«Ականատեսը». Ո՞ւր է «Ծովից ծով Հայաստան»-ը. Արեւմտյան Հայաստանի կորուստը 102-ամյա ղարսեցու հուշերում
«Ականատեսը». Ո՞ւր է «Ծովից ծով Հայաստան»-ը. Արեւմտյան Հայաստանի կորուստը
102-ամյա ղարսեցու հուշերում
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ շարունակում է ընթերցողի դատին հանձնել «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը, որը ներկայացնում է ցեղասպանության ականատեսների կյանքի  պատմությունները: Նախագծի ստեղծագործական խումբը այցելել է Գյումրի, ուր բնակվում է կյանքի առանձնակի հուզիչ պատմություն ունեցող 102- ամյա Վարազդատ Մանուկյանը:
ԳՅՈՒՄՐԻ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի կենտրոնական փողոցներից մեկի տան բակում խնձորի բերքը վաղուց հասել է, սակայն այն հավաքված լինելու փոխարեն, թափված էր գետնին: Հին, բայց յուրահատուկ ճարտարապետական տեսք ունեցող տան տերը` 102- ամյա Վարազդատ Մանուկյանն է, ով մեն-մենակ է ապրում հսկայական տանը: Նա բերքը հավաքելու և այգին մշակելու առողջություն այլևս չունի: Մեր այցից փոքր-ինչ զարմացած ծերունուն երկար ժամանակ պետք չէր վստահությամբ լցվելու համար: Վերլուծական նախանձելի կարողություն և լավ հիշողություն ունեցող մարդը  պատրաստակամ էր սկսել վերհուշը, որը պարբերաբար ընդհատվում էր ոչ միայն իմ հարցադրումներով, այլև նրա աչքերից հոսող արցունքներով: 1911 թվականին Ղարսում ծնված Վարազդատ Մանուկյանն իր ընտանիքի պատմությունը հիշում է դեպի Գյումրի գաղթի ճանապարհը բռնած: «Արմենպրես»-ն իր նախագծի հերոսի վերհուշը ներկայացնում է նաեւ աուդիոֆոտոպատմության տարբերակով:
Աշխատողի հոգին մաքուր է ու ազնիվ
Վարազդատ Մանուկյանի հուշերում պատկերավոր է այն դրվագը, թե ինչպես Արևմտյան Հայաստանից գաղթած ժողովրդի մեծ մասը բնակվելու տեղ, սնունդ չուներ և  հայտնվել էր կյանքի դժվարին պայմաններում: «Տատիկս պատի տակ աթարը շարում էր, գոգնոց կամ «ադյալ» էր գցում` երեխային դնում վրան, ապրելու միջոց չկար»,- ասում  է պատմության հերոսը:
Նա հիշում է, թե ինչպես 1926 թվականին ԽՍՀՄ առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինը վարկային ընկերություն է հիմնում` արտասահմանից վարկեր բերելով` գյուղացիներին բաժանելու նպատակով: «Սերմացու բաժանեց գյուղացիներին` ասելով աշխատեք, ապրեք: Գյուղացիներն այնպես հարստացան, որ սեփական տներ` տանիք կառուցեցին, գյուղացիների տղաները սկսեցին բարձրագույն հաստատություններում սովորել, անգրագիտությունը վերացավ և այդ ամենը հաջողությամբ ավարտվեց»,- ոգևորությամբ մեջբերում է Վարազդատը:
Նրա հայրը 1943 թվականին մահանում է, 1946-ին կյանքից հեռանում է մայրը, ինքը ստիպված է լինում այլևս չհետաքրքրվել ուսմամբ և  աշխատել փոքր քույրերին մեծացնելու համար: Ականատեսի հավաստմամբ` ծնողները նախքան մահանալը գիշեր-ցերեկ երկրի փրկության, աշխատող ժողովրդի մասին էին մտածում, բայց  ոչ մի տեղից օգնություն չկար:
« Իրենք մտածում էին ավելի շատ ապրուստի պայմաններ գտնելու, քան հայրենիք վերադառնալու մասին: Ռուսները մեզ շատ բանով օգնեցին, ոտքի կանգնեցինք և ապրեցինք և հիմա էլ ապրում ենք, և դարձյալ թշնամություն  են ուզում սերմանել հայերի և ռուսների միջև»,- կարծում է կարսեցին:
Ու՞ր են Ղարսը, Սարիղամիշը Արդահանը, Տրապիզոնը, Էրզրումը..
