Այս անգամ խոսակցությունն առավել առարկայական էր. ԱԳ փոխնախարարը՝ Բրյուսելի բանակցությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում մայիսի 14-ին կայացած եռակողմ բանակցություններում խոսակցությունն առավել առարկայական է եղել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը Եվրոպայի օրվան և Եվրոպական միություն-Հայաստան հարաբերություններին նվիրված ասուլիսում՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի, Շառլ Միշելի և Իլհամ Ալիևի բանակցություններին:
Բանակցություններից հետո ԵԽ նախագահն իր հայտարարությունում ընդգծել էր, որ եղել է հասկացվածություն, որ առաջիկա շաբաթներին ազատ կարձակվեն մնացած պահվող անձինք։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ վերջերս Հայաստան ներթափանցած ադրբեջանցիները փոխանակվելու են Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող գերիների հետ՝ փոխնախարարն ասաց. «Շատ պարզ ասվեց, որ հայ գերիների վերաբերյալ կային բազմաթիվ պայմանավորվածություններ, և պետք է այդ պայմանավորվածությունները կատարվեն: Դա ուղիղ ուղերձ էր, ես չեմ հիշում որևէ հիշատակում՝ փոխանակման առումով: Կոչը պարզապես նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների մասին էր»:
Անդրադառնալով ԵԽ նախագահի հայտարարությունում փոխադարձ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու վերաբերյալ հիշատակմանը՝ փոխնախարարն ասաց՝ նշանակում է  այն սահմանները, որոնք գոյություն ունեին Խորհրդային միության փլուզման պահին: «Խոսքը դրա մասին էր, ինչը համապատասխանում է Ալմաթիի հայտարարությանը, պարզապես վերահաստատում էր այդ սկզբունքը»,-նշեց փոխնախարարը:
Նա շեշտեց՝ հանդիպումն ավելի ուղղված էր կոնկրետ քայլերով առաջընթացի հասնելուն: «Եվ այն հարցերը, որոնք հայտարարել էր ԵԽ նախագահը, վկայությունն էին, որ խոսակցությունն առավել առարկայական էր այս անգամ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը մայիսի 14-ին հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպումից հետո։

Brussels summit was more substantive this time, says Deputy FM
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. The conversation in the May 14 trilateral Pashinyan-Aliyev-Michel talks in Brussels was more substantive, Armenian Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan said at a press conference.
President of the European Council Charles Michel said after the talks that there has been an understanding that further detainees would be released in the coming weeks.
Asked whether or not this means that the jailed Azeri soldiers who had trespassed into Armenia would get swapped with the Armenian captives held illegally in Azerbaijan, the Deputy FM said: “It was said very clearly, that there are many agreements on Armenian captives, and these agreements must be implemented. This was a direct message, and I don’t recall any mention of a swap. The call was simply about the previously reached agreements.”
Speaking about Michel’s mention of recognizing each other’s territorial integrity, the Armenian Deputy FM said that it refers to the borders that existed at the time of the Soviet Union’s collapse. “This is what it was about, and it is in line with the Almaty Declaration, he was simply reiterating that principle,” Hovhannisyan said at the press conference on Europe Day and the Armenia-EU relations.
The meeting was mostly aimed at achieving progress with concrete steps, Hovhannisyan added. “And the issues announced by the President of the European Council shows that the conversation was more substantive.”