Վարչապետը ներկա է գտնվել Ապարանում կառուցված բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 15-ին Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում ներկա է գտնվել Գարեգին Նժդեհի N 36 հասցեում կառուցված բազմաբնակարան շենքի բնակարանամուտի արարողությանը: Այն կառուցվել է Բաղրամյան N 43 և Գարեգին Նժդեհի N 7 հասցեներում գտնվող վթարային շենքերում բնակվող թվով 38 ընտանիքի  բնակարանային ապահովման խնդիրը լուծելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը շնորհավորել է բոլորին  բազմաբնակարան շենքի կառուցման առիթով և իր խոսքում նշել. «Մենք Հայաստանում տարբեր խնդիրների շարքում ունենք նաև խնդիր՝ կապված վթարային շենքերի հետ: Հանրապետությունում, ցավոք, շատ մեծ թվով վթարային շենքեր կան, և մենք անընդհատ մտածում ենք, թե ինչպես լուծենք այդ հարցը: Չեմ կարող ասել, թե շատ մեծ տեմպերով այդ հարցը լուծում ենք, բայց, իհարկե, պետք է այդ մասին մտածենք: Վերադառնալով այսօրվա իրադարձությանը՝ հարկ եմ համարում արձանագրել, թե ինչ եմ ցանկանում այն ընտանիքներին, ովքեր այսօր նորամուտ են նշելու: Ցանկանում եմ, որ, այդ ընտանիքները Կառավարության, պետական բյուջեի կողմից այս բնակարանները ստանալով, կենտրոնանան աշխատանքի վրա, իրենց երեխաները՝ կրթության վրա»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մարդիկ աշխատում, են, պետական բյուջե հարկեր են վճարում և Կառավարությունն էլ պետական բյուջեի միջոցներով կարողանում է այսպիսի ծրագրեր իրականացնել: «Ես ուզում եմ, որ այս շենքի բոլոր բնակիչներն աշխատեն, պետական բյուջեին հարկեր վճարեն, որպեսզի ուրիշներին էլ, ովքեր ամենատարբեր կարիքներ ունեն, նրանց էլ այդ բաժնեմասը հասնի: Հարկերը պետությանը չեն վճարում,  մարդիկ իրենք իրենց են վճարում, և այս շենքը դրա օրինակն է»,- ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ  այդ հարկերի շնորհիվ ճանապարհներն են ասֆալտապատվում, բժշկական կենտրոններ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ են կառուցվում և այլն: «Ես ուզում եմ, որ հենց այս ընկալմամբ դուք այսօր մտնեք ձեր տները: Այսօր, իհարկե, ես եկել եմ ուղղակի սեփական աչքերով տեսնելու, որ ամեն ինչ որակով է արված, և հույս ունեմ, որ այդպես է: Ուզում եմ ուրախ Նոր տարի ցանկանալ, արդեն տարեմուտ ենք մտնում, և ուզում եմ, որ դուք բարձր տրամադրությամբ  նշեք Նոր տարին, Սուրբ Ծնունդը»,- ասել է վարչապետը:
Ըստ աղբյուրի՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունը մեր բոլորի սեփականությունն ընկալելու կարևորությունը. «Սա մեր պրոբլեմն է, իրար հետ եկեք սովորենք ծառ տնկել, ծաղիկ տնկել, իրար հետ մաքուր պահել, իրար հետ կիսել: Եվ սեփականության զգացման համար պարտադիր չէ, որ այնտեղ ցանկապատեր լինեն, մեծ կողպեքներով դռներ, դռնից ներս սեփականության զգացումն ավելի մեծանում է դռնից դուրս սեփականության զգացումով, որովհետև այդ սեփականությունը սկսվում է, այո, չգիտեմ էլ՝ այնտեղից է սկսվում, թե այստեղից: Հայաստանի Հանրապետությունն է մեր բոլորի սեփականությունը, որովհետև եթե մենք մեր սեփականությունն ընկալենք մեր շենքի ներսը, մենք մոռացության կմատնենք մեր իրական ամենամեծ սեփականությունը և ամենամեծ հարստությունը, որն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր այս բնակարանները ձեզ տրամադրելով՝ ուզում է, որ դուք այդտեղ զգաք ձեզ երջանիկ, դուք զգաք ձեզ ազատ, դուք զգաք ձեզ հպարտ երկրի հպարտ քաղաքացի, բայց դա կենաց չէ, դա աշխատանք է, որը մենք միասին պետք է անենք»:
Նշվում է, որ հաջորդիվ վարչապետը շրջել է նորակառույց շենքի բնակարաններով, ծանոթացել կատարված շինարարական աշխատանքների որակին և ստեղծված պայմաններին:
Պատասխանատուների ներկայացմամբ՝ 682 մլն դրամ պետական միջոցներով կառուցվել է թվով 43 բնակարան ունեցող բազմաբնակարան նոր շենք, բնակարաններից 38-ը՝ կհատկացվի վթարային շենքերում բնակվող ընտանիքներին, իսկ 2-ը՝ կտրամադրվի 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքով Ապարան քաղաքում բնակելի տունը կորցրած և նախկինում բնակարան չստացած ընտանիքներին, ևս 3-ը՝ զոհված  զինծառայողների ընտանիքներին:

