Պատրաստ եմ Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթը և ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում երկարացվի 10-20 տարով. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է Սոչիում առաջիկայում կայանալիք հանդիպմանը ընդունել, ստորագրել 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթ, այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովի իր ելույթում:
Խոսելով ԼՂ-ի հարցի լուծումից՝ նա նշեց. «Վերջին ժամանակներում հայ հանրության շրջանում փորձ են անում տպավորություն ստեղծել, թե կա ռուսական առաջարկը, որը դրական է մեզ համար, և կա արևմտյան առաջարկը, որը բացասական է մեզ համար, և ՀՀ Կառավարությունը մերժում է ՌԴ-ի ծրագիրն ու ընդունում արևմտյան ծրագիրը: Սա իրականության հետ ընդհանրապես ոչ մի կապ չունի»:
Վարչապետը շեշտեց՝ այն, որ կա հարցի լուծման ռուսական և արևմտյան ընկալում՝ ճիշտ է: ՀՀ-ն ռուսական ընկալման հետ համաձայնվել է և սկզբունքային պայմանավորվածություն ձեռք է բերել 2021 թվականի հունվարին: Եվ այդ պայմանավորվածությունների անկյունաքարային դրույթը Փաշինյանը համարում է այն, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորն է:
«Եվ մենք պայմանավորվել ենք այդ սցենարի ու պլանի շուրջ: Այդ պլանն աշխատանքային ռեժիմով ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությանը 2022 թ օգոստոսին: Ընդ որում, պայմանավորվածությունը եղել է հետևյալը, որ օգոստոսին ներկայացվում է, սեպտեմբերին ռուսաստանցի համանախագահողը կվերադառնա՝ մեր վերջնական դիրքորոշումը ստանալու: Եվ սեպտեմբերին հենց առաջին հանդիպման ժամանակ մենք համաձայնություն ենք տվել այդ պլանի իրագործմանը մի պարզ պատճառով՝ դա մեր պայմանավորվածություն է եղել դեռևս 2021-ի հունվարից: Երկուշաբթի օրը (հոկտեմբերի 31-ին) Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը ես պատրաստ եմ պաշտոնապես արդեն ընդունել, եթե անհրաժեշտ է՝ եռակողմ հանդիպման ֆորմատով ստորագրել այդ 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթը: Այսինքն՝ այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա ասել է նաև նախորդ օրը ՀԱՊԿ դռնփակ նիստում ՌԴ նախագահի ներկայությամբ:
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ ՌԴ-ն իր առաջարկությունները կպաշտպանի: Նա կարևոր նրբություն համարեց այն, թե դա անվտանգություն, խաղաղություն բերելո՞ւ է ԼՂ-ին և Հայաստանին, թե՞ ոչ:
«Այո, այնտեղ կա նաև ռուս խաղաղապահների մասին: Մենք, իհարկե, ուզում ենք, որ ռուս խաղաղապահները շարունակեն իրենց գործունեությունը ԼՂ-ում: Ես պաշտոնապես ասում եմ՝ պատրաստ եմ Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթը և ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում անվերապահորեն, առանց պայմանների երկարացվի 10 տարով, 15 տարով, 20 տարով: Ես առաջարկում եմ, որ ՌԴ նախագահն այդ առաջարկով հանդես գա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ եթե պետք է՝ ինքը հանդես կգա այդ առաջարկով, բայց ՌԴ-ն պետք է պաշտպանի այդ առաջարկը: Եվ, եթե Հայաստանն ու Ռուսաստանը համաձայնեն, կլինեն մեծամասնություն:
Փաշինյանը կարևորեց նաև անդրադառնալ հարցին, թե խաղաղապահներն ինչ են անում ԼՂ-ում: Նա նշեց՝ Փառուխի դեպքերը չեն մոռացվել: Ամենաբարձր մակարդակում եղել է պայմանավորվածություն, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի: Այսինքն՝ ադրբեջանցիները պետք է դուրս գան ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց: Իսկ այդ խոստումը, հանձնառությունը մինչև այժմ չի կատարվել: Փաշինյանն ընդգծեց՝ պետք է հնչի պատասխանը՝ ՌԴ-ն իր առաջարկները հետևողական և պինդ պաշտպանո՞ւմ է, թե ոչ:
«Եվ հայտարարում եմ, որ Սոչիում պատրաստ եմ այդ թուղթը ստորագրել. ՌԴ-ի առաջարկների հիման վրա՝ խաղաղապահների երկարացման թուղթը ստորագրել»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Я готов подписать в Сочи документ о продлении присутствия российских миротворцев в НК на 10-20 лет. Пашинян
Я готов подписать в Сочи документ о продлении присутствия российских миротворцев в
НК  на 10-20 лет. Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян готов на предстоящей встрече в Сочи принять и подписать документ для достижения согласия на основе 15 пунктов, принять этот документ в качестве основы для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджана.
