ՀՀ կողմից ԱՀ անվտանգության երաշխավորի պարտականության ամրագրումը՝ հայ ժողովրդի ապագայի երաշխիք. ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը
ՀՀ կողմից ԱՀ անվտանգության երաշխավորի պարտականության ամրագրումը՝ հայ
ժողովրդի ապագայի երաշխիք. ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ապրիլի 5-ի արտահերթ նիստում ընդունել է հայտարարություն՝ նշելով, որ ներկա պայմաններում ՀՀ կողմից Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու պարտականության ամրագրումը և համահայկական միասնության մթնոլորտի ձևավորումը միայն կարող են բավարար պայմաններ ստեղծել հայ ժողովրդի ապագան հայրենի հողում երաշխավորելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի ԱԺ-ից, հայտարարության մեջ նշված է. «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատ ունեցող բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, արտահայտելով հասարակական-քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը, կոչ է անում համահայկական մակարդակով ձևավորել համազգային համախմբում՝ Արցախի ճակատագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունները, ունենալով Սփյուռքի հայկական համայնքների լիարժեք աջակցությունը, մեկ բռունցք դառնալով, միասնաբար կարող են դիմագրավել տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ պաշտպանելով մեր ազգային շահերը:
Աշխարհաքաղաքական իրողությունների այս բարդ ժամանակահատվածում, երբ Ադրբեջանը, փորձելով տապալել ռուսական խաղաղպահ առաքելությունը, շարունակում է հայկական բնակավայրերի պարբերաբար գնդակոծումը, պայթեցնում է գազամուղը, փորձում ահաբեկել հայրենի հողում բնակվող խաղաղ բնակչին, շարունակում զավթել նորանոր տարածքներ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է Արցախի ժողովրդի կամքն ու վճռականությունը 1988 թվականին սկիզբ առած իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքից բխող Ազգային ազատագրական պայքարի տեսլականը:
1991 թվականի Սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրով , այնուհետև համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը միջազգային բոլոր նորմերին համապատասխան ձևավորեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) Հանրապետությունը: 30 տարիների ընթացքում մենք անցել ենք հաղթանակների և անհաջողությունների միջով: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին մեզ պարտադրված ու 44 օր տևած պատերազմի հետևանքով մենք ունեցանք մարդկային և տարածքային կորուստներ: Սակայն ոչինչ և ոչ ոք չի կարող մեզ զրկել ինքնորոշման և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքից: Խոնարhվելով մեր գոյապայքարի բոլոր նահատակների հիշատակի առջև` մեր հավատարմությունն ու պատրաստակամությունն ենք արձանագրում հետևողական լինել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և տարածքային ամբողջականության վերականգման գործընթացներին:
2020 թվականի 44 օրյա պատերազմից հետո հիմնովին փոխվել է մեր անվտանգային միջավայրը, տարածաշրջանում հաստատված փխրուն խաղաղությունը պահպանվում է Արցախի Պաշտպանության բանակի և ռուսական խաղաղապահ ուժերի ջանքերով: Ինչպես ցույց են տվել վերջին մեկուկես տարիների իրադարձությունները, մեր թշնամիները այսօր էլ շարունակում են Արցախը հայաթափելու իրենց ծրագիրը: Ներկա պայմաններում ՀՀ կողմից Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու պարտականության ամրագրումը և համահայկական միասնության մթնոլորտի ձևավորումը միայն կարող են բավարար պայմաններ ստեղծել հայ ժողովրդի ապագան հայրենի հողում երաշխավորելու համար:

Artsakh’s parliament issues statement
YEREVAN, 5 APRIL, ARMENPRESS. The National Assembly of the Artsakh Republic adopted a statement at the April 5 special sitting, noting that in the current conditions only by reaffirming the obligation of the Republic of Armenia to act as the security guarantor of Artsakh and the creation of an atmosphere of pan-Armenian unity can create sufficient conditions to guarantee the future of the Armenian people in their Motherland.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Artsakh, tge statement says, “The National Assembly of the Artsakh Republic, as the highest representative body with the primary mandate of the people of Artsakh, expressing the opinion and position of a wide range of socio-political circles, calls for a pan-Armenian consolidation on issues related to the fate of Artsakh.
We are convinced that the Republics of Armenia and Artsakh, having the full support of the Armenian communities of the Diaspora, becoming one fist, can jointly face the regional challenges, defending our national interests.
In this difficult period of geopolitical realities, when Azerbaijan, trying to thwart the Russian peacekeeping mission, continues to regularly fire at Armenian settlements, blows up the gas pipeline, tries to intimidate civilians living in their homeland, continues to occupy new territories, the National Assembly of Artsakh reaffirms the will and determination of the Artsakh people for their vision of a national liberation struggle which began in 1988 based on the right to live freely in their historic homeland.
By the declaration of September 2, 1991, and then through a nationwide referendum, the people of Artsakh formed the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) in accordance with all international norms. Throughout the 30 years we have gone through victories and failures. As a result of the war that was imposed on us on September 27, 2020, which lasted for 44 days, we suffered human and territorial losses. But nothing and no one can deprive us of the right to self-determination, to decide our own destiny. Bowing to the memory of all the martyrs of our struggle, we declare our devotion and readiness to be consistent in the processes of international recognition of the Artsakh Republic and restoration of its territorial integrity.
After the 44-day war of 2020, our security environment has changed fundamentally, and the fragile peace established in the region is maintained through the efforts of the Artsakh Defense Army and the Russian peacekeeping forces. As the events of the last 1.5 years have shown, our enemies continue their plan to evict Armenians from Artsakh. In the current conditions only by reaffirming the obligation of the Republic of Armenia to act as the security guarantor of Artsakh and the creation of an atmosphere of pan-Armenian unity can create sufficient conditions to guarantee the future of the Armenian people in their Motherland.
The key to the existence of the Armenian statehood and the security of the Armenian people is in Artsakh."