«Թուրքերը անգրագետ, հիմար, գազան մարդիկ էին, ապրում էին լեռներում, բացարձակ վայրենի էին, եկան միջին Ասիա տեսան, որ ամեն ինչ փոխված է, զարմացան, եկան Եգիպտոս, որի բանակը վարձու բանակ էր, լցվեցին այդտեղ, հեղինակություն ձեռք բերեցին»,- ասում  է ցեղասպանության վկան, ում գնահատմամբ` Հայոց ցեղասպանության պատճառներից մեկը նաև այն էր, որ մեր երկրին պակասում էր պաշտպանական հավելյալ մի ուժ:
«Թուրքերը անգամ երեխաներին չէին ափսոսում, դնում էին ոտքի տակ անցնում: Դիմադրող չունեին, այն ժամանակ մեր երկիրը «Ծովից ծով Հայաստան» էր կոչվում, իսկ հիմա ո՞ւր է այն, ու՞ր են Ղարսը, Սարիղամիշը, Արդահանը, Տրապիզոնը, Էրզրումը:  Հսկա երկիր էր, բոլորը թուրքը վերցրեց իրան: Նրա վայրենի հասկացությունն էր այդպիսին»,-շարունակում է նա:
«Իմ մեծ տղաները դաշնակցական խմբապետ Հախոյի թոռներն են: Նրա աղջիկը գրագետ, խոսքի տեր աղջիկ էր, մաթեմատիկայի մասնագետ, ով 1943 թվականին մահացավ 20 տարեկան հասակում, երկու տղան որբ մնացին»,- իր առաջին կնոջ մասին հիշելիս նշում է ծերունին:
1954 թվականին նա որոշում է, որ սեփական բնակարան պետք է ունենա: Հետադարձ հայացք նետելով իր կյանքին` տխրությամբ փաստում է, որ նախկինում երբևէ չէր մտածել ապագայի մասին և անգամ չէր կարող պատկարացնել, որ կյանքի մայրամուտը տան հսկայական տարածքում միայնակ է անցկացնելու:
Նրա կինը որդիներին հետաքրքիր անուններ է տվել Ժիլբերտ և Հեկտոր: «Ժիլբերտը Ֆրանսիայի առաջավոր մարդկանց անուն է, Հեկտորը հունական հերոսի անուն է: Երբ ապրելու պայմանները վատացան, իսկ տղաներս Հախոյի թասիբն ունեին, չդիմացան, ասացին. «Պապ ջան մեն այստեղ չենք կարող ապրել», մեկնեցին Ռուսաստան, Լուգանսկ:  Այնտեղ աշխատեցին, հեղինակություն ձեռք բերեցին, մեծս հիմա 73 տարեկան է, փոքրս` 71, բայց իրենք օտարացել են, գնալ-գալ չունենք, ճանապարհածախսը թանկացել է, իսկ իրենք թոշակով են ապրում»,- ասում է Վարազդատը` հավելելով, որ չորս տարի է, ինչ  Մոսկվայում աշխատանքի է անցել նաև մասնագիտությամբ ապրանքագետ 1967 թվականին ծնված որդին:
«Չորս տարի է` գնացել է, ես անտեր-անտիրական եմ, բացարձակ մենակ եմ ապրում, պաշտպան չունեմ, մարզպետարանն ու քաղաքապետարանն էլ չեն օգնում»,- մտահոգված ասում է նա: (Հարցազրույցի ընթացքում նրան այցելեց նրա աղջիկը` Կարինեն, ով նույնպես իր ընտանիքի հետ ապրում է Ռուսաստանում և մշտապես Գյումրիում չի բնակվում: Նա նշեց, որ հորն այցելում են, սակայն նրա հետ ապրելու, կամ իրենց մոտ տեղափոխելու հնարավորություն չկա): Կյանքի հարուստ փորձ ունեցող Վարազդատը վստահ է, որ պատմության ոչ մի դրվագ չի մոռացվում: Նրա հուշերում  առանձնակի տեղ ունի Ստալինը:
«Ես շատ լավ եմ ապրել կոմունիստների օրոք: Կոմունիստները մեզ տեղ էին տալիս, գնահատում էին, պատկերացրեք մարդուն, ինչիպիսի տեղ տվեց Ստալինը: Նա մարդ էր բառիս բուն իմաստով: Աշխատանքային վետերան, դա նշանակում էր, որ բոլոր մարդիկ պետք է ձգտեն դեպի լավը` հեղինակությունը»,- արցունքներն աչքերին հիշում է անցյալը զրուցակիցս:
15 տարի մանկավարժ աշխատելուց հետո սեփական դիմումի համաձայն դուրս է եկել  աշխատանքից և մտել, ինչպես ինքն է բնորոշում, «բանվորական շրջապատ», որը իրեն մեծ հեղինակություն է բերել: «50 տարի աշխատել եմ մսի կոմբինատում որպես մեխանիկ, վեց տարի գարեջրի կոմբինատում, երկու տարի Ախուրյանի կաթի գործարանում: Հարգանք, պատիվ ունեի, օրը տասնվեց ժամ աշխատում էի, ես պետք էի իրենց, հիմա անպետք եմ»,- ասում է նա` ընդգծելով, որ աշխատողի հոգին մաքուր է և ազնիվ:
