Արայիկ Հարությունյանն ու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կոմիտեի տնօրենը կարևորել են Հայաստանում ֆրանսերենի տարածումը խթանելու անհրաժեշտությունը
Արայիկ Հարությունյանն ու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կոմիտեի տնօրենը
կարևորել են Հայաստանում ֆրանսերենի տարածումը խթանելու
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինայի  հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Զեյնա Մինայի այցը Հայաստան և կրկին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի հայտը հաստատելու և Ֆրանկոֆոնիայի հոբելյանական՝ 10-րդ խաղերի անցկացումը Հայաստանին վստահելու համար: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը  կգործադրի  բոլոր ջանքերը՝ դրանք լավագույնս կազմակերպելու համար:
fffffff.jpg (119 KB)
Զեյնա Մինան շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են հարցեր Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ: Այդ համատեքստում կարևորվել է նաև Հայաստանում ֆրանսերենի տարածումը խթանելու անհրաժեշտությունը:
Նշվել է, որ հայկական կողմն արդեն վերջնականացրել է Խաղերի կազմակերպման Ազգային կոմիտեի ղեկավար կազմի ձևավորման գործընթացը: Ազգային կոմիտեի կազմում ընդգրկված են բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները: Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Ազգային կոմիտեի գործադիր մարմնի ձևավորումն առաջնային կարևորություն ունի՝ Խաղերի կազմակերպման և ՖԽՄԿ և Հայաստանի միջև արդյունավետ աշխատանքն ապահովելու տեսանկյունից:

Руководитель аппарата премьер-министра провел встречу с директором Международного комитета Франкофонских игр
Руководитель аппарата премьер-министра провел встречу с директором
Международного комитета Франкофонских игр
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян провел встречу с директором Международного комитета Франкофонских игр Зейной Миной.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Араик Арутюнян приветствовал визит госпожи Мины в нашу страну и еще раз поблагодарил за одобрение заявки Еревана и доверие Армении проведение 10-х Юбилейных игр Франкофонии. Руководитель аппарата премьер-министра подчеркнул, что правительство Республики Армения приложит все усилия, чтобы организовать их наилучшим образом.
Зейна Мина поблагодарила за эффективное сотрудничество.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с подготовительными работами к проведению Игр Франкофонии. В этом контексте была также подчеркнута необходимость стимуляции распространения французского языка в Армении.
Было отмечено, что армянская сторона уже завершила процесс формирования руководства Национального комитета по организации Игр. В состав этого комитета входят руководители всех заинтересованных ведомств. Собеседники подчеркнули, что формирование исполнительного органа Национального комитета имеет первостепенное значение с точки зрения организации Игр и обеспечения эффективной работы между Международным комитетом Франкофонских игр и Арменией.