Հույս ունենք, որ 2022-ին հնարավոր կլինի Հայաստանում և Արցախում ձևավորել բոլորովին նոր տրամադրություններ. Փաշինյան
Հույս ունենք, որ 2022-ին հնարավոր կլինի Հայաստանում և Արցախում ձևավորել
բոլորովին նոր տրամադրություններ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կենտրոնական բանկում մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի բանկային համակարգի աշխատակիցներին գալիք տոների առթիվ, մաղթել հաջողություններ և ամենայն բարիք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Կենտրոնական բանկի հարգելի նախագահ,
գործադիր իշխանության, բանկային համակարգի հարգելի ներկայացուցիչներ,
մեր տնտեսությունը շատ ծանր ժամանակներ է վերապրել, հույս ունեմ՝ արդեն այդպես կարող ենք ասել, որովհետև 2020 թվականից վրա հասավ կորոնավիրուսի համավարակը, ինչը ֆինանսատնտեսական համակարգին ուժեղ հարված էր, որից հետո եկավ երկրորդ հարվածը՝ պատերազմի տեսքով, այնուհետև եկավ երրորդ հարվածը՝  ներքաղաքական ճգնաժամը: Պիտի արձանագրենք, որ այս ողջ ընթացքում ՀՀ բանկային համակարգը, որը նախկինում էլ լուրջ փորձությունների կարողացել էր դիմակայել, այս փորձությունը նույնպես հաջողությամբ անցավ, և սա չափազանց կարևոր է ոչ միան տնտեսական, այլև քաղաքական ու հոգեբանական կայունության համար:
Կարծում եմ՝ այս առումով պետք է մեր գնահատանքի խոսքն ասենք Հայաստանի բանկային համակարգին, Կենտրոնական բանկին՝ այս դժվար ժամանակներում վարած քաղաքականության համար: Ի վերջո, պատերազմից և կորոնավիրուսից հետո դիմակայության մեծ ռեսուրս էր պետք ունենալ, լուրջ պրոֆեսիոնալիզմ, որպեսզի հնարավոր լիներ պահել այն կայուն իրավիճակը, որն ունենք: Մանավանդ, հաշվի առնելով հաջորդ մարտահրավերը, որն արդեն եկավ կորոնավիրուսի համավարկից հետո, գլոբալ մարտահրավերը՝ գնաճը, մինչ այսօր շարունակում է ծավալվել աշխարհում:
Ի տարբերություն այլ երկրների բանկային համակարգերի, մեր բանկային համակարգն, ըստ էության կրկնակի, եռակի հարվածների միջով անցավ: Կարևոր է արձանագրել, որ կառավարության համար էլ բանկային համակարգը ոչ միայն շատ կարևոր գործընկեր է, այլև ինդիկատոր, որովհետև ժամանակակից տնտեսությունները և առավել ևս բանկային համակարգը տրամադրությունների արտահայտող են, ու շատ դեպքերում կառավարության համար հենց սա է ուղենիշ հանդիսանում քաղաքականություններ մշակելու և ներդնելու համար:
Կարծում եմ՝ երկխոսությունը, որը կա կառավարության և ԿԲ-ի միջև, շատ կարևոր է մեր ապագա ռազմավարությունները մշակելու և ներդնելու առումով: Այո, նաև պետք է ընդունել և խոստովանել, որ ինչպես շատ երկրներում, Հայաստանում էլ շատ դեպքերում բանկային համակարգի շուրջ փորձ է արվում որոշակի նեգատիվ տրամադրություններ ստեղծել, որովհետև պարզ է, որ մարդիկ միշտ հաճույքով են փող վերցնում, բայց վերադարձնելը միշտ չէ, որ հաճելի գործընթաց է, առավել ևս՝ պայմանավորված տոկոսներով:
Վերջերս առիթ ունեցա մի քննարկման ժամանակ ասել, խոսք էր գնում բանկային համակարգերի մասին: Ըստ էության, ժամանակակից աշխարհը բանկերի ստեղծած աշխարհն է, և սա պետք է արձանագրել իր բոլոր թերություններով ու առավելություններով հանդերձ: Ժամանակակից քաղաքակրթությունը բնորոշող բազմաթիվ նախագծեր կան, որոնք հսկայական քայլերով աճում են, զարգանում, փոխում աշխարհը: Պետք է արձանագրել, որ այդ մեգանախագծերն աշխարհում չեն կարող գոյություն ունենալ, եթե գոյություն չունենար բանկային համակարգը:
Այսպիսի էֆեկտներ մենք Հայաստանում էլ ենք տեսել, բայց հույս ունեմ, որ կկարողանանք քաղաքական, տնտեսական, ֆինանսական համակարգերի համագործակցության այնպիսի օրակարգ իրականացնել, որը թույլ կտա Հայաստանը դարձնել ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասխանող երկիր: Այս առումով, կարևորում եմ կառավարության որդեգրած՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգը, որը, պիտի ասեմ, որ ճշգրտվում է տնտեսությունից և բանկային համակարգից եկած ազդակներով, որոնք հաճախ չեն արտահայտվում որպես տեքստեր, բայց արտահայտվում են որպես թվեր, թվային ցուցանակներ, վիճակագրական տվյալներ: Այս համատեքստում, ուզում եմ հույս ունենալ, որ կառավարության կողմից վարվող մեր քաղաքականությունների կապը ֆինանսատնտեսական համակարգի հետ ավելի օրգանական կլինի, որովհետև այդ համակարգն այն ամենազգայուն ինդիկատորն է, որ ամենավաղն է զգում ռիսկերը և ամենավաղը տեսնում հնարավորությունները, ինչը կառավարությանն օգնում է լինել ավելի օպերատիվ:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վերջին երկու տարվա ընթացքում ցուցաբերած դիմակայության համար: Հույս ունեմ, որ մենք ընդհանուր պետական, ազգային մակարդակով կկարողանանք ի վերջո գոյատևելու, ժամանակ ձգելու, կամ կարճ փուլերով մտածելու այս իրավիճակը հաղթահարել և դուրս գալ երկարատև, կայուն և խաղաղ  ռազմավարական զարգացման դարաշրջան: Այս առումով, իհարկե, բանկային համակարգի դերը չափազանց դժվար է գերագնահատել: Կրկնում եմ, Կենտրոնական բանկը, բանկային համակարգը  կառավարության համար էական և առանցքային նշանակություն ունեցող գործընկերներ են:
Նաև կորոնավիրուսի համավարակի, հետպատերազմական իրավիճակի խնդիրների հաղթահարման առումով մենք շատ սերտ գործընկերության և համագործակցության մեջ ենք եղել, և ես բարձր եմ գնահատում այդ գործընկերությունը:
Շնորհավորում եմ բոլորիդ, ձեր ընտանիքներին գալիք Նոր տարին և հույս ունենք, որ 2022-ին իսկապես հնարավոր կլինի Հայաստանում և Արցախում բոլորովին նոր տրամադրություններ ձևավորել, որոնք կերևան տոկոսադրույքների նվազման, գների, փոխարժեքների կայունության և ներդնելու, աշխատելու, ծախսելու ավելի ընդլայնված տրամադրությունների ձևով: Կառավարությունն, իհարկե, տրամադրված է ծախսել, ներդնել և առավելագույնս սեփական օրինակով ցույց տալ այդ ռազմավարական հեռանկարը: Բայց միևնույն է, մասնավոր հատվածը, բանկային համակարգն այս առումով շատ կարևոր թիմակիցներ են, որպեսզի այդ թիմային խաղը և գործընթացը բոլորիս մոտ ստացվի»:

We hope that in 2022 it will be possible to create completely new moods in Armenia and Artsakh - Nikol Pashinyan
We hope that in 2022 it will be possible to create completely new moods in Armenia and
Artsakh - Nikol Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan took part in a reception organized at the Central Bank on the occasion of the New Year and Christmas. Nikol Pashinyan congratulated the personnel of the Central Bank and the banking sector of Armenia on the coming holidays, wishing them success and all the best, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
In his speech the Prime Minister particularly said,
“Distinguished Chairman of the Central Bank,
Dear representatives of the executive power and the banking sector,
Our economy has gone through very difficult times, I hope we can already say it this way, because the coronavirus pandemic hit since 2020, which was a strong blow to the financial and economic system, followed by the second blow in the form of the war, and then the third blow - the domestic political crisis. We should state that during this entire period the banking sector of the Republic of Armenia, which had previously been able to withstand serious trials, successfully overcame this challenge, and this is extremely important not only for economic, but also for political and psychological stability.
In this regard, I think we should express words of appreciation to the banking sector of Armenia, to the Central Bank for its policy during this difficult period. After all, following the war and the coronavirus we needed a great resource of resistance, serious professionalism in order to be able to maintain the stable situation we have. Especially given the next challenge that came after the coronavirus outbreak, the global challenge of inflation which continues to this day.
In contrast to the banking sector of other countries, our banking sector, in fact, went through double, triple shocks. It’s important to record that the banking sector is not only a very important partner for the Government, but also an indicator, because modern economies, especially the banking sector, are the mirror of moods and in many cases this is a guideline for the Government to develop and implement policies.
I think the dialogue that exists between the Government and the Central Bank is very important in terms of developing and implementing our future strategies. Yes, we should admit that, like in many countries, in many cases in Armenia attempts are made to create certain negative moods around the banking sector, because it is clear that people always take money with pleasure, but returning is not always a pleasant process, mostly due to interest rates.
I recently had the opportunity to say during a discussion about banking sectors. In fact, the modern world is the world created by banks, and this should be recorded with all its disadvantages and advantages. There are many projects that characterize modern civilization, which are growing, evolving, changing the world with huge steps. It should be noted that these mega-projects could not exist in the world if the banking system did not exist.
We have seen such effects in Armenia as well, but I hope that we will be able to implement an agenda of cooperation between the political, economic and financial systems, which will allow to make Armenia a country that meets all modern standards. In this regard, I attach importance to the agenda adopted by the Government to open an era of peaceful development for Armenia and the region, which, I must say, is cadjusted by signals coming from the economy and the banking system, which are often not expressed in texts, but are expressed in numbers, digital signs, statistical data. In this context, I would like to hope that the link between the Government policies and the financial and economic system will be more organic, because that system is the most sensitive indicator that senses risks the earliest, sees opportunities the earliest, which helps the Government to be more operative.
Once again, I want to thank you for the resistance shown over the last two years. I hope that at the state and national level we will finally be able to overcome this situation of survival, procrastination, or short-term thinking, and get out into an era of long-term, stable, peaceful strategic development. In this regard, of course, the role of the banking system is extremely difficult to overestimate. I reiterate, the Central Bank and the banking system are key and essential partners for the Government.
In terms of overcoming the problems caused by the coronavirus, the post-war situation, we have been in a very close partnership, I appreciate that partnership.
Congratulations to all of you, to your families on the coming New Year; we hope that in 2022 it will be really possible to create completely new moods in Armenia and Artsakh, which will be reflected in the reduction of interest rates, prices, exchange rate stability and better moods for investment, working and spending. The Government, of course, is willing to spend, to invest, to point out that strategic perspective by its own example. But all the same, the private sector, the banking system are a very important teammate in this respect, so that we all succeed in that team game and process.”