Բլինքենը կարևորել է ԼՂ հակամարտության համապարփակ և երկարատև կարգավորման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային` կարևորելով տեղի ունեցածի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի կողմից հնչեցվող հստակ դիրքորոշումներն ու գնահատականները: ՀՀ կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել անձամբ պարոն Բլինքենի ջանքերը` բանակցային գործընթացին ու երկխոսությանն աջակցելու ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև միջազգային հանրության կողմից  ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման, ադրբեջանական կողմում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման և հումանիտար այլ խնդիրների ուղղությամբ համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը` շարունակելու ջանքերը բանակցային ու խաղաղ գործընթացին, կարևորելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և երկարատև կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդ թվում` ԼՂ ժողովրդի համար: ԱՄՆ պետքարտուղարը կարևորել է Նյու Յորքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ եռակողմ հանդիպումը և հույս հայտնել, որ երկխոսությունն առաջիկայում ևս կշարունակվի:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացման և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

US Secretary of State Blinken highlights need for comprehensive, long-term settlement of NK conflict
US Secretary of State Blinken highlights need for comprehensive, long-term settlement of NK
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan met with US Secretary of State Antony Blinken in New York City within the framework of the 77th session of the UN General Assembly.
The Prime Minister referred to the large-scale aggression launched by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, attaching importance to the clear positions and evaluations of the USA regarding what happened. The Head of the Government of Armenia highly appreciated Mr. Blinken's personal efforts to support the negotiation process and dialogue. Nikol Pashinyan also emphasized the importance of the international community's condemnation of Azerbaijani actions, the withdrawal of Azerbaijani units from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the return of Armenian prisoners of war who are still kept in Azerbaijan, and an adequate response to other humanitarian issues.
Antony Blinken emphasized the willingness of the US to continue its efforts aimed at the negotiation and peace process, emphasizing the need for a comprehensive and long-term settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, including for the people of Nagorno-Karabakh. The US Secretary of State emphasized the trilateral meeting with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in New York and expressed hope that the dialogue will continue in the near future.
At the meeting, the sides also exchanged thoughts on the continuous development of Armenian-U.S. relations and other issues of mutual interest.