OpenAI-ի ChatGPT Edu գործիքը հասանելի կդառնա Հայաստանի կրթական համայնքին. ԿԳՄՍՆ-ն, Firebird-ը և OpenAI-ը հուշագիր ստորագրեցին
Արհեստական բանականության առավելություններն ավելի հասանելի կդառնան. ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, արհեստական բանականության ոլորտի առաջատար OpenAI-ը և Firebird ընկերությունը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր, որի շնորհիվ OpenAI-ի ChatGPT Edu գործիքը հասանելի կդառնա Հայաստանի կրթական, ինժեներական և գիտահետազոտական համայնքների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համագործակցության մեկնարկային փուլում Firebird-ը և ԿԳՄՍ նախարարությունը արհեստական բանականության (ԱԲ) հասանելիություն կապահովեն Հայաստանի 50 հազար ուսանողի, ուսուցչի և հետազոտող խմբերի համար։
ChatGPT Edu հարթակը ChatGPT-ի՝ կրթական հաստատությունների համար նախատեսված տարբերակն է, որը դպրոցներին և բուհերին հնարավորություն է տալիս կիրառել առաջադեմ արհեստական բանականության գործիքներ, ներառյալ՝ Codex-ի նման գործառույթներ՝ ապահովելով տվյալների պաշտպանության, տեղեկատվական անվտանգության և կառավարման բարձր չափանիշներ։ Բարձրագույն կրթության համակարգում հարթակից կկարողանան օգտվել թե՛ դասախոսները, թե՛ ուսանողները, իսկ հանրակրթության ոլորտում այն հասանելի կլինի բոլոր ուսուցիչներին և ավագ դպրոցի սովորողներին։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշեց՝ վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակաբար ընդլայնվում են կրթական համակարգում արհեստական բանականության (ԱԲ) կիրառման և ԱԲ գրագիտության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները։ Նախարարն ընդգծեց՝ արդեն իսկ իրականացնում են մի շարք ծրագրեր գործընկեր կազմակերպությունների հետ։ Մասնավորապես, դպրոցներում ներկայումս իրականացվող «Generation AI» և «STEP.ai» կրթական ծրագրերն ուղղված են սովորողների՝ արհեստական բանականության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքների, ստեղծարար մտածողության և տեխնոլոգիական կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ԱԲ գործիքների անվտանգ, պատասխանատու և արդյունավետ կիրառման խթանմանը։
«Հայաստանը, ինչպես աշխարհի շատ առաջադեմ երկրներ, իր ապագան տեսնում է տեխնոլոգիական զարգացման մեջ, որի հիմքում կայացած և ժամանակակից կրթական համակարգն է։ Մենք ողջունում ենք արհեստական բանականության գործիքների հասանելիության ընդլայնմանն ուղղված այս նախաձեռնությունը, որը կստեղծի նոր հնարավորություններ մեր բուհերի, դպրոցների, դասախոսների, ուսանողների, ուսուցիչների և աշակերտների համար։
Տեխնոլոգիաները վաղուց արդեն փոխակերպում են կրթությունը, և այդ իրողության հետ հաշվի նստելը ժամանակի հրամայական է։ Արհեստական բանականության կիրառմամբ ուսուցման միջավայրերի ստեղծումը Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացման հիմնական ուղղություններից է։ Վստահ եմ, որ ChatGPT Edu հարթակի ներդրումը կնպաստի նոր սերնդի մասնագետների պատրաստմանը, որոնք ոչ միայն կկիրառեն տեխնոլոգիաները, այլև մասնակցություն կունենան դրանց ապագա զարգացման մեջ»,- նշեց Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը նշեց նաև, որ նախաձեռնության մեկնարկային փուլում՝ 2026-2027 ուսումնական տարում, ChatGPT Edu-ի հասանելիությունը կապահովվի Firebird ընկերության ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի արդյունավետության և կրթական արդյունքների վրա ազդեցության գնահատումից հետո կդիտարկվի ծրագրի պետական ֆինանսավորման հնարավորությունը՝ համակարգն ընդգրկելով ազգային կրթական համակարգում որպես կայուն և մասշտաբային բաղադրիչ։
