Պատրաստ եմ Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթը և ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում երկարացվի 10-20 տարով. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է Սոչիում առաջիկայում կայանալիք հանդիպմանը ընդունել, ստորագրել 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթ, այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովի իր ելույթում:
Խոսելով ԼՂ-ի հարցի լուծումից՝ նա նշեց. «Վերջին ժամանակներում հայ հանրության շրջանում փորձ են անում տպավորություն ստեղծել, թե կա ռուսական առաջարկը, որը դրական է մեզ համար, և կա արևմտյան առաջարկը, որը բացասական է մեզ համար, և ՀՀ Կառավարությունը մերժում է ՌԴ-ի ծրագիրն ու ընդունում արևմտյան ծրագիրը: Սա իրականության հետ ընդհանրապես ոչ մի կապ չունի»:
Վարչապետը շեշտեց՝ այն, որ կա հարցի լուծման ռուսական և արևմտյան ընկալում՝ ճիշտ է: ՀՀ-ն ռուսական ընկալման հետ համաձայնվել է և սկզբունքային պայմանավորվածություն ձեռք է բերել 2021 թվականի հունվարին: Եվ այդ պայմանավորվածությունների անկյունաքարային դրույթը Փաշինյանը համարում է այն, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորն է:
«Եվ մենք պայմանավորվել ենք այդ սցենարի ու պլանի շուրջ: Այդ պլանն աշխատանքային ռեժիմով ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությանը 2022 թ օգոստոսին: Ընդ որում, պայմանավորվածությունը եղել է հետևյալը, որ օգոստոսին ներկայացվում է, սեպտեմբերին ռուսաստանցի համանախագահողը կվերադառնա՝ մեր վերջնական դիրքորոշումը ստանալու: Եվ սեպտեմբերին հենց առաջին հանդիպման ժամանակ մենք համաձայնություն ենք տվել այդ պլանի իրագործմանը մի պարզ պատճառով՝ դա մեր պայմանավորվածություն է եղել դեռևս 2021-ի հունվարից: Երկուշաբթի օրը (հոկտեմբերի 31-ին) Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը ես պատրաստ եմ պաշտոնապես արդեն ընդունել, եթե անհրաժեշտ է՝ եռակողմ հանդիպման ֆորմատով ստորագրել այդ 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթը: Այսինքն՝ այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա ասել է նաև նախորդ օրը ՀԱՊԿ դռնփակ նիստում ՌԴ նախագահի ներկայությամբ:
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ ՌԴ-ն իր առաջարկությունները կպաշտպանի: Նա կարևոր նրբություն համարեց այն, թե դա անվտանգություն, խաղաղություն բերելո՞ւ է ԼՂ-ին և Հայաստանին, թե՞ ոչ:
«Այո, այնտեղ կա նաև ռուս խաղաղապահների մասին: Մենք, իհարկե, ուզում ենք, որ ռուս խաղաղապահները շարունակեն իրենց գործունեությունը ԼՂ-ում: Ես պաշտոնապես ասում եմ՝ պատրաստ եմ Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթը և ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում անվերապահորեն, առանց պայմանների երկարացվի 10 տարով, 15 տարով, 20 տարով: Ես առաջարկում եմ, որ ՌԴ նախագահն այդ առաջարկով հանդես գա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ եթե պետք է՝ ինքը հանդես կգա այդ առաջարկով, բայց ՌԴ-ն պետք է պաշտպանի այդ առաջարկը: Եվ, եթե Հայաստանն ու Ռուսաստանը համաձայնեն, կլինեն մեծամասնություն:
Փաշինյանը կարևորեց նաև անդրադառնալ հարցին, թե խաղաղապահներն ինչ են անում ԼՂ-ում: Նա նշեց՝ Փառուխի դեպքերը չեն մոռացվել: Ամենաբարձր մակարդակում եղել է պայմանավորվածություն, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի: Այսինքն՝ ադրբեջանցիները պետք է դուրս գան ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց: Իսկ այդ խոստումը, հանձնառությունը մինչև այժմ չի կատարվել: Փաշինյանն ընդգծեց՝ պետք է հնչի պատասխանը՝ ՌԴ-ն իր առաջարկները հետևողական և պինդ պաշտպանո՞ւմ է, թե ոչ:
«Եվ հայտարարում եմ, որ Սոչիում պատրաստ եմ այդ թուղթը ստորագրել. ՌԴ-ի առաջարկների հիման վրա՝ խաղաղապահների երկարացման թուղթը ստորագրել»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Pashinyan ready to sign document extending Russian peacekeeping presence in Nagorno Karabakh for 10-20 years
Pashinyan ready to sign document extending Russian peacekeeping presence in Nagorno
Karabakh for 10-20 years
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said he is ready to sign a document based on 15 points during the upcoming meeting in Russia, and adopt that document as a basis for signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
Speaking about the NK conflict settlement during the Civil Contract Party congress, Pashinyan said: “There’ve been attempts lately to create an impression within the Armenian society that there is a Russian proposal which is positive for us, and that there is a Western proposal which is negative for us, and that the Armenian government is rejecting the Russian program and is accepting the Western one. This has absolutely nothing to do with reality.”
However, Pashinyan emphasized that indeed there is the Russian and Western perception of a solution to the issue. Armenia has agreed with the Russian perception and reached a principled agreement in January of 2021, and the key provision of these agreements is that Russia is the guarantor of security of Nagorno Karabakh and Armenia, Pashinyan said.
“And we agreed around this scenario and plan. This plan was presented to Armenia in a working regime in August of 2022. Furthermore, the agreement was the following, that it is presented in August and in September the Russian Co-Chair will return to receive our final position. And during the very first meeting in September we gave consent to the implementation of this plan for one simple reason – because that was our agreement back since January of 2021. On Monday, during the upcoming meeting in Sochi I am ready to officially accept, if necessary to sign in the trilateral meeting format a document on reaching agreement based on those 15 points. Meaning, to accept that document as a basis for signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan,” Pashinyan said, adding that he’s said this yesterday during the closed meeting of the CSTO leaders at the presence of Russian President Vladimir Putin.
Pashinyan expressed hope that Russia will support its own proposals. He said that whether this will bring security and peace to NK and Armenia is an important nuance. “Yes, it also mentions the Russian peacekeepers. We certainly want the Russian peacekeepers to continue their activities in Nagorno Karabakh. I am officially declaring, I am ready to sign the document in Sochi and accept that the Russian peacekeeping presence in NK gets unconditionally, without any terms extended for ten, fifteen or twenty years. I am proposing the Russian President to make this offer,” Pashinyan said.
He said if needed he will submit the proposal, but Russia has to support it. And if Armenia and Russia agree, they will be majority.
Pashinyan also highlighted addressing the activities of the peacekeepers in Nagorno Karabakh. He said that the events in Parukh are not forgotten. There’s been an agreement on the highest level that this issue must be resolved. Meaning, the Azeri troops must withdraw from the area of responsibility of the Russian peacekeepers. But this promise, commitment hasn’t been fulfilled so far. Pashinyan emphasized that there must be an answer whether or not Russia is coherently and strongly defending its proposals.
“I am stating that I am ready to sign that paper in Sochi: based on Russia’s proposals, to sign the paper extending the peacekeepers,” Pashinyan said.