«Դրա համար բոլորիս փրկիչ Հիսուս Քրիստոսը ասում էր, ազնիվ աշխատեք, իրար սիրեք և հարգեք»,- նկատում է Վարազդատը: Խոստավանում է, որ երբեմն տեսնելով իրենից տարիքով երիտասարդների վաղաժամ մահը` ապրել չի ցանկանում, սակայն իրեն պահողը Աստված է: «Նա իմ պաշտպանն է: 1935 թվականից մինչև հիմա այնքան նեղություններից ու փորձանքներից է ազատել»,- շեշտում է նա:
102-ամյա ծերունու միակ ցանկությունն այն է, որ իր տան դիմացի պատը վերանոգորվի, որը տարիների ընթացքոմ վնասվել է, փլվել և անգամ տարիներ առաջ մի երեխայի մահվան պատճառ դարձել: Նա վստահ է, որ եթե հիվանդությունը չլիներ այս տարիքում էլ կփորձեր այն վերանորոգել, որպեսզի հարևանների շրջանում անեծքի առարկա չդառնար, սակայն չի կարող: Առաջին հերթին փողոցում խաղացող երեխաների անվտանգության համար այդ պատի վերանորոգումը նա անհրաժեշտություն է համարում և կոչ է անում Գյումրիի քաղաքապետարանին օգնել իրեն միայն այս հարցում, քանի որ այլ օգնության կարիք ինքը չունի:
Հպարտությամբ նշում է, որ խնամքով պահպանված գրադարան ունի, և փնտրում է  մեկին, ում այն կարող է նվիրել: Նրա` հուզմունքից թրթռացող շուրթին իր հայրենակցի` Եղիշե Չարենցի տողերն էին` «Ես իմ անուշ Հայաստանի...»:
Սոցիալական և առողջական խնդիրներով բեռնված տարեց գյումրեցին մտագոհված է նաև ազգի  խնդիրներով: Նա հորդորում է բոլորին հիշել, որ պետությունը պետություն է  առաջին հերթն իր ժողովրդով, իր բանվոր դասակարգով:

«Очевидец»: Армения от моря до моря: где она?102-летний Вараздат Манукян из Дарса и сегодня горюет по утраченной Западной Армении
Спецпроект Арменпресс «Очевидец»» в преддверии 100-летия Геноцида армян представляет истории людей, свидетелей и жертв этого величайшего преступления против человечества начала 20 века. На этой неделе «герой» нашей истории - 102-летний Вараздат Манукян. Творческая группа проекта посетила Гюмри, где в настоящее время проживает Вараздат Манукян, и была особенно тронута историей его жизни.
Во дворе дома, находящегося на одной из центральных улиц Гюмри, давно поспели яблоки, однако, никто их не собирает и они, буквально, заполонили весь двор. Хозяин этого старого дома со своеобразным архитектурным обликом – 102-летний Вараздат Манукян, живет совсем один в этом огромном доме и не в состоянии ни ухаживать за этой прекрасной и щедрой на плоды яблоней, ни убирать урожай. Немного удивленный нашим визитом старец быстро пришел в себя и исполнился к нам доверием . Он с готовностью начал свой рассказ, поразив нас своей прекрасной памятью, но не раз прерывал свое печальное повествование не только из-за наших вопросов, но и из-за набегавших на глаза, то и дело. слез.
Родившийся в 1911 году в Дарсе наш «герой» вспоминает историю своей семьи с дороги беженцев на пути в Гюмри. Арменпресс представляет воспоминания очевидца и в виде аудио-фото-истории.
Душа работяги чиста, честна
В воспоминаниях Вараздата Манукяна всплывает эпизод, как большая часть его соотечественников, проживавших в Западной Армении, стала волею судеб беженцами, лишилась своего дома, средств пропитания и оказалась в чудовищных условиях борьбы за существование. «Бабушка раскладывала кизяк под стеной, набрасывала на него свой фартук и пеленала на нем ребенка, других условий не было», - рассказывает дел Вараздат.
