
ոչնչացվել է. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Հանրապետության պետական կոշտ դիրքորոշումը, բանականության բացակայությունը և մարդասիրական նորմերի ոտնահարմամբ ուղղաթիռի և խոցումը, և դրանից հետո համապատասխան միջոցառումների կատարումից հրաժարվելը ստիպել է Պաշտպանության բանակի ղեկավարությանը դիմել հատուկ գործողությունների: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` անդրադառնալով ադրբեջանական կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի անձնակազմի դին և մասունքները հատուկ գործողության միջոցով հետ վերադարձնելուն:
«Մեր զինված ուժերը ոչ միայն ուսումնավարժական պարամունքների, այլև իրական մարտական դրության մեջ կարողանում են իրենց առջև դրված խնդիրներն իրականացնել: Խոսելով հրամանատարի հետ` մենք իմացանք, որ զինծառայողների հմուտ գործողությունների արդյունքում դիտարկվել է ուղղաթիռի ընկած վայրը, դուրս բերվել զինծառայողներից մեկի դին և մյուսի մասունքները, նաև հետագայում ճիշտ հետաքննություն անցկացնելու համար ուղղաթիռի կարևոր մասերից մի քանիսը: Այդ ընթացքում հակառակորդի կողմից կազմակերպված ծուղակն ամբողջովին ոչնչացվել է Պաշտպանության բանակի զինծառայողների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սեյրան Օհանյանը: Նրա խոսքով` սփոփանքի խոսքերի հետ միասին, որոնք ուղղված պետք է լինեն զոհված օդաչուների հարազատներին, նաև մենք պետք է հպարտանանք ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զինծառայողներով, ովքեր իրենց առջև դրված այդ բարդ խնդիրը պատվով են կատարել:
Անդրադառնալով պատժիչ գործողությունների մասին հարցին` ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ համապատասխան սադրանքների դեպքում միշտ լինելու են նման քայլեր: «Ես նախկինում ասել եմ և հիմա էլ կրկնում եմ, ցանկացած այսպիսի իրադրության ժամանակ նվազագույնը համաչափ պատժիչ գործողություն լինելու է: Առաջին գծում մենք խստացնելու ենք մեր ծառայությունը, դիտարկման, հայտնաբերման, խոցման միջոցառումները, բայց դրանք ուղղված են լինելու միայն այն մարդկանց, ովքեր փորձելու ենք խախտել հրադադարը: Հայ ժողովրդի մոտ ընդունված չէ կացնահարել, դավադրություններ կազմակերպել, պարզապես մենք արժանի, մի քիչ էլ ավելի պատասխան ենք տալու ցանկացած այսպիսի սադրանքի»,- նշեց Սեյրան Օհանյանը:
Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու բանականությանիսպառ բացակայությունը, ԼՂՀ զինված ուժերը ստիպված դիմել են նոյեմբերի 12­-ին հակառակորդիկողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը անկման վայրում պարզելու և դրանից բխողխնդիրներ լուծելու հատուկ նշանակությանգործողության: Մարտական խնդրի կատարման արդյունքումդեպքի վայրից տարհանվել են ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները ևուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր: Հատուկ նշանակության գործողության ընթացքում շարքից հանվելէ հակառակորդի երկու ասկյար: Պաշտպանության բանակի կողմից կորուստներ չեն եղել:

YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Because of the harsh state stance of the Republic of Azerbaijan, the lack of reasoning and downing of the helicopter with violation of humanistic norms, and refusing to carry out corresponding measures after it, the leadership of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic was forced to resort to special operations. The Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan stated this in a conversation with the journalists reflecting of returning the body of one of the members of the helicopter downed by Azerbaijan and remains of the other two pilots due to a special operation.
As reports “Armenpress”, Seyran Ohanyan underscored: “Our Armed Forces are capable to realize their tasks not only during trainings, but at the real military situations as well. Talking to the commander, we learnt that due to the skilful actions of the servicemen, the crash site of the helicopter was determined. Body of one of the servicemen and remains of the two bodies were evacuated. Some of the important parts of the helicopter have also been taken for holding a proper investigation. The trap organized by the rival was completely eliminated by the servicemen of the Defense Army during this period.”
According to him, along with the words of consolation, which must be addressed to the relatives of the deceased pilots, we should also be proud of the special task forces of the Defense Army, which have carried out their difficult task with honor.
Among other things, Seyran Ohanyan highlighted: “I have already stated this and I’ll repeat again that in such situations there will be a relevant punishing action as minimum. We will strengthen our service, measures to detect, identify and eliminate the opponent on the front line. But these measures will be targeted only at those, who will try to cross the borders. The Armenian people have no habit of killing with an ax and initiating provocations. We’ll just give a relevant, or a little bit more, response to any such provocation.”
“Taking into consideration the official statements by the Azerbaijani side and the absolute lack of reasoning, the Armed Forces of the Nagorno Karabakh Republic were forced to carry out a special operation to learn about the fate of the crew members of the helicopter downed by the rival on November 12 on the site and give solution to issues stemming from it. In the result of the realization of the military task, the body of one of the crew members and remains of the two pilots have been evacuated from the site of the incident along with some of the necessary parts of the helicopter. At the course of the special operation, two askyars of the rival have been eliminated. The Defense Army had no casualties.”