Արցախյան պատերազմում գերեվարված աղջկա մասին «Ընդհատված մանկություն» ֆիլմը հոկտեմբերին կհայտնվի մեծ էկրանին
Արցախյան պատերազմում գերեվարված աղջկա մասին «Ընդհատված
մանկություն» ֆիլմը հոկտեմբերին կհայտնվի մեծ էկրանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Ընդհատված մանկություն»  ֆիլմը հոտկեմբերի 1-ից կլինի «Մոսկվա» կինոթատրոնի էկրանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին կինոթատրոնից, ֆիլմն արցախյան պատերազմի ընթացքում` 1992 թվականին ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 6-ամյա Լենայի մասին է:
Ներկայացվում է, թե ինչպես են աղջկան բանտից տանում Ֆաթիմա Խալայի տուն, որպեսզի վերջինս Լենային փոխանակի ռազմաճակատում կորած իր որդու հետ: Ժամանակի ընթացքում վախն ու թշնամանքը վերածվում են փոխադարձ կարեկցանքի. չորս ամիս անց Ֆաթիման աղջկան վերադարձնում է ընտանիքին` փոխանակելով իրեն անծանոթ ադրբեջանցի զինվորի դիակի հետ: Աղջկա հուշերում Ֆաթիման մինչ օրս սպասում է իր որդուն:
«Ոսկե ծիրան» 10-րդ հոբելյանական փառատոնի ընթացքում Ավետիսյանի կինոժապավենն արժանացել է Հրանտ Մաթեւոսյանի անվան մրցանակի` լավագույն սցենարի համար:

The film about Armenian girl captured during Artsakh war will be shown in October
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS: Director Jivan Avetisyan’s film “interrupted childhood” since October 1 will be shown in Moscow cinema of Yerevan. “Armenpress” was informed from the cinema that the film is about Armenian 6 year old girl Lena who was captured by Azerbaijanis during Artsakh war in 1992.
It is introduced how the girl is taken from the prison to Fatima Khala’s place in order the latter exchanges Lena with his son who had been lost in the battlefield. During time fear and revulsion change for mutual care: after four months Fatima returns the girl to her family exchanging her with a body of Azerbaijani soldier unfamiliar with him. In the grils memories Fatima up to now waits for her son.
During 10th jubilee “Golden Apricot” festival the film received the award after Hrant Matevosyan for the best scenario.
The author of the scenario of the film “Interrupted childhood” is Karine Khodikyan. The producer is Arthur Aghabekyan.