Բայդենը կայցելի Մեքսիկա՝ Հյուսիսային Ամերիկայի ղեկավարների գագաթնաժողովին մասնակցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը 2023 թ.-ին իր առաջին արտասահմանյան այցը կկատարի Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկո, որտեղ կմասնակցի Հյուսիսային Ամերիկայի պետությունների ղեկավաների գագաթնաժողովին և կքննարկի անօրինական միգրացիայի խնդիրը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Axios պորտալին:
Գագաթնաժողովը կկայանա հունվարին: Բացի ԱՄՆ-ի նախագահից, միջոցառմանը կմասնակցեն Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը: Հրատարակության տվյալներով՝ Սպիտակ տանը փորձում են մշակել քաղաքականություն, որը հնարավորություն կտա զսպել անօրինական ներգաղթյալների հոսքը ԱՄՆ-ի հարավային սահմանից, սակայն այդ հարցի «դյուրին» լուծումներ չկան:Նշվում է, որ լուծումներից մեկն է Մեքսիկայի ղեկավարին համոզել ուժեղացնել անվտանգությունն իր սեփական երկրի հարավային սահմանին, որպեսզի դադարի ներգաղթյալների հոսքը Կենտրոնական Ամերիկայից:
Ըստ Axios-ի՝ Մեքսիկայի նախագահն անցյալ շաբաթ է հայտարարել Բայդենի առաջիկա այցի մասին, բայց դա պետք Է պաշտոնապես հաստատեն նաև Միացյալ Նահանգների իշխանությունները: Պորտալի աղբյուրների խոսքով՝ ուղևորությունն իրոք կկայանա: Նշվում է, որ Մեքսիկայի նախագահը չէր այցելել անցյալ տարի Լոս Անջելեսում կայացած Ամերիկայի պետությունների գագաթնաժողովին՝ այդպես իր բողոքն արտահայտելով Կուբայի, Նիկարագուայի և Վենեսուելայի ղեկավարներին չհրավիրելու ԱՄՆ վարչակազմի որոշման դեմ:

СМИ: Байден в 2023 году посетит Мексику для участия в Саммите лидеров Северной Америки
Президент США Джо Байден свой первый зарубежный визит в 2023 году нанесет в столицу Мексики Мехико, где примет участие в Саммите лидеров государств Северной Америки и обсудит проблему нелегальной миграции.
Как передает Арменпресс, об этом в вторник сообщил портал Axios. Саммит, как пишет издание, состоится в январе. Помимо президента США, в мероприятии будут участвовать премьер-министр Канады Джастин Трюдо и президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор. По данным издания, в Белом доме пытаются выработать политику борьбы с нелегальными мигрантами, которые массово прибывают в США из стран Латинской Америки, но "легких" решений в этом вопросе нет. Отмечается, что один из вариантов решения проблемы - убедить лидера Мексики усилить безопасность на южной границе его собственной страны для пресечения потока мигрантов из Центральной Америки.
Президент Мексики, как указывает портал, уже объявлял о предстоящем визите Байдена, но его должны еще подтвердить американские власти. По словам источников портала, поездка действительно состоится. Предыдущий Саммит лидеров государств Северной Америки проходил в ноябре 2021 года в столице США Вашингтоне. Тогда лидеров Канады и Мексики Байден принимал в Белом доме.