Հայաստանի մի շարք դպրոցների աշակերտներ կկարողանան ուսումնասիրել և ծանոթանալ արհեստական բանականության հետաքրքիր ու բարդ աշխարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) և ԿԳՄՍ նախարարության համատեղ «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագրի շնորհիվ 2023 թվականից Հայաստանի մի շարք դպրոցների աշակերտներ հնարավորություն կստանան ուսումնասիրել և ծանոթանալ արհեստական բանականության հետաքրքիր ու բարդ աշխարհին: Սա նաև հնարավորություն կտա շատ աշակերտների կատարել ճիշտ մասնագիտական ընտրություն:
Ծրագրի հեռանկարների, հնարավորությունների, գործարկման ժամկետների և մի շարք կարևոր հարցերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է FAST-ի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանի և ԿԳՄՍ նախարարության հանրակրթության վարչության՝ հանրակրթության և արտադպրոցական ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանի հետ:
Սուսաննա Ազատյանն ընդգծեց, որ նման դասընթացի իրականացման գաղափարը ողջունելի է, քանի որ այն կնպաստի ավագ դպրոցում սովորողների մասնագիտական կողմնորոշմանը՝ հավելելով, որ նման մասնագիտական ռեսուրսի կարիքը զգացվում է Հայաստանի աշխատաշուկայում: Միաժամանակ ծրագրի ներդրման շնորհիվ սովորողները հնարավորություն կունենան ուսումը շարունակել համապատասխան ուղղվածությամբ ուսումնական հաստատություններում:
«Ծրագրի փորձարկումը նախատեսվում է 2 մակարդակով՝ առաջին մակարդակը մեկնարկում է 10-րդ դասարանից և միտված է զարգացնելու մաթեմատիկական և ալգորիթմիկ մտածելակերպ ունեցող սովորողների խումբ, ովքեր կզինվեն անհրաժեշտ հմտություններով ու կստանան մասնագիտական կողմնորոշում հետագա կրթական ուղին ընտրելու համար։ Պիլոտային փուլի մեկնարկը կտրվի 2023 թ․ սեպտեմբերին։
Երկրորդ մակարդակը մեկնարկում է 11-րդ դասարանի երկրորդ կիսամյակից և աշակերտին հնարավորություն կտա ստանալու Արհեստական բանականության ուղղությամբ տեսական և գործնական խորացված գիտելիքներ ու հմտություններ։ 2023 թվականի հունվարից նախատեսված է երկրորդ մակարդակի պիլոտավորումը Տավուշի ավագ դպրոցներում՝ ՀՀ ԿԳՍՄ նախարարության կողմից ձեռնարկած Միջնակարգ կրթության կրեդիտային համակարգի ներդրման և գործարկման կարգի շրջանակում»,- ասաց Սուսաննա Ազատյանը:
Նա ընդգծեց, որ ծրագիրը համահունչ է «Հայաստանի Հանրապետության կրթության` մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիր»-ից բխող 2022-2026 թվականների գործողությունների ծրագրով սահմանած թիրախներին, այն է՝ ԳՏՃՄ առարկաների դասավանդման բարելավմանն ու զարգացմանն ուղղված գործողություններ:
«Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ (FAST)»-ի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը նշեց, որ «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագիրը դեռ մշակման փուլում է գտնվում և ծրագրով նախանշված է ընդհանուր մաթեմատիկական կրթության որակի բարելավում 10-12-րդ դասարաններում, ծրագրավորման և համակարգչային գիտության, կրթության բարելավում, որոնք նախապայման են արհեստական բանականությունը սովորելու և մասնագիտական կողմնորոշման համար: «Կարևոր է շատ, որ աշակերտները հենց դպրոցում հասկանան, թե ի՞նչ է արհեստական բանականությունը, և թե ի՞նչ է իրականացնում այս ոլորտի հետազոտողը: Ինչպես նաև կիրականացվեն դասավանդող խմբի վերապատրաստումներ, որից հետո այս բոլոր բաղադրիչների մշակման արդյունքում արդեն 2023 թվականի սեպտեմբերից ծրագիրը կփորձարկվի 10 դպրոցներում»,- ասաց նա:
