Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Ջերմուկից գտնվում է 4.5 կիլոմետրի վրա, մինչ ռազմական գործողությունները եղել է 11-12 կիլոմետրի վրա. ԳՇ պետ
Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Ջերմուկից գտնվում է 4.5 կիլոմետրի վրա, մինչ ռազմական
գործողությունները եղել է 11-12 կիլոմետրի վրա. ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմական գործողությունների անմիջապես սկզբից, հակառակորդի դեմ վարելով դիրքային մարտեր, ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները հետ էին մղում հակառակորդի գերակշռող ուժերի հարձակումները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ջերմուկ քաղաքում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հանդիպմանն այս մասին ասաց զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը:
«Օրվա ընթացքում որոշ ուղղություններում, նաև հաշվի առնելով հակառակորդի ստորաբաժանումների գերակշռությունը, որոշ մարտական դիրքեր կորցրել ենք, որն էլ հիմք է հանդիսացել, որ հակառակորդը կարողանա իր հարյուրավոր ու ավելի մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումներով ներթափանցել մեր պաշտպանության խորքը:
Որոշ ուղղություններում մեր ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում, ինչպես Ջերմուկի ուղղությամբ, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության հարավ-արևելյան, արևելյան մյուս ուղղություններում հաջողվել է հակառակորդին հետ շպրտել ելման դիրքեր: Այն, ինչ ներկայացրել եմ Ջերմուկի ուղղությամբ հակառակորդի մխրճման մասով՝ սկսել է սեպտեմբերի 12-ից լույս 13-ի գիշերը և շարունակվել մինչև հրադադարի ռեժիմի հաստատումը: Ջերմուկ քաղաքից մինչև սահման ռազմական գործողություններից առաջ հակառակորդի հեռավորությունը եղել է 11-12 կմ, իսկ ներկայումս հակառակորդը  4.5 կմ հեռավորության վրա է»,- ասել է Ասրյանը:

Azerbaijani forces 4.5 km away from Jermuk - Chief of General Staff of Armenian Armed Forces
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Right from the beginning of military operations the units of the Armenian Armed Forces, conducting positional fights against the adversary, were repelling the attacks of the Azerbaijani forces, Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Eduard Asryan said during the meeting with the representatives of diplomatic representations accredited in Armenia in Jermuk.
“During the day, also taking into account the superiority of the enemy’s units, we have lost several combat positions in some directions, which served a base for the adversary to be able to infiltrate deep into our defense with hundreds and more of its units.
As a result of actions of our units, in some directions, including in the direction of Jermuk and south-eastern, other eastern directions of Armenia, the enemy was pushed back to their initial positions. What I have presented in terms of the enemy’s advance in the direction of Jermuk has started overnight September 12-13 and continued until the establishment of the ceasefire. Before the military operations, the enemy’s distance from Jermuk town to the border has been 11-12km, but now the adversary is 4.5km away”, he said.