Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Ջերմուկից գտնվում է 4.5 կիլոմետրի վրա, մինչ ռազմական գործողությունները եղել է 11-12 կիլոմետրի վրա. ԳՇ պետ
Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Ջերմուկից գտնվում է 4.5 կիլոմետրի վրա, մինչ ռազմական
գործողությունները եղել է 11-12 կիլոմետրի վրա. ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմական գործողությունների անմիջապես սկզբից, հակառակորդի դեմ վարելով դիրքային մարտեր, ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները հետ էին մղում հակառակորդի գերակշռող ուժերի հարձակումները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ջերմուկ քաղաքում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հանդիպմանն այս մասին ասաց զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը:
«Օրվա ընթացքում որոշ ուղղություններում, նաև հաշվի առնելով հակառակորդի ստորաբաժանումների գերակշռությունը, որոշ մարտական դիրքեր կորցրել ենք, որն էլ հիմք է հանդիսացել, որ հակառակորդը կարողանա իր հարյուրավոր ու ավելի մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումներով ներթափանցել մեր պաշտպանության խորքը:
Որոշ ուղղություններում մեր ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում, ինչպես Ջերմուկի ուղղությամբ, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության հարավ-արևելյան, արևելյան մյուս ուղղություններում հաջողվել է հակառակորդին հետ շպրտել ելման դիրքեր: Այն, ինչ ներկայացրել եմ Ջերմուկի ուղղությամբ հակառակորդի մխրճման մասով՝ սկսել է սեպտեմբերի 12-ից լույս 13-ի գիշերը և շարունակվել մինչև հրադադարի ռեժիմի հաստատումը: Ջերմուկ քաղաքից մինչև սահման ռազմական գործողություններից առաջ հակառակորդի հեռավորությունը եղել է 11-12 կմ, իսկ ներկայումս հակառակորդը  4.5 կմ հեռավորության վրա է»,- ասել է Ասրյանը:

ВС Азербайджана находятся в 4,5 километрах от Джермука, до военных действий это расстояние было в 11-12 км: начальник ГШ
ВС Азербайджана находятся в 4,5 километрах от Джермука, до военных действий это
расстояние было в 11-12 км: начальник ГШ
С начала боевых действий, ведя позиционные бои с противником, части Вооруженных сил Армении отражали атаки превосходящих сил противника. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с представителями дипломатического корпуса, аккредитованного в Армении, в городе Джермук заявил начальник Генерального штаба вооруженных сил Эдуард Асрян.
«В течение дня на некоторых направлениях, учитывая превосходящие силы противника, мы потеряли некоторые боевые позиции, что явилось основанием, чтобы противник сотнями и большим количеством своих частей смог проникнуть вглубь нашей оборонной линии.
В результате активных действий наших частей на некоторых направлениях, как в направлении Джермука, так и на других направлениях юго-востока и востока Республики Армения, удалось оттеснить противника на исходные позиции. Продвижение противника в направлении Джермука, началось в ночь с 12 на 13 сентября и продолжалось до установления режима прекращения огня. До боевых действий расстояние от города Джермук  до границы составляло 11-12 км, сейчас противник находится на расстоянии - 4,5 км», - сообщил Асрян.