Как передает Арменпресс, об этом Пашинян сказал в своем выступлении на 6-м съезде партии «Гражданский договор».
Как передает Арменпресс, об этом Пашинян сказал в своем выступлении на 6-м съезде партии «Гражданский договор».
Говоря о решении нагорно-карабахского вопроса, он отметил. «В последнее время среди армянской общественности пытаются создать впечатление, что есть российское предложение, положительное для нас, и западное предложение, отрицательное для нас, и правительство РА отвергает план РФ и принимает западный план. Это вообще не имеет ничего общего с реальностью».
Премьер-министр подчеркнул, что действительно, есть российское и западное понимание решения вопроса. РА согласилась с мнением России и достигла принципиального соглашения в январе 2021 года. А краеугольным пунктом этих соглашений Пашинян считает тот факт, что Российская Федерация является гарантом безопасности Нагорного Карабаха и Республики Армения.
«И мы согласовали этот сценарий и план. Этот план был представлен Республике Армения в рабочем состоянии в августе 2022 года. Причем договоренность была такова: она будет представлена в августе, а российский сопредседатель вернется в сентябре, чтобы получить нашу окончательную позицию. И при  первой же встрече в сентябре мы согласились реализовать этот план по одной простой причине: это наша договоренность с января 2021 года. На встрече в понедельник (31 октября) в Сочи я готов уже официально принять, и случае необходимости — в формате трехсторонней встречи подписать документ  на основе тех 15 пунктов. Другими словами, принять этот документ в качестве основы для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном", - сказал Пашинян, добавив, что об этом он говорил и накануне на закрытом заседании ОДКБ в присутствии президента России.
Пашинян выразил надежду, что Россия поддержит его предложения. Он посчитал важной деталью одно обстоятельство - принесет ли это безопасность и мир в Нагорный Карабах и Армению или нет.
"Да, там говорится и про российских миротворцев. Конечно, мы хотим, чтобы российские миротворцы продолжали свою деятельность в Нагорном Карабахе. Я официально заявляю, что готов подписать документ в Сочи и принять, что присутствие российских миротворцев в Нагорном Карабахе будет безоговорочно продлено на 10 лет, 15 лет, 20 лет. Предлагаю Президенту РФ выступить с этим предложением", - сказал Пашинян.
Он добавил, что если необходимо, он сам выступит с этим предложением, но Россия должна поддержать это предложение. А если Армения и Россия договорятся, то это будет большинство.
Пашинян посчиталл важным коснуться вопроса о том, чем занимаются миротворцы в Нагорном Карабахе. Он отметил, что события в Парухе не забыты. На самом высоком уровне была достигнута договоренность о том, что эта проблема должна быть решена. Другими словами, азербайджанцы должны покинуть зону ответственности российских миротворцев. И это обещание, обязательство до сих пор не выполнено. Пашинян подчеркнул, что следует дать ответ, последовательно и твердо ли Российская Федерация отстаивает свои предложения или нет.
«И я заявляю, что готов подписать эту бумагу в Сочи: на основании предложений РФ подписать бумагу о продлении срока пребывания миротворческого контингента", - заключил Пашинян.