Firebird ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանն էլ ընդգծեց, որ տեխնոլոգիաների ապագան այնպիսի բան չէ, որը գալու է ինչ-որ հեռավոր ապագայում․ այն ձևավորվում է հենց այսօր՝ դպրոցներում, համալսարաններում և գիտահետազոտական համայնքներում։
«Մենք հավատում ենք, որ կրթության մեջ կատարվող ներդրումները ամենակարևոր ներդրումներից են, որ կարող է անել երկիրը, հատկապես ԱԲ դարաշրջանում։ Հայաստանը բացառիկ տաղանդներ ունի, և ուսանողներին, դասախոսներին ու հետազոտողներին աշխարհի ամենաառաջադեմ ԱԲ գործիքների հասանելիությամբ ապահովելը կձևավորի նորարարների նոր սերունդ։ Այս նախաձեռնությունը առանձնահատուկ է դարձնում հենց դրա հիմքում ընկած համագործակցությունը։ Սա միայն տեխնոլոգիաների մասին չէ․ սա Հայաստանի ապագայի մասին է»,- ասաց Եսայանը։
OpenAI-ի Education for Countries նախաձեռնության ղեկավար Ջեյնա Դևանին, ով միացել էր հանդիպմանը տեսակապի միջոցով, ողջունեց ներկաներին՝ նշելով, որ կրթությունն այն կարևորագույն ուղղություններից է, որի միջոցով արհեստական բանականությունը կարող է ընդլայնել հնարավորությունները։
«Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Firebird-ի հետ համագործակցության միջոցով մենք նպաստում ենք, որպեսզի ChatGPT Edu-ն հասանելի դառնա երկրի ուսանողներին, մանկավարժներին և հետազոտողներին՝ ապահովելով անվտանգ, ստեղծարար և արդյունավետ կերպով կիրառվող առաջադեմ ԱԲ գործիքների հասանելիություն։ Հայաստանը ունի հզոր մարդկային ներուժ և զարգացող թվային ենթակառուցվածք, և այս նախաձեռնությունը կարող է նպաստել ԱԲ գրագիտությամբ օժտված նորարարների հաջորդ սերնդի ձևավորմանը»,- նշեց Ջեյնա Դևանին։
Կողմերը շեշտեցին, որ ChatGPT Edu-ի ներդրումը նպատակ ունի էապես բարձրացնել ԱԲ կրթության որակը։ Դասավանդողների համար այն կդառնա աջակցող թվային գործիք, որը հնարավորություն կտա դասերի պլանավորումը, բովանդակության մշակումը և ուսուցման կազմակերպումը իրականացնել առավել ժամանակակից, հարմարեցված և նորարարական մեթոդներով։ Այն նաև կնպաստի անհատական ուսուցման մոտեցումների կիրառմանը՝ հաշվի առնելով սովորողների կարողությունները և ուսումնական կարիքները։
Ուսանողների և աշակերտների համար հարթակը կբացի նոր հնարավորություններ՝ տեղեկատվության որոնման, վերլուծության, տվյալների կիրառման և հետազոտությունների նպատակով։ Նոր հարթակը կօգնի ավելի արդյունավետ կողմնորոշվել մեծ ծավալի թվային տեղեկատվության մեջ, զարգացնել քննադատական մտածողությունը, բարելավել ինքնուրույն ուսումնառության հմտությունները՝ ուսումնական գործընթացում արհեստական բանականության գործիքների կիրառումը դարձնելով համակարգված և նպատակային։
Միաժամանակ, նախաձեռնության հաջող իրականացման համար առանցքային նշանակություն ունեն էթիկայի նորմերի պահպանումը և տվյալների պատասխանատու օգտագործումը։ Այս համատեքստում հատուկ ուշադրություն կդարձվի թվային գրագիտության բարձրացմանը, ԱԲ գործիքների ճիշտ կիրառման մշակույթի ձևավորմանը և կրթական միջավայրում թվային անվտանգությանը։

Преимущества искусственного интеллекта (ИИ) станут более доступными: министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, лидер в области искусственного интеллекта OpenAI и компания Firebird подписали меморандум о сотрудничестве, благодаря которому инструмент ChatGPT Edu от OpenAI станет доступен для образовательного, инженерного и научно-исследовательского сообществ Армении.
Как передает Арменпресс, на начальном этапе сотрудничества Firebird и министерство обеспечат доступ к искусственному интеллекту для 50 тысяч армянских студентов, учителей и исследовательских групп.
