Հայաստանը նպատակ ունի COP17-ում ապահովել ներառական բանակցություններ և արդյունքահեն նախագահություն
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը կենսաբազմազանության և բազմակողմ բանակցությունների ոլորտի միջազգային փորձագետ Բասիլ վան Հավրեի հետ քննարկել է հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են համաժողովին նախորդող բանակցային գործընթացի առանցքային ուղղություններին, առկա մարտահրավերներին և Հայաստանի՝ որպես COP17-ը նախագահող երկրի դերակատարությանը։
«Անդրադարձանք Հայաստանի՝ որպես COP17-ի նախագահող երկրի դերակատարությանը, նախագահության ռազմավարական առաջնահերթություններին, բանակցային գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման մոտեցումներին և այն քայլերին, որոնք կնպաստեն կառուցողական երկխոսության, փոխվստահության և կոնսենսուսի ձևավորմանը համաժողովի ընթացքում»,- նշել է Մաթևոսյանը։
Քննարկվել է նաև COP17-ի նախագահության նշանակությունը կենսաբազմազանության գլոբալ օրակարգի առաջմղման, Կունմինգ–Մոնրեալի գլոբալ շրջանակի իրականացման արագացման և երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման տեսանկյունից։
«Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է նախապատրաստվել COP17-ին՝ նպատակ ունենալով ապահովել բարձր մակարդակի համաժողով, ներառական և թափանցիկ բանակցային գործընթաց և արդյունքահեն նախագահություն՝ ի նպաստ կենսաբազմազանության պահպանության համաշխարհային ջանքերի»,- ընդգծել է նախարարը։

Armenia aims to ensure inclusive negotiations and a results-oriented COP17 presidency
Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan has discussed preparations for the COP17 UN Biodiversity Conference, due to be held in Yerevan in October, with international biodiversity and multilateral negotiations expert Basile van Havre.
Matevosyan announced the meeting in a post on his Facebook page. The discussions focused on key aspects of the pre-conference negotiating process, existing challenges and Armenia’s role as the COP17 presidency.
“We discussed Armenia’s role as the COP17 presidency, the strategic priorities of the presidency, approaches to the effective organisation of the negotiating process, and the steps that will help foster constructive dialogue, mutual trust and consensus during the conference,” Matevosyan said.
The meeting also covered the significance of the COP17 presidency in advancing the global biodiversity agenda, accelerating the implementation of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework, and strengthening cooperation among countries.
“Armenia continues its systematic preparations for COP17 with the goal of delivering a high-level conference, an inclusive and transparent negotiating process, and a results-oriented presidency in support of global biodiversity conservation efforts,” the minister added.