ՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
ՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում
ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 11-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵՄ խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
«Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտում, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության անհապաղ քայլերի անհրաժեշտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայության էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականությունը կանխելու նպատակով:
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել առաքելության կատարած աշխատանքները:

Armenian FM presents to his Swedish counterpart the details of the aggravating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. On January 11, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden Tobias Billström.
As ARMENPRESS was informed from MFA Armenia, Ararat Mirzoyan congratulated his colleague on assuming the presidency of the Council of the European Union.
The parties discussed a number of issues related to regional security.
Minister Mirzoyan presented to the interlocutor the details of Azerbaijan's blocking of the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the outside world - the Lachin Corridor, and the resulting humanitarian crisis. The Armenian FM noted that Azerbaijan's actions are a violation of the obligations assumed by itself with the declaration of November 9, 2020, as well as a gross violation of international humanitarian law.
Ararat Mirzoyan emphasized the need for immediate steps by the international community in order to prevent Azerbaijan's policy of ethnic cleansing of 120 thousand Armenians of Nagorno Karabakh.
During the telephone conversation, the parties referred to the EU observation mission that ended on December 19. Minister Mirzoyan highly appreciated the work done by the mission.