Его отец умер в 1943 году, а мать - в 1946 году, так что ему пришлось забыть об учебе и начать работать, чтобы прокормить младших сестер.
«Мои родители всегда думали о том, как прожить день, а не как вернуться на родину. Русские нам многим помогли, помогли стать на ноги, а сегодня некоторые пытаются сеять рознь между армянами и русскими», - говорит дед Вараздат из Карса.
Где Карс, Саригамиш, Ардаган, Трапизон, Эрзрум…
«Турки необразованны, глупы и жестоки, они жили в горах, были совсем неотесанными, а затем пришли в Среднюю Азию, увидели как там все преобразилось, удивились, затем пришли в Египет, армия которого была армией наемников, заполонили все страну и утвердились здесь», - говорит очевидец Геноцида армян, по мнению которого, одной из причин геноцида является то, что у нас не хватило дополнительных сил для обороны.
«Тури не жалели даже детей, буквально, ходили по ним. Некому было оказывать сопротивление, в то время наша страна называлась - Армения от моря и до моря, а сейчас, где это все, где Карс, Саригамиш, Ардаган, Трапизон, Эрзрум. Была огромная страна, все турки забрали себе, - с горечью продолжает Вараздат Манукян.
«Мои старшие сыновья – внуки дашнака Ахо. Его дочь – их мать - была образованной женщиной, математиком, а в 1943 году скончалась в возрасте 20 лет, дети остались сиротами».
В 1954 году Вараздат Манукян решает, что должен иметь собственный дом. Оглядываясь в прошлое, он с грустью говорит, что раньше никогда не думал о будущем и не думал о том, что на склоне жизни может остаться в этом огромном доме один-одинешенек.
Его жена дала необычные имена своим сыновьям – Жильберт и Гектор. «Жильберт – один из известных французских деятелей, а Гектор – герой греческих мифов. Когда условия в Армении ухудшились, сыновья заявили: «Отец, мы не можем больше здесь жить, поедем в Россию и уехали в Луганск. Там работали, завоевали своим трудом авторитет, старшему сейчас 73 года, а младшему 71, они совсем отвыкли от дома и не приезжают к отцу, тем более, что оба уже на пенсии, а путь не близкий и обойдется недешево», - говорит Вараздат Манукян. По его словам, уже 4 года как живет в Москве и й сын (по специальности – товаровед), родившийся в 1967 году.
«Так что, уже 4 года, как я живу один, никто обо мне не заботится, ни областная администрация, ни мэрия», - говорит он . Во время нашей беседы к нему пришла дочь Карине, которая также живет со своей семей в России, она сказала, что навещает отца, однако у нее нет возможности жить с ним или перевезти его к себе. Умудренный жизнью Вараздат Манукян верит, что ни один эпизод истории не забывается. Особое место в его воспоминаниях занимает Сталин.
«Я очень хорошо жил при коммунистах. Коммунисты нас ценили, Ветеран труда означало в то время, что все люди должны стремиться завоевать подобный авторитет», - вспоминает с ностальгией коммунистическое прошлое Вараздат Манукян.
После 15 лет работы учителем, он оставил эту работу и вступил, по его собственному выражению, в «рабочее окружение», в котором он также завоевал авторитет. «50 лет работал на мясокомбинате механиком, 6 лет на пивзаводе, 2 года в Ахуряне на молочном заводе. Меня все уважали, работал по 16 часов в день и нужен был им, а сейчас никому не нужен», - говорит он с горечью, добавляя, что душа у работяг чистая, честная.
Единственное, о чем мечтает сегодня 102-летний старик, чтобы стену напротив его дома отремонтировали, поскольку она совсем обветшала и годы назад даже стала причиной гибели ребенка. Он говорит, что если бы не его годы, он сам бы сделал этот ремонт, чтобы соседи его не проклинали, однако, сегодня сил у него на это явно не хватит. Он не может не думать об этом постоянно, поскольку для него главное безопасность детей, играющих на улице, и просит мэрию Гюмри помочь ему в этом вопросе, поскольку больше обратиться не к кому.
Вараздат Манукян с гордостью говорит о своей библиотеке и ищет того, кому сможет доверить с любовью собранные книги и произносит дрожащими губами известные строки своего любимого поэта Егише Чаренца «Ես իմ անուշ Հայաստանի...»:
102-летний старец из Гюмри не равнодушен и к проблемах своего народа. Он призывает всех помнить, что государство является государством, в первую очередь, благодаря своему народу, тем самым работягам, к которым он причисляет и себя…