Հայոց ցեղասպանություն 2023-ին. Օկամպոն անդրադարձել է ԼՂ դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ խոշորագույն թերթերից «Վաշինգտոն Փոստ»-ում միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն ծավալուն վերլուծությամբ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններին՝ ընգծելով, որ ոչինչ չպետք է խոչընդոտի աշխարհին կանգնեցնելու 2023 թվականին կատարվող Հայոց ցեղասպանությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեղինակը հիշեցնում է, որ 2021-ին նախագահ Բայդենը ցեղասպանություն է ճանաչել 1915 թվականին Անատոլիայում՝ ներկայիս Թուրքիայի տարածքում գտնվող իրենց հողերից հայերի արտաքսումը՝ ընդգծելով, որ Միացյալ Նահանգների մեկ դար շարունակվող լռությունը այս հարցի շուրջ տխուր հետևանքներ է ունեցել:
«Այսօր հայերը համաշխարհային առաջնորդների, այդ թվում ՝ Բայդենի կարիքն ունեն, որպեսզի կանգնեցնեն նոր ցեղասպանությունը, որը սկսվել է անցյալ ձմռանը և այժմ ավելի դաժան փուլ է թևակոխում:
Սեպտեմբերի 19-ին, ամիսներ տևած շրջափակումից և Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայաշատ  Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի երկայնքով ռազմական կուտակումներից հետո, ադրբեջանական զինուժը հարձակման է անցել: Օրվա ընթացքում ադրբեջանական զորքերը արագորեն կոտրել են տեղի պաշտպանությունը՝ սպանելով ավելի քան 200 մարդու, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների: Կարճ ժամանակ անց անկայուն զինադադար է հայտարարվել»,- ասված է նյութում:
Նշվում է, որ ռմբակոծությունների դադարեցման դիմաց Ադրբեջանը պահանջել է Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն ղեկավարության կապիտուլյացիան և Արցախի իշխանությունների զինված ուժերի զինաթափումը:
«Քանի որ Ադրբեջանի հաղթանակն ավելի ու ավելի ակնհայտ էր դառնում, Լեռնային Ղարաբաղի տասնյակ խաղաղ հայեր հավաքվել էին Ստեփանակերտի օդանավակայանում՝ ձգտելով լքել իրենց նախնիների հողերը:
Նրանք լիովին իրավունք ունեն զգուշանալ հաջորդ քայլերից, որոնք կարող է ձեռնարկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միակ հաղորդակցությունը: Փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը, լսելով երկու կողմերի փաստարկները, վճռել է, որ շրջափակումը «իրական և անխուսափելի սպառնալիք» է ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության առողջության և կյանքի համար»,- ասված է թերթում:
Վերլուծության մեջ հիշեցվում է, որ շրջափակումը դադարեցնելու մասին դատարանի պարտադիր հրամանը կատարելու փոխարեն, Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը հունիսին կրկնապատկում են իրենց ջանքերը՝ ամբողջությամբ մեկուսացնելով անկլավը՝ կանխելով անգամ պարենի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների առաքումը: Հեղինակն ընդգծում է, որ այդ ժամանակվանից ի վեր Ալիևը բազմիցս անտեսել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի կոչերը՝ կատարելու դատարանի որոշումը: Նշվում է՝ Ադրբեջանը հասկացել է, որ իր գործողությունների համար միջազգային հանրության կողմից լուրջ պատասխանատվություն չի կրի:
«Ալիևի կառավարությունը հայտարարել է, որ էթնիկ զտումներ չի իրականացնում և հավաստիացրել է աշխարհին, որ «վերաինտեգրումը» բարգավաճում կբերի տարածաշրջանին:
Բայց այս հռետորաբանությունն անհամոզիչ է հնչում՝ հաշվի առնելով այն, ինչ արդեն արվել է: Եվ Ադրբեջանի հավակնությունները տարածվում են Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս: 2010 թվականից ի վեր Ալիևը պարբերաբար խոսում էր Հայաստանի մասին որպես «Արևմտյան Ադրբեջան»՝ կրկնելով Ադրբեջանի վաղեմի հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանն ընդհանուր առմամբ ոչ լեգիտիմ պետություն է: Դեկտեմբերին նա հայտարարել է, որ ներկայիս Հայաստանը Ադրբեջանի հողն է»,- ասված է թերթում։
Օկամպոն ընդգծում է, որ աշխարհը պետք է այդ հանցագործությունը կոչի այնպես, ինչպես կա: նշվում է, որ «Ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառմանը դիմադրելը միջազգային գործերում վաղեմի խնդիր է եղել: Նյութում հիշեցվում է, որ 1994 թվականի ապրիլին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների մեծ մասը հրաժարվել է Ռուանդայում տեղի ունեցած զանգվածային սպանությունները որակել որպես ցեղասպանություն: Նշվում է՝ 30 տարվա ընթացքում քիչ բան է փոխվել:
«Վերջին անգամ, երբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, Ալիևի շրջափակումը բազմիցս կոչվել է «հումանիտար իրավիճակ», և առաջարկվել է շարունակել բանակցությունները:
Այսօր, ինչպես միշտ, աշխարհաքաղաքականությունը բացատրում է աշխարհի զսպվածությունը: Ադրբեջանը դաշնակից է Արևմուտքի հետ Իրանի դեմ, այն էներգիա է տրամադրում Եվրոպային և միլիոններ է ծախսում իսրայելական ժամանակակից զենքերի վրա: Բայց նման պահանջները չպետք է խոչընդոտեն աշխարհի պատասխանատվությանը՝ դադարեցնելու այն, ինչ կատարվում է նրա աչքի առաջ՝ 2023 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասվում է թերթում:
Օկամպոն Բայդենի 2021-ի որոշումը ճիշտ է համարել և կոչ է արել այսօր էլ օգնել կանխել պատմության կրկնությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Former ICC chief prosecutor Luis Moreno Ocampo, in an Op-Ed published by the Washington Post, has warned that Azerbaijan’s ambitions extend beyond Nagorno-Karabakh and the world has the responsibility to stop what is happening before its very eyes: the Armenian genocide of 2023.
