Արցախյան պատերազմում գերեվարված աղջկա մասին «Ընդհատված մանկություն» ֆիլմը հոկտեմբերին կհայտնվի մեծ էկրանին
Արցախյան պատերազմում գերեվարված աղջկա մասին «Ընդհատված
մանկություն» ֆիլմը հոկտեմբերին կհայտնվի մեծ էկրանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Ընդհատված մանկություն»  ֆիլմը հոտկեմբերի 1-ից կլինի «Մոսկվա» կինոթատրոնի էկրանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին կինոթատրոնից, ֆիլմն արցախյան պատերազմի ընթացքում` 1992 թվականին ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 6-ամյա Լենայի մասին է:
Ներկայացվում է, թե ինչպես են աղջկան բանտից տանում Ֆաթիմա Խալայի տուն, որպեսզի վերջինս Լենային փոխանակի ռազմաճակատում կորած իր որդու հետ: Ժամանակի ընթացքում վախն ու թշնամանքը վերածվում են փոխադարձ կարեկցանքի. չորս ամիս անց Ֆաթիման աղջկան վերադարձնում է ընտանիքին` փոխանակելով իրեն անծանոթ ադրբեջանցի զինվորի դիակի հետ: Աղջկա հուշերում Ֆաթիման մինչ օրս սպասում է իր որդուն:
«Ոսկե ծիրան» 10-րդ հոբելյանական փառատոնի ընթացքում Ավետիսյանի կինոժապավենն արժանացել է Հրանտ Մաթեւոսյանի անվան մրցանակի` լավագույն սցենարի համար:

В октябре на большой экран выйдет фильм «Прерванное детство» - о девочке, попавшей в плен к азербайджанцам в арцахской войне
В октябре на большой экран выйдет фильм «Прерванное детство» - о девочке, попавшей
в плен к азербайджанцам  в арцахской войне
С 1 октября фильм  ДживанаАветисяна «Прерванное детство» будет демонстрироваться в к/т «Москва». Как сообщили Арменпресс из кинотеатра,  фильм рассказывает о 6-летней девочке Лене, попавшей в плен к азербайджанцам в 1992г.
Фильм показывает, как девочку из тюрьмы уводят в дом Фатимы Халаи, чтобы та обменяла ее на своего сына. Со временем страх и ненависть  превращаются во взаимное сочувствие, и через 4 месяца Фатима  возвращает девочку родителям – в обмен на тело незнакомого ей азербайджанского солдата. В воспоминаниях Лены  Фатима так и остается матерью, до сих пор ждущей встречи со своим сыном.
На фестивале «Золотой абрикос» фильм был удостоен приза имени Гранта Матевосяна в номинации на лучший сценарий.