Անուշ Այվազյանն ընդգծեց, որ արհեստական բանականությունն աշխարհի ամենազարգացող ուղղություններից մեկն է, և, որպեսզի մեր երկիրը և երեխաները ապագայում մրցունակ լինեն աշխարհի մակարդակով, ապա այս կրթությունը պետք է սկսեն դպրոցական ծրագրից, որովհետև այնտեղ կան շատ թերացումներ , որոնք տանում և հանգեցնում են հետագայում ավելի խորը բացերի այն փուլում, երբ քաղաքացին պետք է մասնագետ դառնար:
«Դրա համար մեր ամբողջ ծրագիրը սկսվում է դպրոցականից, հիմնականում դպրոցական մակարդակում մենք այդ նախապայման հանդիսացող գիտելիքների վրա ենք հիմքը դնում՝ մաթեմատիկա և ծրագրավորում: Այնուհետև այն երեխաները, ովքեր կկարողանան ավելին, 12 –րդ դասարանում իրենց համար ծրագիր կլինի նաև խորացված արհեստական բանականության ուղղությամբ: Մենք նպատակ ունենք ամբողջ Հանրապետության մակարդակով բարձրացնել այս երկու ուղղությունների դերը, որը ԳՏՃՄ ոլորտի համար պահանջվող մասնագիտության հիմքն է»,- ասաց նա:
Ըստ Անուշ Այվազյանի՝ այս հիմքը դնելուց հետո այն երեխաներին, ովքեր մոտիվացիա և համապատասխան գիտելիքներ կունենան արհեստական բանականության ուղղությամբ, կուղղորդեն դեպի այդ դաշտ, ինչպես նաև կունենան երեխաների մի մեծ խումբ, ովքեր խորացված գիտելիքներ կունենան ԳՏՃՄ ոլորտին անհրաժեշտ մասնագիտությունների համար:
Անդրադառնալով ուսուցիչների ու մասնագետների մասով բացը լրացնելու հարցին՝ մասնագետը նշեց, որ մի քանի մոդել ունեն. մաթեմատիկայի մասով, հիմնվելով եղած մասնագետների վրա, փոխելու են դասավանդման մեթոդաբանությունը, որպեսզի երեխաներին կարողանան ներգրավել և ակտիվ ուսումնառություն իրականացնել: ԳՏՃՄ ոլորտի գիտելիքների՝ ծրագրավորման և արհեստական բանականության մասով ունեն երկու մոդել, մեկն ավելի շատ հիմնված է առցանց հարթակների և ինքնուսուցման վրա, և այստեղ փոխվում է ուսուցչի դերը. նա դառնում է օժանդակող, որպեսզի այդ ինքնակրթությունը իրականացվի: Երկրորդ մոդելի դեպքում ինդուստրիայից և բուհական կրթությունից մարդկանց են ներառում դասավանդողի դերում՝ արդեն հիբրիդային ֆորմատով:
Մեզ հետ զրույցում Անուշ Այվազյանն ասաց, որ ծրագրի հանդեպ դպրոցների հետաքրքրությունը մեծ է. եղել են և՛ մասնավոր, և՛ պետական դպրոցներ, որոնք անձամբ են դիմել ծրագիրը իրենց դպրոցներում փորձարկելու հարցով:
Նա կարևորեց նաև այն փաստը, որ սա պետական ծրագիր է , և լինելու է ոչ թե արտադպրոցական խմբակ, այլ՝ հաստատված առարկայացանկ:
«Եվ ընդհանրապես այս ծրագիրը համագործակցությունների հիման վրա ծրագիր է: Մենք նպատակ չունենք կրկնել կամ նորից ինչ-որ բան ամբողջովին մշակել, եթե կան ոլորտային կառույցներ, որոնք հմտացած են տարբեր բաղադրիչներով, մենք գնում ենք համագործակցության, օրինակ՝ «Այբ»-ը, ՔՈԱՖ-ը, «Դասավանդիր Հայաստան»-ը: Շատերի հետ մեր ցանկությունները և պլանները համընկել են և արդեն նախնական պայմանավորվածություններ ձեռք են բերվել»,- եզրափակեց FAST-ի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը:

Школьники Армении смогут изучать интересный и сложный мир искусственного интеллекта
Благодаря совместной программе «Поколение искусственного интеллекта» Фонда науки и технологий Армении (FAST) и Министерства науки, образования, культуры и спорта с 2023 года учащиеся ряда школ Армении получат возможность изучать интересный и сложный мир искусственного интеллекта. Это позволит многим учащимся сделать правильный выбор профессии.
