«TRIPP» նախագծի և ԱԲ ծրագրերի իրականացմամբ կկարողանանք ապահովել տարեկան առնվազն 6 տոկոս տնտեսական աճ․ վարչապետ
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված համաձայնությունների շրջանակում արդեն արձանագրվել են առաջին գործնական արդյունքները բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստերում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ստորագրված մի շարք փաստաթղթերից մեկը վերաբերում էր բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցությանը։
«Վերադառնալով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ ուզում եմ հիշեցնել, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ մենք մի քանի մտադրությունների հուշագիր ստորագրեցինք, նրանցից մեկը վերաբերում էր բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող ծրագրերին և համագործակցությանը»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ համաձայնագրի ստորագրումից անցած 10 ամիսների ընթացքում արդեն մի շարք կոնկրետ արդյունքներ են գրանցվել։
Նա նշել է, որ Երևանի պետական համալսարանում ստեղծվել է արհեստական բանականության կենտրոն, իսկ կառավարությունը համալսարանի համար ձեռք է բերել սուպերհամակարգիչ։
«Կառավարությունը 10 միլիոն դոլար է հատկացրել և սուպերհամակարգիչ է ձեռք բերել Երևանի պետական համալսարանի համար»,-ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում արդեն բացվել է նաև արհեստական բանականության առաջին գործարանը։
«Գագարինում արդեն բացվել է արհեստական բանականության առաջին գործարանը, և այս օրերին արդեն Հրազդանում կբացվի արհեստական բանականության երկրորդ գործարանը»,-նշել է վարչապետը։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ այս գործընթացը Հայաստանի համար տեխնոլոգիական լրջագույն անցում է և կարող է էական ազդեցություն ունենալ երկրի միջազգային հեղինակության ու ներդրումային միջավայրի վրա։
«Այսպիսի տեխնոլոգիաներին հասանելիություն ունենալը և այսպիսի ներդրումների համար նպաստավոր և հետաքրքիր երկիր լինելն, իհարկե, էականորեն փոխում է Հայաստանի Հանրապետության և՛ միջազգային իմիջը, և՛ մեր տնտեսական ներդրումային միջավայրը»,-ասել է նա։
Վարչապետը նաև վստահություն է հայտնել, որ «TRIPP» նախագծի և արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի համակցված ազդեցությունը կնպաստի տնտեսության կայուն աճին։
«Ես կարծում եմ, որ «TRIPP» նախագծի և արհեստական բանականության շուրջ այս գործընթացների շրջանակներում մենք կկարողանանք ապահովել տարեկան առնվազն 6 տոկոս տնտեսական աճ, ինչը երաշխիք է ստեղծում, որ մենք, այդ թվում սոցիալական ոլորտի մեր բարեփոխումները հաջողությամբ իրականություն կդարձնենք»,-հայտարարել է Փաշինյանը։

Pashinyan sees at least 6% economic growth from U.S. agreements
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has lauded the first practical results of the agreements signed with the United States on August 8 last year pertaining to the technology and AI sectors.
“I would like to remind you that President Trump and I signed several memoranda of understanding on August 8, 2025,” Pashinyan told Members of Parliament during a joint committee session on the government’s 2025 budget report.
“One of them concerned programs and cooperation in the field of high technology and artificial intelligence,” Pashinyan said.
Pashinyan highlighted what he described as several concrete results that have already been achieved in the 10 months since the agreement was signed.
He pointed to the artificial intelligence center established at Yerevan State University and noted that the government has purchased a supercomputer for the university.
“The government allocated $10 million and purchased a supercomputer for Yerevan State University,” Pashinyan said.
“The first artificial intelligence factory has already opened in Gagarin, and in the coming days, a second artificial intelligence factory will open in Hrazdan,” the Prime Minister said, referring to the Eleveight AI and Firebird projects.
Pashinyan said the process represents a major technological transition for Armenia and could have a significant impact on the country’s international reputation and investment climate.
“Having access to such technologies and being a favorable and attractive destination for such investments, of course, significantly changes both the international image of the Republic of Armenia and our economic and investment environment,” he said.
The Prime Minister also expressed confidence that the combined impact of the TRIPP project and the initiatives being implemented in the field of artificial intelligence would contribute to sustainable economic growth.
“I believe that, within the framework of the TRIPP project and these processes surrounding artificial intelligence, we will be able to ensure annual economic growth of at least 6%, which creates a guarantee that we will successfully implement our reforms, including those in the social sector,” Pashinyan stated.