Ֆլորա Մարտիրոսյանի մարմարե կիսանդրին կարտահայտի նրա ողջ հմայքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքից վաղաժամ հեռացած Ֆլորա Մարտիրոսյանի սպիտակ մարմարից կիսանդրին կկանգնեցվի նոյեմբերին` նրա մահվան տարելիցին Երեւանի քաղաքային պանթեոնում, որտեղ թաղված է երգչուհին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում արձանի հեղինակ, քանդակագործ Լեւոն Թոքմաջյանը նշեց, որ արձանի պատրաստման աշխատանքներն ավարտված են, իսկ պատվերն ինքը ստացել է երգչուհու ընտանիքից: «Արձանն արդեն պատրաստ է, սակայն այն ամենայն հավանականությամբ կբացվի նոյեմբերին: Ես շատ էի ցանկանում, որ այն ոչ թե երգչուհու գերեզմանի մոտ տեղադրվեր, այլ ավելի մարդաշատ, հանրային վայրում, ինչը, սակայն, տարակարծությունների տեղիք տվեց»,- պատմեց Թոքմաջյանը: Նրա գնահատմամբ` Ֆլորա Մարտիրոսյանի նման երգչուհուն մարմարե արձանի տեսքով մարմնավորելը պահանջել է մանրակրկիտ աշխատանք եւ համացանցի միջոցով ԱՄՆ-ում բնակվող հարազատների հետ շարունակվող համատեղ քննարկումների երկար ընթացք: Ավարտուն տարբերակում արձանն ունի 2մ 50 սմ բարձրություն:
«Ես Ֆլորային անձամբ ճանաչել եմ, շատ մտերիմ չեմ եղել, սակայն երբ լսում էի նրա երգերը անմիջապես պարզ էր դառնում, որ երգը հոգուց է գալիս»,- նշեց Թոքմաջյանը` ընդգծելով, որ ինքը փորձել է մարմարակերտ տարբերակում ներկայացնել մեծանուն երգչուհու ողջ հմայքը: Քանդակագործը հույս ունի, որ իր աշխատանքը հանրությանը անտարբեր չի թողնի:
Ֆլորա Մարտիրոսյանը մահացել է 2012թ. նոյեմբերի 22-ին 55 տարեկան հասակում լեղապարկի վիրահատությունից հետո առաջացած բարդությունների հետեւանքով: Երգչուհում մահից հետո էլ տարբեր երկրներում շարունակվում են նրան նվիրված համերգների կազմակերպումը, ինչպես նաեւ արտերկրի եւ Հայաստանի արվեստագետները շահագրգիռ են նրա ղեկավարած Never again մշակութային շարժումը վերականգնելու հարցում:

Мраморный памятник Флоре Мартиросян передаст все ее обаяние
Мраморный памятник ушедшей из жизни известной армянской певице Флоре Мартиросян будет установлен в ноябре, к первой годовщине ее смерти, в городском пантеоне Ереване, где похоронена певица.
В беседе с корр. Арменпресс автор памятника, скульптор Левон Токмаджян сказал, что работы уже завершены, а заказ он получил от семьи певицы. «Скульптура уже готова, однако, по всей видимости, открытие состоится в ноябре. Я бы очень хотел, что памятник находился не у могилы певицы, а в более многолюдном, общественном месте», - рассказал Токмаджян.
По его словам, воплощение мраморной статуи такой певицы как Флора Мартиросян потребовало подробную работу и длительный ход продолжающихся совместных обсуждений посредством интернета с родственниками певицы, проживающими в США. В завершенном виде рост памятника составляет 2 м. 50 см.
«Я лично знал Флору, не был очень близок, однако, когда слушал его песни, сразу становилось ясно, что песня исходит из ее души», - отметил Токмаджян, подчеркнув, что он пытался в мраморной версии представить всю прелесть известной певицы. Скульптор надеется, что его работа не оставит общество без внимания.
Напомним, что 20 ноября 2012 года в США скончалась Народная артистка Армении Флора Мартиросян. Смерть наступила в результате осложнений после операции желчного пузыря.
Флора Мартиросян прославилась не только неповторимым исполнением армянских народных песен, она также основатель Международной музыкальной школы имени Комитаса, благотворительной организации  «Artists for Peace», инициатор культурного движения «Never Again».