ՀՀ ԱԳՆ-ն անթույլատրելի է համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության աղաղակող քաղաքականությունը
ՀՀ ԱԳՆ-ն անթույլատրելի է համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ
բռնության աղաղակող քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ անթույլատրելի է համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության այս աղաղակող քաղաքականությունը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Ադրբեջանական կողմի ակնհայտ միջամտությամբ Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, կրկին խափանվել է Հայաստանից բնական գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ: Այսպիսով, ձյան աննախադեպ տեղումների և աննախադեպ ցրտաշունչ եղանակային պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 120 000 բնակչությունը զրկվել է կենսական անհրաժեշտ գազամատակարարումից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ընդամենը մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը 8 օր շարունակ թույլ չէր տալիս աշխատանքներ իրականացնել նույն տեղանքում չպարզված հանգամանքներում վթարված գազատարի վերանորոգման ուղղությամբ։
ՀՀ ԱԳՆ գնահատմամբ՝ յսպիսով, բացի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն ուղղված իր մյուս շարունակական գործողություններից և  Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային հումանիտար կառույցների մուտքը խոչընդոտելուց, Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով խաթարում է Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը, ինչն ակնհայտորեն հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանը։ «Անթույլատրելի ենք համարում արցախահայության նկատմամբ սիստեմատիկ բռնության այս աղաղակող քաղաքականությունը։
Ստեղծված իրավիճակը հրատապ է դարձնում հումանիտար ճգնաժամի կանխման նպատակով միջազգային հանրության հստակ արձագանքը, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար կառույցների անհապաղ և անխոչընդոտ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում»,- շեշտում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։

МИД Армении считает недопустимой вопиющую политику Баку систематического насилия в отношении армян Арцаха
МИД Армении выступило с заявлением в связи со срывом газоснабжения в Арцахе при прямом и явном вмешательстве Азербайджана. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в заявлении говорится:
“При явном вмешательстве азербайджанской стороны подача природного газа из Армении в Нагорный Карабах вновь была прервана около города Шуши, на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Таким образом, в условиях беспрецедентного снегопада и беспрецедентных холодов около 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха лишились необходимого газоснабжения.
Всего несколько дней назад Азербайджан в течение 8 дней не разрешал работы по ремонту газопровода, который при невыясненных обстоятельствах был подорван в том же районе.
Таким образом, помимо своих непрекращающихся усилий по оказанию психологического давления на население Нагорного Карабаха, недопущению проникновения в Нагорный Карабах международных гуманитарных организаций, Азербайджан намеренно нарушает нормальную работу жизненно важных объектов инфраструктуры Нагорного Карабаха, что, очевидно, ведет к гуманитарным кризисам в Нагорном Карабахе. Считаем недопустимой эту вопиющую политику систематического насилия в отношении армян Арцаха.
Сложившаяся ситуация делает необходимым срочный и четкий ответ международного сообщества для предотвращения гуманитарного кризиса, а также немедленное и беспрепятственное участие международных гуманитарных организаций в Нагорном Карабахе”.