Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան է կանգնեցվել ԱՄՆ-ի Միչիգան նահանգում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան է կանգնեցվել Միացյալ Նահանգների Միչիգան նահանգի Թրոյ քաղաքի Riverfront զբոսայգում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Record պարբերականը, հուշարձանի կանգնեցման նախագիծը կյանքի է կոչվել «Վարդանի դուստրեր և որդիներ» կազմակերպության և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանների կոմիտեի համանախագահ Ռալֆ Ենոքյանի ջանքերով:
Բացման արարողությունից առաջ ցեղասպանության զոհերի հոգու հանգստի համար աղոթք է կարդացել Հայ առաքելական Սուրբ Պետրոս եկեղեցու վանահայր Ստեփանոս Դուդուքչյանը` խնդրելով Աստծու ողորմածությունը 1915 թվականին Արևմտյան Հայաստանում, Սիրիայում և այլ վայրերում զոհված հայորդիների հոգու համար: Արարողությանը ներկա են եղել տեղական պաշտոնյաներ և շրջանի ավելի քան երկու հազար հայերին սպասարկող հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Նախագիծը առաջարկվել էր մոտ ութ տարի առաջ` քաղաքային խորհրդի կողմից, սակայն հուշարձանի կանգնեցումն անընդհատ հետաձգվել է վայրի հստակեցված չլինելու պատճառով:

Monument dedicated to Armenian Genocide erected in Michigan
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS: A monument recognizing Armenians killed during the Armenian Genocide, and the survivors whose descendants settled in the Capital District was  erected in Riverfront Park, Michigan, reports Armenpress citing The Record.
Before the granite monument erected at the site, Father Stephanos Doudoukjian of the St. Peter Armenian Apostolic Church in Watervliet asked that God have mercy on the souls of the Armenian nation's “myriad of martyrs who were executed in 1915 during the genocide in Western Armenia, Syria and other places.”
It has been a long and winding road for the Knights and Daughters of Vartan, the fraternal Armenian organization that has spear-headed the effort, and Ralph Enokian, co-chair of the Capital District Armenian Genocide Memorial Monument Committee.
The project was proposed to the city council, who authorized a resolution to allow for the erection of the monument, but did not designate an intended site. The committee was originally interested in Riverfront Park, but due to delays in selecting a site within the park, they began looking at other parks including Beman and Frear.