«Բացահայտել Հայաստանը. մշակույթ, բնություն, քաղաքակրթություն, ժառանգություն» խորագրով համաժողով՝ Եվրոպական Խորհրդում
«Բացահայտել Հայաստանը. մշակույթ,  բնություն, քաղաքակրթություն,
ժառանգություն» խորագրով համաժողով՝ Եվրոպական Խորհրդում
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Խորհրդում տեղի է ունեցել «Բացահայտել Հայաստանը. մշակույթ,  բնություն, քաղաքակրթություն, ժառանգություն» խորագրով համաժողով, որի նպատակն էր եվրոպական կառույցների աշխատակիցներին ներկայացնել Հայաստանը։ Համաժողովի կազմակերպիչներից է եվրոպական քաղաքացիական ծառայության հիմնական միություններից մեկը` Եվրոպական քաղաքացիական ծառայության ֆեդերացիան (FFPE), որը կարևորում է իր սոցիալական պատասխանատվությունն անմիջական շահերից դուրս: Հայ ժողովրդի, հատկապես արցախահայության հետ կատարվածից հետո ֆեդերացիան, լինելով հումանիտար հարցերի հանդեպ շատ զգայուն, այս համաժողովով փորձել է իր զորակցությունը հայտնել, որպեսզի մարդկային ողբերգությունը քաղաքականության զոհ չդառնա եւ չմոռացվի։
m4.jpg (3.91 MB)
«Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի փոխանցմամբ՝ համաժողովի հիմնական բանախոսն էր բելգիացի Անդրե Մալեզը, ով իր իսկ խոսքով՝ մինչեւ քովիդի համավարակը, ոչինչ չգիտեր Հայաստանի մասին։ Համաժողովի ընթացքում Անդրե Մալեզը համառոտ, բայց հանգամանալից ներկայացրեց Հայաստանի պատմությունը, լեզուն, մշակույթն ու այն գոյաբանական խնդիրները, որոնք ծանրացած են հայ ժողովրդի եւ երկրի առջեւ։
m2.jpg (2.72 MB)
Ներկաներից շատերի համար այս համաժողովն իսկապես առաջին տեղեկությունն էր Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի մասին, ինչպես ժամանակին Անդրեյի համար, ում Հայաստան բերեցին պատմության հանդեպ սերը, Բելգայի եւ Հայաստանի միջեւ հնարավոր պատմական կապի ուղեծիրը։
Անդրեի առաջին այցը Հայաստան համընկել է Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետ։ Արցախահայության հետ կատարվածի հանդեպ համատարած անտարբերությունը, միջազգային քաղաքական անգործությունն ու անարդարությունը ստիպեցին Անդրեին վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստան այցելել 10 անգամ։ Ամեն անգամ՝ օժանդակության եւ աջակցության նոր նախաձեռնությամբ, բայց միշտ՝ որդու հետ։
m3.jpg (4.09 MB)
Համաժողովի ընթացքում Անդրե Մալեզը պատմեց՝ առաջին այցի ժամանակ տղան 4 տարեկան էր, հիմա արդեն 7։
«Այս երեք տարիների ընթացքում նա շատ բան ստացավ և շատ բան սովորեց արցախցի և հայաստանցի մեր ընկերների շնորհիվ։ Զարմանալի է, որ նա արդեն հայերեն որոշ բառեր կարդալ գիտի»,- հպարտությամբ ասաց Անդրեն եւ հավելեց, որ Հայաստանին և հայերին աջակցելն իր համար կարևոր է, քանի որ վերջին 3 տարիների ընթացքում արցախցի և հայաստանցի շատ հայեր իր համար դարձել են եղբայրներ և քույրեր։
m6.jpg (4.04 MB)
«Կարծես ընտանիքիս մի մասն են։ Ինձ միշտ հաճելի է հնարավորություն ունենալ՝ Եվրոպայում լսելի դարձնել Արցախի և Հայաստանի իմ հայ ընկերների ձայնը, այսպիսով՝ ես կատարում եմ նրանց տված խոստումս», -եզրափակեց Անդրեն։
Բելգիացի երիտասարդն, ով արդեն գրեթե Հայաստանի մասնագետ է եւ Բելգիայի տարբեր շրջանակներում հաճախ է ներկայացնում Հայաստանը, հիմնել է Via-Via կազմակերպությունը, որի հիմնական նպատակը մարդասիրական օգնությունն է։ Հայաստանում բռնի տեղահանված արցախահայերի համար մի շարք ծրագրեր է կյանքի կոչել, իսկ այս ամռանը սահմանամերձ գյուղերի երեխաների մասնակցությամբ համերգ է կազմակերպում։
Անդրե Մալեզի ելույթի հիմնական նպատակն էր համաժողովին մասնակցելու եկած մարդկանց ցույց տալ, որ հայկականությունը և՛ գեղեցիկ է, և՛ ցավոտ, ու ցանկություն առաջացնել Հայաստան այցելել։
Համաժողովի ավարտին մի քանի տասնյակ ներկաներ հնարավորություն ունեցան համտեսելու հայկական խոհանոցի ամենահայտնի ուտեստներից եւ աղանդներից մի քանիսը, գինի եւ կոնյակ։

"Discovering Armenia: Culture, Nature, Civilization, Heritage" conference held at the European Council
"Discovering Armenia: Culture, Nature, Civilization, Heritage" conference held at the
European Council
YEREVAN,  MARCH 16, ARMENPRESS.  "Discovering Armenia: Culture, Nature, Civilization, Heritage" conference was held at the European Council. The aim of the conference was to introduce Armenia to the employees of European institutions.
One of the main European civil service unions, the European Civil Service Federation (FFPE), was one of the organizers of the conference. Following the events that affected the Armenian people, especially the Artsakh Armenians, the Federation, being highly sensitive to humanitarian issues, sought to express its support through this conference to ensure that the human tragedy does not become a victim of politics and is not forgotten.
According to the Armenpress Brussels correspondent, the main speaker of the forum was the Belgian André Malaise, who, according to his own words, knew nothing about Armenia before the covid pandemic. During the conference, André Malaise provided a brief yet comprehensive overview of Armenia's history, language, culture, and ontological challenges faced by the Armenian people and the country.
André's first visit to Armenia coincided with the second Artsakh war. The widespread indifference to what happened to Artsakh Armenians, international political inaction, and injustice forced André to visit Armenia 10 times in the last four years. Each time with a new initiative of assistance and support, but always with his son.
During the conference, André Malaise mentioned that during his first visit, his son was 4 years old; now he is 7 years old.
"During these three years, he has gained a lot and learned a lot thanks to our friends from Artsakh and Armenia. It's surprising that he already knows how to read some words in Armenian," said André proudly. He added that supporting Armenia and Armenians is important to him because, over the past 3 years, many Armenians from Artsakh and Armenia have become like brothers and sisters to him.
"It's as if they are part of my family. I am always pleased to have the opportunity to make the voices of my Armenian friends from Artsakh and Armenia heard in Europe, so I am fulfilling my promise to them," André concluded.
André Malaise has founded the Via-Via organization, aimed at providing humanitarian aid. He has implemented several programs for the forcibly displaced Artsakh Armenians in Armenia, and this summer he is organizing a concert with the participation of children from border villages.
At the end of the conference, several dozen attendees had the opportunity to taste some of the most famous dishes and desserts of Armenian cuisine, as well as wine and cognac.