Below is the full Op-Ed published by the Washington Post.
"In 2021, President Biden recognized the 1915 removal of Armenians from their lands in Anatolia, in today’s Turkey, as genocide. The United States had been silent on the issue for more than a century, and its silence had grievous consequences.
"Today, Armenians need global leaders, including Biden, to stop a new genocide — one that started this past winter and is now evolving into a more brutal phase.
"On Tuesday, after a months-long blockade and military buildup along the border of the Armenian-majority enclave of Nagorno-Karabakh in Azerbaijan, Azerbaijan’s military launched an attack. Within a day, Azerbaijani forces quickly overwhelmed local defenses, killing more than 200 people, including civilians. In short order, a shaky cease-fire was announced.
"In return for stopping the bombing, Azerbaijan demanded the surrender of Nagorno-Karabakh’s top leaders and the disarmament of all the armed forces of the Karabakh authorities.
"As Azerbaijan’s victory became more apparent, scores of Nagorno-Karabakh’s Armenian civilians gathered around the airport in Stepanakert (the enclave’s biggest city) looking to flee their ancestral lands.
"They have every right to fear the next steps Azerbaijan’s President Ilham Aliyev might take. Since December 2022, Azerbaijan has blocked the Lachin Corridor, the only connection between Armenia and Nagorno-Karabakh. On Feb. 22, the International Court of Justice, after hearing arguments from both sides, ruled that the blockade produced a “real and imminent risk” to the “health and life” of Nagorno-Karabakh’s Armenian population.
"Rather than comply with the court’s binding order to end the blockade, Azerbaijan security forces doubled down in June, sealing off the enclave entirely, preventing even the transfer of food, medical supplies and other essentials. Since then, Aliyev has repeatedly ignored calls from the U.N. secretary-general and the U.S. secretary of state to comply with the court’s ruling. He correctly understood that Azerbaijan would bear no serious costs from the international community for its actions.
"Azerbaijan’s defiance is ominous. In international law, the Genocide Convention of 1948 makes it clear that one way to commit the crime is by “deliberately inflicting on [a] group conditions of life calculated to bring about its physical destruction in whole or in part” (Article II c). By blocking the Lachin Corridor, Aliyev turned Nagorno-Karabakh into a vast concentration camp for 120,000 Armenians. This week’s military intervention added killing (Article II a) and causing serious bodily and mental harm (Article II b) to the ledger.
"What happens next? Because Nagorno-Karabakh authorities surrendered, the international community has urged Aliyev to guarantee the full rights of his Armenian citizens in the enclave. Aliyev’s government has said it is not committing ethnic cleansing and assured the world that “reintegration” will bring prosperity to the region.
"But this rhetoric rings hollow given what has already been done. And Azerbaijan’s ambitions extend beyond Nagorno-Karabakh. Since 2010, Aliyev has regularly talked about Armenia itself as “Western Azerbaijan,” echoing long-standing Azerbaijani claims that Armenia as a whole is an illegitimate state. As recently as December, he said that “present-day Armenia is our land.”
"The world must call the crime by its proper name. Resistance to using the term “genocide” has been a long-standing problem in international affairs. In April 1994, most U.N. Security Council members refused to label the mass killings in Rwanda as genocide. Little has changed in 30 years.
"The last time the U.N. Security Council discussed the situation in Nagorno-Karabakh, Aliyev’s blockade was repeatedly called a “humanitarian situation,” and continued negotiations were proposed. One is reminded of the heroic intervention by the Czech ambassador, Karel Kovanda, during the U.N. debates on Rwanda: When most leaders backed negotiating a truce, he likened the idea to “persuading Hitler to reach a ceasefire with the Jews.”
"Today, as always, geopolitics explain the world’s reticence. Azerbaijan is an ally with the West against Iran; it provides energy to Europe and it spends millions on sophisticated Israeli weapons. But such exigencies must not get in the way of the world’s responsibility to stop what is happening before its very eyes: the Armenian genocide of 2023.