Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան տպավորված է Հայաստանի նախորդ տարվա տնտեսական ցուցանիշներից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը մարտի 20-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Ռանա Կարադշեհին և ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՄՖԿ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Իվանա Դուարտեն և ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, հանդիպման մեկնարկին նախարար Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներկայությունը Հայաստանում՝ մասնավորապես կարևորելով վերջինիս կողմից ՀՀ-ում իրականացվող ներդրումների ընդլայնումը: Նախարարն ընդգծել է ՄՖԿ հետ համագործակցության ոլորտների դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հնարավոր նոր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՄՖԿ ներկայացուցիչները, շնորհավորելով Վահե Հովհաննիսյանին ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, անդրադարձել են 2022 թվականին Հայաստանում արձանագրված բարձր տնտեսական աճին և նշել, որ տպավորիչ են համարում նախորդ տարվա տնտեսական ցուցանիշները: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել նախորդ տարվա և ընթացիկ տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել են Հայաստանում մասնավոր ներդրումների ընդլայնմանը միտված բարեփոխումների իրականացումը, ինչպես նաև այս համատեքստում փորձի փոխանակման շարունակականության ապահովումը:

Министр финансов Армении принял регионального директора IFC по Европе
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян 20 марта принял регионального директора Международной финансовой корпорации (IFC) группы Всемирного банка по Европе Рану Карадше и регионального директора ВБ на Южном Кавказе Себастьяна Молинеуса. На встрече также присутствовали региональный директор IFC на Южном Кавказ Ивана Дуарте и директор офиса ВБ в Армении Каролин Гегинат.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства финансов Армении, в начале встречи министр Ованнисян, приветствуя гостей, высоко оценил присутствие Международной финансовой корпорации в Армении, особо отметив важность расширения инвестиций последней в Армении. Министр подчеркнул необходимость диверсификации направлений сотрудничества с IFC, а также усилий по расширению сотрудничества в возможных новых направлениях.
Представители IFC, поздравив Ваге Ованнисяна с назначением на должность министра финансов Армении, коснулись высокого экономического роста, зафиксированного в Армении в 2022 году, и отметили, что считают экономические показатели прошлого года впечатляющими. Министр представил подробности о текущей экономической ситуации и ситуации в прошедшем году.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность реализации реформ, направленных на расширение частных инвестиций в Армении, а также обеспечение в этом контексте непрерывности обмена опытом.