Իրանը սկսել է իր առաջին ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները սկսել են առաջին իրանական ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման աշխատանքները, որը կունենա 360 մեգավատ հզորություն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հունիսի 25-ին հայտնել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության  ղեկավար Մոհամեդ Էսլամին:
«Այս տարի մենք այլ աշխատանք սկսեցինք՝ նախագծելով 360 մեգավատ հզորությամբ համաիրանական էլեկտրակայանը, որի կառուցումը պետք է իրականացվեր արտասահմանյան երկրների հետ համագործակցությամբ: Այսօր մենք վճռականորեն փոխել ենք այդ նպատակը և, օգտագործելով ազգային ներուժը, կառուցում ենք լիարժեք իրանական ատոմակայան»,- Էսլամի խոսքերը մեջբերում է ISNA-ն:
Նա հայրենական կառուցապատող ընկերություններին, արդյունաբերական ընկերությունների խոշոր սեփականատերերին  հորդորել է  միանալ ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման նախագծին:

Иран запустил проект по строительству своей первой АЭС
Власти Ирана начали проект строительства первой иранской атомной электростанции (АЭС) мощностью 360 мегаватт.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом 25 июня  заявил глава Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Мохаммад Эслами.
"В этом году мы начали другую работу, спроектировав общеиранскую электростанцию мощностью 360 мегаватт, строительство которой предполагалось в сотрудничестве с зарубежными странами. Сегодня мы решительно изменили эту цель и, используя национальный потенциал, строим полноценную иранскую АЭС", - приводит агентство ISNA слова Эслами.
Он также призвал отечественные строительные компании, крупных владельцев промышленных фирм присоединиться к проекту строительства АЭС.