Մեզ համար անընդունելի չեն նաև արևմտյան երկրների կողմից ձևակերպվող առաջարկները. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար անընդունելի չեն նաև այն առաջարկները, որոնք ձևակերպվում են արևմտյան երկրների կողմից՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների մասով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովին իր ելույթում՝ խոսելով ռուսական առաջարկների ընդունելի լինելուց:
«Պետք է ասեմ, որ մեզ համար անընդունելի չեն նաև այն առաջարկները, որոնք ձևակերպվում են արևմտյան երկրների կողմից: Տարբերակներից մեկը, որ եկեք հիմա Ղարաբաղի հարցի վրա շատ չկենտրոնանանք, ըստ էության, այս վիճակը համարենք  ինչ-որ ձևով ստատուս քվո, արձանագրենք ու լուծենք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հարցն՝ անընդունելի չէ, ընդունելի է: Մյուս մոտեցումն է՝ եկեք, գնանք, լուծենք ԼՂ-ի հարցը: Հիմա հարց կարող է ծագել՝ այդ կողմերից ո՞վ է ԼՂ-ն համարում Ադրբեջանի մաս, և ո՞վ չի համարում Ադրբեջանի մաս: Ցավոք, միջազգային հանրությունը,  բոլոր պետություններն առանց բացառությամբ Ղարաբաղը համարում են Ադրբեջանի մաս, և դա երևում է բոլոր փաստաթղթերով»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա հորդորեց տպավորություն չստեղծել, թե իրավիճակն այլ է: Հայկական կողմը պատրաստ է խաղաղության և ուզում է: Փաշինյանը, սակայն, ընդգծեց, որ նման հակամարտություններում խաղաղություն երբեք չի հաստատվել, եթե չի եղել խաղաղության շուրջ պայմանավորվածությունների երաշխավոր:
«Դա կարող են լինել գերտերությունները: Ով է, որ օգնում է մեզ խաղաղության հասնելու և ով է, որ երաշխավորում է պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը»,-ասաց վարչապետը՝ կարևորելով այդ հարցի լուծմամբ զբաղվելը:
Եթե «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համար 2018 թվականից առաջ և հետո մեծագույն առաքելություն էր ՀՀ-ում ժողովրդավարություն հաստատելը, ապա այսօր ՀՀ-ի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելն է մեծագույն առաքելությունը:

Proposals developed by Western countries also not unacceptable, says Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Besides the Russian proposals, the proposals developed by Western countries in terms of negotiations with Azerbaijan are not unacceptable for Armenia too, Prime Minister Nikol Pashinyan said.
“I have to say that the proposals developed by Western countries aren’t unacceptable for us too. One of the options, saying that let’s not focus too much on the Karabakh issue now, basically let’s consider this state to some extent a status quo, record and solve the issue of the Armenia-Azerbaijan relations – is not unacceptable, it is acceptable. Another approach is, let’s go and resolve the NK issue. Now a question could arise, which from these sides considers NK as part of Azerbaijan and which doesn’t. Unfortunately, the international community, all countries without exception consider Karabakh as part of Azerbaijan, and this is seen in all documents,” Pashinyan said.
Pashinyan said the Armenian side is ready for and wants peace. However, the Armenian PM emphasized that peace has never been established in such conflicts without a guarantor of the agreements around peace.
“It could be the superpowers. Who is helping us achieve peace and who is guaranteeing the implementation of agreements,” the PM said.
Pashinyan said that if in the past the Civil Contract Party’s greatest mission was to establish democracy in Armenia, today its biggest mission is to open an era of peaceful development for Armenia.