Հայաստանի քաղավիացիան թույլատրել է Flyone Armenia-ին չարտերային չվերթներ իրականացնել Երևան-Ստամբուլ-Երևան երթուղով
Հայաստանի քաղավիացիան թույլատրել է Flyone Armenia-ին չարտերային չվերթներ
իրականացնել Երևան-Ստամբուլ-Երևան երթուղով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունները թույլատրել են Flyone Armenia ընկերությանը իրականացնել չարտերային չվերթներ Երևան-Ստամբուլ-Երևան երթուղով:
Ի պատասխան «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին, այդ մասին հայտնեցին ընկերության խորհրդից: «Flyone Armenia ընկերությունն օրեր առաջ դիմել էր թե Հայաստանի, թե Թուրքիայի ավիացիոն իշխանություններին Երևան-Ստամբուլ-Երևան երթուղով չարտերային չվերթներ իրականացնելու խնդրանքով: Շնորհակալ ենք Հայաստանի ավիացիոն իշխանություններին հարցին դրական ընթացք տալու համար»,- ասաց ընկերության խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանը:
Ի պատասխան այն հարցին, թե երբ կսկսվեն թռիչքները, Անանյանն ասաց, որ սպասում են Թուրքիայի ավիացիոն իշխանությունների թույլտվությանը:
Դեկտեմբերի 16-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան դիտարկում է Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ չվերթերի բացման վերաբերյալ թուրքական և հայկական ավիաընկերությունների հայտերը: Իսկ դեկտեմբերի 23-ին հայտնի դարձավ, որ ըստ Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Ադիլ Քարաիսմայիլօղլուի հայտարարության՝ թուրքական բյուջետային «Պեգասուս» ավիաընկերությունը պատրաստվում է թռիչքներ իրականացնել դեպի Երևան: Թուրքական կողմը չվերթները սկսելու ժամկետների վերաբերյալ դեռևս մանրամասներ չի հայտնել:

Armenian aviation regulator grants permit to Flyone Armenia to operate Yerevan-Istanbul flights
YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. Armenian aviation authorities have issued a permit to Flyone Armenia airline to operate charter flights in the Yerevan-Istanbul-Yerevan route.
“Flyone Armenia had recently applied to the aviation authorities of both Armenia and Turkey with the request to operate charter roundtrip flights from Yerevan to Istanbul. We are thankful to the Armenian aviation authorities for the approval,” Flyone Armenia President of the Board Aram Ananyan told ARMENPRESS when asked to comment.
Asked when the flights will be launched, Ananyan said they are awaiting the permit from the Turkish aviation authorities.
Earlier on December 16, the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that Ankara is considering bids from both Turkish and Armenian airlines for operating flights between Istanbul and Yerevan. Then, the Turkish authorities said that the Turkish Pegasus airline will operate the flights.