Team-ի աջակցությամբ առաջին անգամ Հայաստանում տեղի ունեցավ ConFEAS համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կայացավ ConFEAS 2023 միջազգային հեղինակավոր համաժողովը, որի ընթացքում Եվրո-Ասիական ֆոնդային բորսաների միության (ԵՖԲՄ) անդամ բորսաներն ու դեպոզիտարիաները, ինչպես նաև ֆինանսական ոլորտի հատուկ հյուրերը քննարկեցին կապիտալի շուկայի արդի հիմնահարցերը, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները: Team Telecom Armenia-ն միացել էր նախաձեռնությանը՝ աջակցելու ֆինանսական շուկայի զարգացմանը և նոր փորձի ներդրմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Team Telecom Armenia-ից, համաժողովին ելույթ ունեցավ 40 բանախոս, իսկ միջոցառմանը մասնակցում էր 200 մասնագետ ավելի քան 30 երկրից։
«Սա մեծ հնարավորություն էր՝ նոր գիտելիքներ ու ծանոթություններ ձեռք բերելու։ Շնորհակալ եմ մեր բոլոր մասնակիցներին, ԵՖԲՄ անդամներին, և, իհարկե, մեր հովանավորներին, որոնց շնորհիվ կայացավ համաժողովը»,- նշեց ԵՖԲՄ գլխավոր քարտուղար Կոնստանտին Սարոյանը։
Team Telecom Armenia-ի ֆինանսական տնօրեն Կարեն Մնացականյանը կարևորեց կապիտալի շուկայի զարգացման գործում երկրի խոշոր ընկերությունների դերը՝ նշելով․ «Հայաստանում ներդրումներ ապահովելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը արժեթղթերի առաջնային շուկայի զարգացումն է և բորսայական առևտրի ակտիվացումը։ Այս համաժողովը այն անհրաժեշտ հարթակն էր, որտեղ մեր միջազգային գործընկերների հետ քննարկեցինք կապիտալի շուկայում առկա հնարավորություններն ու բացերը՝ գտնելու լավագույն լուծումները։ Team-ը օրեր առաջ հայտարարեց առաջնային հրապարակային առաջարկի միջոցով բաժնետոմսերի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին։ Սա հանրային ու բաց գործելուն, ինչպես նաև ֆինանսական շուկայի զարգացմանը նպաստելուն ուղղված կարևոր քայլ է։ Կարծում եմ՝ ցուցակված ընկերություն լինելը պետք է դառնա վարակիչ նաև մյուս ընկերությունների համար»։
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցված է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից: Բաժնետոմսերի տեղաբաշխողն է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն։ Բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի մանրամասներն` այստեղ։
Միջոցառումը Հայաստանում տեղի ունեցավ առաջին անգամ՝ նպատակ ունենալով ոլորտի առաջատար մասնագետներին հրավիրել Երևան փորձի փոխանակման և նոր ծանոթությունների հաստատման: Նախորդ տարիներին կոնֆերանսը կազմակերպվել է Աբու Դաբիում և Բուխարեստում:
Team Telecom Armenia-ն ՀՀ տարածքում տրամադրում է ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը:

При поддержке Team в Армении впервые прошла конференция ConFEAS
В Ереване прошла престижная международная конференция ConFEAS 2023, в ходе которой биржи-члены и депозитарии Федерации евро-азиатских фондовых бирж, а также специальные гости из финансового сектора обсудили актуальные вопросы, вызовы и возможности рынка капитала. Team Telecom Armenia присоединилась к инициативе по поддержке развития финансового рынка и внедрению нового опыта.
1.jpg (1.48 MB)
Как сообщили Арменпресс в Team Telecom Armenia, на конференции выступили 40 спикеров, а в мероприятии приняли участие 200 специалистов из более чем 30 стран.
«Это была отличная возможность получить новые знания и приобрести знакомства. Я хотел бы поблагодарить всех наших участников, членов FEAS, и, конечно же, наших спонсоров, благодаря которым конференция состоялась», - сказал генеральный секретарь FEAS Константин Сароян.
Финансовый директор Team Telecom Armenia Карен Мнацаканян подчеркнул роль крупных компаний страны в развитии рынка капитала.
2.jpg (1.55 MB)
«Наиболее эффективным способом обеспечения инвестиций в Армении является развитие первичного рынка ценных бумаг и активизация биржевой торговли. Эта конференция стала необходимой площадкой, на которой мы обсудили с нашими международными партнерами возможности и пробелы на рынке капитала, чтобы найти наилучшие решения. Несколько дней назад Team объявила о начале первичного размещения акций. Это важный шаг к публичному и открытому функционированию, а также вклад в развитие финансового рынка. Я думаю, что желание стать листинговой компания должно стать "заразным" и для других компаний», - отметил Мнацаканян.
Проспект акций ОАО "Телеком Армения" зарегистрирован Центральным банком Армении. Организатором размещения акций является ЗАО "Америабанк". Подробности публичного предложения акций -здесь.
Мероприятие проводилось в Армении впервые, с целью пригласить в Ереван ведущих специалистов отрасли для обмена опытом и установления новых знакомств. В предыдущие годы конференция была организована в Абу-Даби и Бухаресте.
Team Telecom Armenia предоставляет услуги Интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной связи на территории Армении. С 2021 года компания приступила к строительству уникальной в регионе сети NGN (Next Generation Network) со скоростью 25 Гбит/с по технологии 25G-PON.