Իսպանացի պատգամավորը Ջերմուկում ծանոթացել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն այցելել է Ջերմուկ, ծանոթացել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
«Իսպանիայի խորհրդարանում մենք ներգրավված են հայկական հարցերի բարձրաձայնմանը վերաբերող գործընթացներում: Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսը միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումը եւ կոչ է անում վերադառնալ նախկին դիրքեր»,- ասել է Ինյարիտուն:
Պատգամավորին ուղեկցել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Իսպանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Խորհրդարանականներն այցելել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տուժած Ջերմուկի առողջարան, Կեչուտի գերեզմանատուն եւ ճոպանուղի:
Իսպանացի պատգամավորը նշել է, որ իր երկիր վերադառնալուն պես գործընկերներին կներկայացնի Ադրբեջանի կողմից տարբեր տրամաչափի զենքերի կիրառման հետեւանքով առողջարանային քաղաքի կրած վնասները եւ այն ամենը, ինչ տեսել է սեփական աչքերով:
Հյուրերին դիմավորել եւ սեպտեմբերյան ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով մարզում ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները ներկայացրել է Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը: Ըստ նրա` ներկա պահին իրավիճակը քաղաքում հանգիստ է, սակայն սպառնալիքները մշտապես առկա են:
Տաթեւիկ Գասպարյանն ընդգծել է նման այցերի կարեւորությունը` նշելով, որ դրանք միջազգային հանրությանը եւս մեկ անգամ իրականությունը ներկայացնելու հնարավորություն են ընձեռում:

Spanish MP gets acquainted with the consequences of the Azerbaijani aggression in Jermuk
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Member of the Congress of Deputies of Spain Jon Iñárritu visited Jermuk to get acquainted with the consequences of the Azerbaijani aggression against the sovereign territory of Armenia, ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia.
"In the Spanish parliament, we are involved in the processes related to the raising of Armenian issues. The Congress of Deputies of Spain unanimously adopted a statement that condemns the invasion of the sovereign territory of Armenia by the Azerbaijani forces and calls for a return to the initial positions," Iñárritu said.
The MP was accompanied by Tatevik Gasparyan, MP representing the "Civil Contract" faction of the National Assembly, head of the Armenia-Spain friendship group.
The parliamentarians visited the Jermuk sanatorium, the Kechut cemetery and the ropeway, which were affected by the Azerbaijani aggression.
The Spanish MP noted that upon his return to his country, he will present to his colleagues the damages suffered by the resort town as a result of the use of weapons of different calibers by Azerbaijan and everything he saw with his own eyes.
Deputy Mayor of Jermuk Vardan Sargsyan welcomed the guests and presented the situation and problems created in the region as a result of the Azerbaijani military aggression in September. According to him, the situation in the city is calm at the moment, but threats are always present.
Tatevik Gasparyan emphasized the importance of such visits, noting that they provide an opportunity to once again present the reality to the international community.