Վարչապետը ներկա է գտնվել Ապարանում կառուցված բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 15-ին Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում ներկա է գտնվել Գարեգին Նժդեհի N 36 հասցեում կառուցված բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի արարողությանը: Այն կառուցվել է Բաղրամյան N 43 և Գարեգին Նժդեհի N 7 հասցեներում գտնվող վթարային շենքերում բնակվող թվով 38 ընտանիքի  բնակարանային ապահովման խնդիրը լուծելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը շնորհավորել է բոլորին  բազմաբնակարան շենքի կառուցման առիթով և իր խոսքում նշել. «Մենք Հայաստանում տարբեր խնդիրների շարքում ունենք նաև խնդիր՝ կապված վթարային շենքերի հետ: Հանրապետությունում, ցավոք, շատ մեծ թվով վթարային շենքեր կան, և մենք անընդհատ մտածում ենք, թե ինչպես լուծենք այդ հարցը: Չեմ կարող ասել, թե շատ մեծ տեմպերով այդ հարցը լուծում ենք, բայց, իհարկե, պետք է այդ մասին մտածենք: Վերադառնալով այսօրվա իրադարձությանը՝ հարկ եմ համարում արձանագրել, թե ինչ եմ ցանկանում այն ընտանիքներին, ովքեր այսօր նորամուտ են նշելու: Ցանկանում եմ, որ, այդ ընտանիքները Կառավարության, պետական բյուջեի կողմից այս բնակարանները ստանալով, կենտրոնանան աշխատանքի վրա, իրենց երեխաները՝ կրթության վրա»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մարդիկ աշխատում, են, պետական բյուջե հարկեր են վճարում և Կառավարությունն էլ պետական բյուջեի միջոցներով կարողանում է այսպիսի ծրագրեր իրականացնել: «Ես ուզում եմ, որ այս շենքի բոլոր բնակիչներն աշխատեն, պետական բյուջեին հարկեր վճարեն, որպեսզի ուրիշներին էլ, ովքեր ամենատարբեր կարիքներ ունեն, նրանց էլ այդ բաժնեմասը հասնի: Հարկերը պետությանը չեն վճարում,  մարդիկ իրենք իրենց են վճարում, և այս շենքը դրա օրինակն է»,- ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ  այդ հարկերի շնորհիվ ճանապարհներն են ասֆալտապատվում, բժշկական կենտրոններ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ են կառուցվում և այլն: «Ես ուզում եմ, որ հենց այս ընկալմամբ դուք այսօր մտնեք ձեր տները: Այսօր, իհարկե, ես եկել եմ ուղղակի սեփական աչքերով տեսնելու, որ ամեն ինչ որակով է արված, և հույս ունեմ, որ այդպես է: Ուզում եմ ուրախ Նոր տարի ցանկանալ, արդեն տարեմուտ ենք մտնում, և ուզում եմ, որ դուք բարձր տրամադրությամբ  նշեք Նոր տարին, Սուրբ Ծնունդը»,- ասել է վարչապետը:
Ըստ աղբյուրի՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունը մեր բոլորի սեփականությունն ընկալելու կարևորությունը. «Սա մեր պրոբլեմն է, իրար հետ եկեք սովորենք ծառ տնկել, ծաղիկ տնկել, իրար հետ մաքուր պահել, իրար հետ կիսել: Եվ սեփականության զգացման համար պարտադիր չէ, որ այնտեղ ցանկապատեր լինեն, մեծ կողպեքներով դռներ, դռնից ներս սեփականության զգացումն ավելի մեծանում է դռնից դուրս սեփականության զգացումով, որովհետև այդ սեփականությունը սկսվում է, այո, չգիտեմ էլ՝ այնտեղից է սկսվում, թե այստեղից: Հայաստանի Հանրապետությունն է մեր բոլորի սեփականությունը, որովհետև եթե մենք մեր սեփականությունն ընկալենք մեր շենքի ներսը, մենք մոռացության կմատնենք մեր իրական ամենամեծ սեփականությունը և ամենամեծ հարստությունը, որն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր այս բնակարանները ձեզ տրամադրելով՝ ուզում է, որ դուք այդտեղ զգաք ձեզ երջանիկ, դուք զգաք ձեզ ազատ, դուք զգաք ձեզ հպարտ երկրի հպարտ քաղաքացի, բայց դա կենաց չէ, դա աշխատանք է, որը մենք միասին պետք է անենք»:
Նշվում է, որ հաջորդիվ վարչապետը շրջել է նորակառույց շենքի բնակարաններով, ծանոթացել կատարված շինարարական աշխատանքների որակին և ստեղծված պայմաններին:
Պատասխանատուների ներկայացմամբ՝ 682 մլն դրամ պետական միջոցներով կառուցվել է թվով 43 բնակարան ունեցող բազմաբնակարան նոր շենք, բնակարաններից 38-ը՝ կհատկացվի վթարային շենքերում բնակվող ընտանիքներին, իսկ 2-ը՝ կտրամադրվի 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքով Ապարան քաղաքում բնակելի տունը կորցրած և նախկինում բնակարան չստացած ընտանիքներին, ևս 3-ը՝ զոհված  զինծառայողների ընտանիքներին:

Prime Minister attends the housewarming ceremony of the multi-apartment building built in Aparan
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan attended the housewarming ceremony of the multi-apartment building built in Aparan city of Aragatsotn region. It was built to solve the task of providing housing for 38 families living in dilapidated building at Baghramyan N 43 and Garegin Nzhdeh N 7, the Prime Minister's Office said.
The Prime Minister congratulated everyone on the occasion of the construction of the multi-apartment building and noted in his speech. "Among other problems in Armenia, we also have a problem related to dilapidated building. Unfortunately, there are a large number of dilapidated buildings in the republic, and we are constantly thinking about how to solve this issue. I cannot say that we are solving this issue at a very fast pace, but of course we have to think about it. Returning to today's event, I consider it necessary to record what I wish to the families who will celebrate the housewarming today. I want those families, receiving these apartments from the Government and the state budget, to focus on work, and their children - on education."
According to Nikol Pashinyan, people work, they pay taxes to the state budget, and the government is able to implement such programs with the funds of the state budget. "I want all the residents of this building to work, pay taxes to the state budget, so that others who have various needs also get their share. Taxes are not paid to the state, people pay themselves, and this building is an example of that," said the Head of the Government, adding that thanks to these taxes, roads are paved, medical centers, schools, kindergartens are built, etc. "I want you to enter your homes today with this understanding. Today, of course, I came to see with my own eyes that everything is done with quality and I hope it is so. I want to wish you a happy New Year, we are already entering the new year and I want you to celebrate the New Year and Christmas in high mood," said the Prime Minister.
It is noted that Nikol Pashinyan emphasized the importance of perceiving the Republic of Armenia as something belonging to all of us. "This is our problem, let's learn together to plant trees, plant flowers, keep clean together, share with each other. And the sense of ownership doesn't necessarily require fences, doors with big locks, the sense of ownership inside the door is enhanced by the sense of ownership outside the door, because that ownership starts, yes, I don't know whether it starts there or here. The Republic of Armenia is the property of all of us, because if we perceive our property as the inside of our building, we will forget our real greatest property and greatest wealth, which is the Republic of Armenia. By providing these apartments to you today, the Republic of Armenia wants you to feel happy there, to feel free, to feel a proud citizen of a proud country, but it is not a toast, it is a job that we must do together."
Afterwards, the Prime Minister toured the apartments of the newly built building, got acquainted with the quality of the construction works and the created conditions.
According to those in charge, the new multi-apartment building with 43 apartments was built with 682 million AMD of state funds, 38 of which will be allocated to families living in dilapidated buildings, and 2 will be allocated to families whose houses were destroyed in Aparan as a result of the 1988 Spitak earthquake who did not receive an apartment before, and 3 more to the families of the fallen servicemen.