Платформа ChatGPT Edu — это версия ChatGPT, разработанная специально для образовательных учреждений, которая позволяет школам и вузам применять передовые инструменты ИИ, включая функции типа Codex, обеспечивая высокие стандарты защиты данных, информационной безопасности и управления. В системе высшего образования платформой смогут пользоваться как преподаватели, так и студенты, а в сфере общего образования она будет доступна всем учителям и учащимся старших школ.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что в последние годы в Республике Армения постоянно расширяются инициативы, направленные на применение искусственного интеллекта (ИИ) в образовательной системе и развитие ИИ-грамотности.
Министр подчеркнула, что уже реализуется ряд программ совместно с организациями-партнерами. В частности, осуществляемые сейчас в школах образовательные программы «Generation AI» и «STEP.ai» направлены на развитие у учащихся фундаментальных знаний об искусственном интеллекте, творческого мышления и технологических навыков, а также на стимулирование безопасного, ответственного и эффективного использования инструментов ИИ.
«Армения, как и многие передовые страны мира, видит свое будущее в технологическом развитии, в основе которого лежит состоявшаяся и современная образовательная система. Мы приветствуем эту инициативу по расширению доступности инструментов искусственного интеллекта, которая создаст новые возможности для наших вузов, школ, преподавателей, студентов, учителей и учеников.
Технологии уже давно трансформируют образование, и считаться с этой реальностью — веление времени. Создание обучающих сред с применением искусственного интеллекта является одним из основных направлений развития образовательной системы Армении. Уверена, что внедрение платформы ChatGPT Edu нацелено на подготовку специалистов нового поколения, которые будут не только применять технологии, но и участвовать в их дальнейшем развитии», — отметила Жанна Андреасян.
Министр также отметила, что на начальном этапе инициативы — в 2026–2027 учебном году — доступ к ChatGPT Edu будет обеспечен при финансировании компании Firebird.
После оценки эффективности программы и её влияния на результаты обучения будет рассмотрена возможность государственного финансирования проекта с включением системы в национальную систему образования в качестве устойчивого и масштабного компонента.
Сооснователь компании Firebird Александр Есаян подчеркнул, что будущее технологий — это не то, что наступит когда-то в отдаленной перспективе: оно формируется прямо сегодня в школах, университетах и научно-исследовательских сообществах.
«Мы верим, что инвестиции в образование — это самые важные инвестиции, которые может сделать страна, особенно в эпоху ИИ. В Армении есть исключительные таланты, и обеспечение студентов, преподавателей и исследователей доступом к самым передовым в мире инструментам ИИ сформирует новое поколение инноваторов. Эту инициативу делает особенной именно лежащее в её основе сотрудничество. Это не только о технологиях — это о будущем Армении», — сказал Есаян.
Руководитель инициативы OpenAI «Education for Countries» Джейна Девани, которая присоединилась к встрече по видеосвязи, поприветствовала присутствующих, отметив, что образование является одним из важнейших направлений, в котором искусственный интеллект может расширить возможности.
«Благодаря сотрудничеству с министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и компанией Firebird мы способствуем тому, чтобы ChatGPT Edu стал доступен студентам, педагогам и исследователям страны, обеспечивая доступ к передовым инструментам ИИ, применяемым безопасным, творческим и эффективным образом. Армения обладает мощным человеческим потенциалом и развивающейся цифровой инфраструктурой, и эта инициатива может способствовать формированию следующего поколения инноваторов, обладающих ИИ-грамотностью», — отметила Джейна Девани.
Стороны подчеркнули, что внедрение ChatGPT Edu направлено на существенное повышение качества ИИ-образования. Для преподавателей он станет вспомогательным цифровым инструментом, который позволит осуществлять планирование уроков, разработку контента и организацию обучения на основе более современных, адаптированных и инновационных методов. Это также будет способствовать применению подходов индивидуального обучения с учетом способностей и образовательных потребностей учащихся.
Для студентов и школьников платформа откроет новые возможности для поиска информации, анализа, применения данных и проведения исследований. Новая платформа поможет эффективнее ориентироваться в больших объемах цифровой информации, развивать критическое мышление, улучшать навыки самостоятельного обучения, делая использование инструментов искусственного интеллекта в учебном процессе системным и целенаправленным.
В то же время ключевое значение для успешной реализации инициативы имеют соблюдение этических норм и ответственное использование данных. В данном контексте особое внимание будет уделено повышению цифровой грамотности, формированию культуры правильного применения инструментов ИИ и цифровой безопасности в образовательной среде.