Իսպանացի պատգամավորը Ջերմուկում ծանոթացել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն այցելել է Ջերմուկ, ծանոթացել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
«Իսպանիայի խորհրդարանում մենք ներգրավված են հայկական հարցերի բարձրաձայնմանը վերաբերող գործընթացներում: Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսը միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումը եւ կոչ է անում վերադառնալ նախկին դիրքեր»,- ասել է Ինյարիտուն:
Պատգամավորին ուղեկցել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Իսպանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Խորհրդարանականներն այցելել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տուժած Ջերմուկի առողջարան, Կեչուտի գերեզմանատուն եւ ճոպանուղի:
Իսպանացի պատգամավորը նշել է, որ իր երկիր վերադառնալուն պես գործընկերներին կներկայացնի Ադրբեջանի կողմից տարբեր տրամաչափի զենքերի կիրառման հետեւանքով առողջարանային քաղաքի կրած վնասները եւ այն ամենը, ինչ տեսել է սեփական աչքերով:
Հյուրերին դիմավորել եւ սեպտեմբերյան ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով մարզում ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները ներկայացրել է Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը: Ըստ նրա` ներկա պահին իրավիճակը քաղաքում հանգիստ է, սակայն սպառնալիքները մշտապես առկա են:
Տաթեւիկ Գասպարյանն ընդգծել է նման այցերի կարեւորությունը` նշելով, որ դրանք միջազգային հանրությանը եւս մեկ անգամ իրականությունը ներկայացնելու հնարավորություն են ընձեռում:

Испанский депутат ознакомился в Джермуке с последствиями азербайджанской агрессии
Депутат парламента Испании Джон Иньярриту посетил Джермук, ознакомился с последствиями агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении.
«В парламенте Испании мы вовлечены в процессы, связанные с рассмотрением и озвучиванием армянских вопросов. Конгресс депутатов Испании единогласно принял заявление, осуждающее вторжение азербайджанских сил на суверенную территорию Армении и призывающее вернуться на прежние позиции», - сказал Иньярриту.
Депутата сопровождала депутат фракции "Гражданский договор" Национального Собрания РА, руководитель группы дружбы Армения-Испания Татевик Гаспарян.
Парламентарии посетили санаторий «Джермук», Кечутское кладбище и Канатную дорогу, пострадавшие в результате азербайджанской агрессии.
Испанский депутат отметил, что по возвращении в свою страну представит своим коллегам ущерб, нанесенный курортному городу в результате применения Азербайджаном оружия разного калибра, и все, что он видел своими глазами.
Гостей приветствовал вице-мэра Джермука Вардан Саркисян, который представил ситуацию и проблемы, возникшие в регионе в результате сентябрьской военной агрессии Азербайджана. По его словам, на данный момент ситуация в городе спокойная, но угрозы есть  постоянно.
Татевик Гаспарян подчеркнула важность таких визитов, отметив, что они дают возможность еще раз представить международному сообществу реальность.