Հայաստանը գնահատում է ԼՂ հարցում Հունաստանի հավասարակշիռ դիրքորոշումը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը բարձր է գնահատում Հունաստանի հավասարակշռված եւ կառուցողական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին պետական այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում: ՀՀ Նախագահը հանդիպմանը Հունաստանի իր գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները: «Մենք բարձր ենք գնահատում Հունաստանի հավասարակշիռ եւ կառուցողական դիրքորոշումն այս հարցում: Հունաստանի պաշտոնական դիրքոշումն է սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը եւ Մինսկի խմբի առաջարկած լուծումների տարբերակին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց ՀՀ Նախագահը:
Իր հերթին Հունաստանի նախագահը Հայաստանի իր գործընկերոջը ներկայացրել է Կիպրական խնդրի շուրջ վերջին զարգացումներն ու նշել, որ բանակցություններն այդ հարցում ճգնաժամային փուլում են: «Մենք պայքարում ենք թուրքական բռնատիրությանը վերջ դնելու ուղղությամբ, սակայն թուրքական ղեկավարության վերջին հայտարարությունները հուսադրող չեն»,-ասաց Պապուլիասը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ վերջին ամիսներին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների երկու հանդիպում է տեղի ունեցել: Առաջինն օգոստոսի 10-ին Սոչիում` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ, երկրորդը` սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում` ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի միջնորդությամբ: Նախատեսվում է երրորդ հանդիպումը հոկտեմբերի վերջին երրորդ համանախագահող երկրի` Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի միջորդությամբ Փարիզում:

Армения ценит взвешенную позицию Греции в карабахском вопросе: Серж Саргсян
Армения высоко оценивает взвешенную и конструктивную позицию Греции в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Армении Серж Саргсян 30 сентября на совместной пресс-конференции  с находящимся в Армении с государственным визитом президентом Греции Каролосом Папулиасом. До этого на встрече с президентом Греции Серж Саргсян представил последние развития, связанные с карабахским вопросом.
«Мы высоко оцениваем взвешенную и конструктивную позицию Греции в этом вопросе. Официальная позиция Греции поддерживает деятельность Минской группы ОБСЕ и предложенный ею вариант решений», - сказал президент Армении.
Президент Греции, в свою очередь, представил своему армянскому коллеге последние развития событий в кипрской проблеме, отметив, что переговоры по этому вопросу находятся на стадии кризиса. «Мы боремся за то, чтобы положить конец турецкой тирании,  однако, последние заявления турецкого руководства не обнадеживают», - сказал Каролос Папулиас.
За последние месяцы состоялись две встречи президентов Армении и Азербайджана по вопросу карабахского урегулирования. Первая - 10 августа в Сочи – при посредничестве президента РФ Владимира Путина, вторая – 4 сентября в Уэльсе при посредничестве госсекретаря США Джона Керри.
Планируется третья встреча в конце октября в Париже при посредничестве президента Франции Франсуа Олланда.