О перспективах, возможностях, времени запуска проекта и о других вопросах «Арменпресс» беседовал с руководителем образовательных программ FAST Ануш Айвазян и начальником отдела разработки и реализации общеобразовательных и внешкольных программ Управления общего образования Министерства ОНКС Сюзанной Азатян.
Сусанна Азатян подчеркнула, что идея внедрения такого образовательного курса приветствуется, так как будет способствовать профессиональной ориентации старшеклассников, добавив, что потребность в таком профессиональном ресурсе ощущается на рынке труда Армении. При этом благодаря реализации программы у студентов появится возможность продолжить обучение в учебных заведениях с соответствующей направленностью.
«Апробация программы планируется на 2-х уровнях: первый уровень начнется с 10-го класса и направлен на формирование группы учащихся с математическим и алгоритмическим складом ума. Они приобретут необходимые навыки и получат профессиональную ориентацию для выбора дальнейшего образования. Пилотный этап начнется в сентябре 2023 году.
Второй уровень начнется со второго семестра 11 класса и даст ученику возможность получить теоретические и практические знания и навыки в области искусственного интеллекта. С января 2023 года запланирован пилотный этап второго уровня в средних школах Тавуша в рамках порядка введения и действия кредитной системы среднего образования, осуществляемой Министерством ОНКС Республики Армения», рассказала Сусанна Азатян.
Она подчеркнула, что программа соответствует целям, установленным программой действий на 2022-2026 годы, вытекающей из Государственной программы развития образования Республики Армения до 2030 года, то есть действий, направленных на улучшение и развитие преподавания общеобразовательных предметов.
Ануш Айвазян, руководитель образовательных программ Фонда науки и технологий Армении (FAST) отметила, что программа «Поколение искусственного интеллекта» находится на стадии разработки и направлена ​​на повышение качества общего математического образования, программирования и компьютерных навыков в 10-12 классах, которые являются предпосылками для обучения искусственному интеллекту и профессиональной ориентации. «Очень важно, чтобы учащиеся понимали, что такое искусственный интеллект и чем занимается исследователь этой области. Будут проведены переподготовки и преподавательской группы. После чего в результате отработки всех этих компонентов с сентября 2023 года программа будет апробирована в 10 школах», - сказала она.
Ануш Айвазян подчеркнула, что искусственный интеллект является одним из самых развивающихся направлений в мире, и для того, чтобы наша страна и дети в будущем были конкурентоспособны на мировом уровне, это образование должно начинаться со школьной программы. В ней много недостатков, которые в будущем приводят к более глубоким пробелам.
«Поэтому наша программа начинается со школы, мы основываем ее на обязательных знаниях: математике и программировании. Те дети, которые смогут добиться большего, в 12-м классе станут изучать программу по углубленному искусственному интеллекту. Мы стремимся поднять роль этих двух направлений на уровне всей республики», - отметила  Ануш Айвазян.
По словам Ануш Айвазян, после создания этой основы те дети, которые будут иметь мотивацию и соответствующие знания в области искусственного интеллекта, будут направлены в эту область.
Касаясь вопроса восполнения недостатка преподавателей и специалистов, она отметила, что у них есть несколько моделей решения, они изменят методику обучения, чтобы дети могли быть вовлечены и активно учиться. С точки зрения знаний в области информатики, программирования и искусственного интеллекта есть две модели, одна более основана на применении онлайн-платформ и самообучении. Изменится роль преподавателя. Он станет помощником самообразования. В случае второй модели роль преподавателя исполнят люди этой индустрии и университетского образования, уже в гибридном формате.
В беседе с нами Ануш Айвазян сказала, что интерес школ к программе довольно велик: были как частные, так и государственные школы, которые лично обратились для тестирования программы в их школах.
Она подчеркнула и тот факт, что это государственная программа, и это будет не внеклассный кружок, а утвержденный список предметов.
«И вообще эта программа - программа, основанная на партнерстве. Мы не стремимся повторить или полностью развить что-то заново, если есть отраслевые структуры, которые умеют работать в разных компонентах, мы идем на сотрудничество, например, «Айб», КОАФ, «Преподавай Армения». Наши пожелания и планы совпали с планами других, и предварительные договоренности уже сделаны», - заключила руководитель образовательных программ FAST Ануш Айвазян.