Премьер-министр Пашинян принял участие в церемонии новоселья построенного в Апаране многоквартирного дома
Премьер-министр Пашинян принял участие в церемонии новоселья построенного в
Апаране многоквартирного дома
Премьер-министр Никол Пашинян в городе Апаране Арагацотнской области сегодня присутствовал на церемонии новоселья многоквартирного дома, построенного  по адресу Гарегина Нжде, 36. Здание построено с целью решения проблемы обеспечения жильем 38 семей, проживающих в аварийных домах по адресу Баграмяна, 43, и Гарегина Нжде, 7.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян поздравил всех со строительством многоквартирного дома и отметил: “В числе других проблем в Армении у нас также есть проблема, связанная с аварийными зданиями. К сожалению, в республике большое количество аварийных зданий, и мы постоянно думаем, как решить эту проблему. Я не могу сказать, что мы решаем этот вопрос очень быстрыми темпами, но думать об этом, конечно, надо. Возвращаясь к сегодняшнему мероприятию, считаю необходимым зафиксировать, что я желаю семьям, которые сегодня будут отмечать новоселье. Я желаю, чтобы эти семьи, которые получат квартиры от правительства, сосредоточились на работе, а их дети - на образовании”.
По словам Никола Пашиняна, люди работают, платят налоги в госбюджет, а правительству за счет средств госбюджета удается осуществлять такие программы. “Я хочу, чтобы все жители этого дома работали, платили налоги в государственный бюджет, чтобы и другие, у кого есть различные потребности, тоже получали свою долю. Налоги платятся не государству, люди платят сами себе, и это здание является тому примером”, - сказал глава правительства, добавив, что благодаря этим налогам асфальтируются дороги, строятся медицинские центры, школы, детские сады. и т.д.
“Я хочу, чтобы вы сегодня вошли в свои дома с этим осознанием. Сегодня я, конечно, пришел лично убедиться, что все сделано качественно, и надеюсь, что это так. Хочу пожелать вам счастливого Нового года, текущий год уже заканчивается, и я хочу, чтобы вы встретили Новый год и Рождество с хорошим настроением”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул важность восприятия того, что Республика Армения - это наша общая собственность. “Это наша проблема, давайте вместе учиться сажать деревья, сажать цветы, вместе поддерживать чистоту, делиться друг с другом. И для чувства собственности не обязательно иметь заборы, двери с тяжелыми замками. Чувство собственности в отношении того, что есть по ту сторону двери, усиливается чувством собственности в отношении того, что есть по эту сторону двери, потому что это право собственности начинается … я не знаю, по ту сторону или по эту сторону двери. Республика Армения является нашей общей собственностью, потому что, если мы будем воспринимать в качестве своей собственности только внутреннюю часть нашего здания, то мы забудем нашу настоящую величайшую собственность и величайшее богатство, которым является Республика Армения. Предоставляя вам сегодня эти квартиры, Республика Армения хочет, чтобы вы чувствовали себя там счастливыми, чувствовали себя свободными, чувствовали себя гордыми гражданами гордой страны, но это не здравица, это работа, которую мы должны сделать вместе”, - сказал Никол Пашинян.
Затем премьер-министр осмотрел квартиры новостройки, ознакомился с качеством строительных работ и созданными условиями.
По словам ответственных лиц, новый многоквартирный дом на 43 квартиры построен за счет государственных средств. Стоимость работ составила 682 млн драмов. 38 квартир будут выделены семьям, проживающим в аварийных домах, 2 квартиры - семьям, чьи дома были разрушены в Апаране из-за Спитакского землетрясения 1988 года, а еще 3 квартиры - семьям погибших военнослужащих.