Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան տպավորված է Հայաստանի նախորդ տարվա տնտեսական ցուցանիշներից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը մարտի 20-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Ռանա Կարադշեհին և ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՄՖԿ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Իվանա Դուարտեն և ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, հանդիպման մեկնարկին նախարար Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներկայությունը Հայաստանում՝ մասնավորապես կարևորելով վերջինիս կողմից ՀՀ-ում իրականացվող ներդրումների ընդլայնումը: Նախարարն ընդգծել է ՄՖԿ հետ համագործակցության ոլորտների դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հնարավոր նոր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՄՖԿ ներկայացուցիչները, շնորհավորելով Վահե Հովհաննիսյանին ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, անդրադարձել են 2022 թվականին Հայաստանում արձանագրված բարձր տնտեսական աճին և նշել, որ տպավորիչ են համարում նախորդ տարվա տնտեսական ցուցանիշները: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել նախորդ տարվա և ընթացիկ տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել են Հայաստանում մասնավոր ներդրումների ընդլայնմանը միտված բարեփոխումների իրականացումը, ինչպես նաև այս համատեքստում փորձի փոխանակման շարունակականության ապահովումը:

The International Finance Corporation is impressed by the economic indicators of Armenia last year
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. On March 20, Finance Minister of Armenia Vahe Hovhannisyan received Rana Karadsheh, Regional Director for Europe of the International Finance Corporation (IFC) of the World Bank Group, and Sebastian Molineus, Regional Director of the WB South Caucasus. Ivana Duarte, regional director of the IFC South Caucasus, and Carolin Geginat, Country Manager of the World Bank (WB) for Armenia, were also present at the meeting.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Finance of Armenia, at the beginning of the meeting, Minister Hovhannisyan, welcoming the guests, highly appreciated the presence of the International Finance Corporation in Armenia, particularly highlighting the expansion of the latter's investments in Armenia. The Minister emphasized the need to diversify the areas of cooperation with the IFC, as well as efforts to expand cooperation in possible new areas.
IFC representatives, congratulating Vahe Hovhannisyan on his appointment as Minister of Finance of Armenia, referred to the high economic growth recorded in Armenia in 2022 and noted that they consider the previous year's economic indicators to be impressive. The Minister presented details about the previous year’s and the current economic situation.
During the meeting, the sides emphasized the implementation of reforms aimed at expanding private investments in Armenia, as well as ensuring the continuity of experience exchange in this context.