SpaceX-ը IPO-ի դիմում է ներկայացրել. Մասկը կարող է տրիլիոնատեր դառնալ
Միլիարդատեր Իլոն Մասկի SpaceX ավիատիեզերական ընկերությունը դիմում է ներկայացրել բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխման (IPO) վերաբերյալ, ինչը ենթադրում է, որ ընկերությունը դառնում է հրապարակային և իր բաժնետոմսերն առաջին անգամ վաճառքի է հանում ներդրողների լայն շրջանակի՝ ինչպես խոշոր հիմնադրամների, այնպես էլ անհատների համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ակնկալվում է, որ սա կդառնա Ուոլ Սթրիթի պատմության մեջ խոշորագույն նմանօրինակ գործարքը։
Մայիսի 20-ին ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին ներկայացված ազդագրում SpaceX-ը հայտարարել է, որ նախատեսում է Nasdaq-ում գրանցվել SPCX նշանով։
Goldman Sachs-ը կլինի բաժնետոմսերի վաճառքի գլխավոր կազմակերպիչը:
2026 թվականի փետրվարին, Մասկի արհեստական բանականության ստարտափի՝ xAI-ի հետ միաձուլվելուց հետո SpaceX-ը գնահատվել է 1.25 տրիլիոն դոլար։
Ընկերությունում Իլոն Մասկի վերահսկիչ բաժնեմասը կարող է գերազանցել 600 միլիարդ դոլարը:
2025 թվականին Մասկը դարձավ առաջին մարդը, որի կարողությունը գերազանցեց 500 միլիարդ դոլարը, ինչը նշանակում է, որ SpaceX-ի բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից հետո նրա կարողությունը կարող է էլ ավելի մեծանալ ու արդյունքում նա կդառնա աշխարհի առաջին դոլարային տրիլիոնատերը։
SpaceX-ը արհեստական բանականության ոլորտի երեք հսկաներից առաջինն է, որոնք, ինչպես սպասվում է, այս տարի կհայտնվեն հանրային բորսայում: Մյուս երկուսը OpenAI-ն և Anthropic-ն են (Claude չաթբոտի մշակողը): Երեք օր առաջ Մասկը պարտվեց OpenAI-ի և դրա գործադիր տնօրեն Սեմ Ալտմանի դեմ դատական գործընթացում: SpaceX-ի հիմնադիրը մեղադրեց Ալտմանին իրեն խաբելու մեջ՝ OpenAI-ի գովազդը վերցնելու համար, այն բանից հետո, երբ Մասկը միլիոնավոր դոլարներ էր ներդրել դրանում:
2002 թվականին հիմնադրված SpaceX-ը հրթիռների ստեղծման ստարտափից վերածվել է ավիատիեզերական ոլորտի հսկայի, որն այսօր գերիշխող դիրք ունի տիեզերք հրթիռների արձակման ոլորտում՝ համագործակցելով ամերիկյան NASA ավիատիեզերական գործակալության հետ։ Բացի այդ, ընկերությունը զարգացնում է Starlink-ի համաշխարհային արբանյակային ինտերնետային ցանցը, ինչպես նաև մեծ ներդրումներ է կատարում արհեստական բանականության մեջ:

SpaceX подает заявку на IPO: Маск может стать триллионером
Аэрокосмическая компания SpaceX, принадлежащая миллиардеру Илону Маску, подала заявку на первичное публичное размещение акций (IPO), в рамках которого компания впервые выйдет на биржу и продаст свои акции широкому кругу инвесторов, как крупным фондам, так и частным лицам.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, ожидается, что это будет крупнейшая подобная сделка в истории Уолл-стрит.
В проспекте, поданном в Комиссию по ценным бумагам и биржам США 20 мая, SpaceX объявила о планах размещения акций на Nasdaq под символом SPCX.
Главным организатором продажи акций станет Goldman Sachs.
В феврале 2026 года, после слияния со стартапом Маска в области искусственного интеллекта xAI, стоимость SpaceX оценивалась в 1,25 триллиона долларов.
Контрольный пакет акций Илона Маска в компании может превысить 600 миллиардов долларов.
В 2025 году Маск стал первым человеком, чье состояние превысило 500 миллиардов долларов, а это значит, что после IPO SpaceX его состояние может вырасти еще больше, сделав его первым в мире триллионером.
SpaceX — первая из трех компаний-гигантов в области искусственного интеллекта, которые, как ожидается, выйдут на биржу в этом году. Две другие — OpenAI и Anthropic (разработчик чат-бота Claude). Три дня назад Маск проиграл судебный процесс против OpenAI и ее генерального директора Сэма Альтмана. Основатель SpaceX обвинил Альтмана в мошенничестве, в результате которого тот взял на себя рекламное управление OpenAI после того, как Маск инвестировал в компанию миллионы долларов.
Основанная в 2002 году, SpaceX выросла из стартапа по производству ракет в аэрокосмического гиганта, который сейчас доминирует в индустрии космических запусков, сотрудничая с NASA. Компания также разрабатывает глобальную спутниковую интернет-сеть Starlink и активно инвестирует в искусственный интеллект.