Նիդերլանդների թագավորը կորոնավիրուսի պատճառով չի մեկնի Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդրը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով չի մեկնի Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է արտգործնախարարի պաշտոնակատար Բեն Կնապենը:
Նա ընդգծել է, որ Վիլլեմ-Ալեքսանդրը սպորտի մեծ սիրահար է, սակայն կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրադրության պատճառով որոշել է չայցելել Օլիմպիական խաղերին: Կնապենը հիշեցրել է, որ նույն պատճառով Նիդերլանդների թագավորը չէր այցելել նաև Տոկիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերին:
Նիդերլանդների կառավարությունը դեռևս որոշում չի կայացրել՝ արդյոք միանում է Խաղերը դիվանագիտական բոյկոտի ենթարկելուն, ինչպես արել են ԱՄՆ-ն և Ավստրալիան:

Король Нидерландов не поедет на Олимпийские игры в Пекине
Король Нидерландов Виллем-Александер не поедет на зимние Олимпийские игры в Пекин из-за пандемии коронавируса. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом в среду сообщило издание DutchNews со ссылкой на и.о. министра иностранных дел страны Бена Кнапена.
По его словам, Виллем-Александер является большим любителем спорта, однако он решил не посещать Олимпиаду из-за ситуации с распространением коронавирусной инфекции. По той же причине он не поехал в этом году на летнюю Олимпиаду в Токио.
Правительство Нидерландов пока не решило, будет ли участвовать в дипломатическом бойкоте Олимпиады в Китае, о котором ранее объявили США и Австралия.