Երկրաշարժից 33 տարի անց Գյումրիում դեռ 2776 տնակ կա
ԳՅՈՒՄՐԻ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակի երկրաշարժից 33 տարի անց Գյումրիում դեռ տնակներում բնակվող ընտանիքներ կան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վերջին հաշվառման արդյունքներով Գյումրիում  2776 տնակ կա:
Շիրակի մարզում բնակարանաշինական ամենածավալուն ծրագիրը երկրաշարժից անմիջապես հետո ԽՍՀՄ հանրապետությունների կողմից իրականացրած ծրագիրն էր: Այն ժամանակ մարզում կառուցվեց 4 800 բնակարան, որոնցից 4 500-ը՝ Գյումրիում: Դրանից հետո «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով մարզում 2 558 բնակարան կառուցվեց, 2 531-ը՝ Գյումրիում, «Գլենդել Հիլզ» կազմակերպության կողմից՝ 3 330 բնակարան, որից 2 812-ը՝ Գյումրիում: Անօթևանության հարցի լուծմանն ուղղված խոշոր ծրագիր էր նաև «Ուրբան» ինստիտուտի՝ վկայագրով բնակարանի գնման ծրագիրը. 2000-2004 թվականներին մարզում բնակարան ձեռք բերեց 4 838 ընտանիք (4 091-ը՝ Գյումրիում):
Վերջին տարիներին պետական բնակարանաշինական ծրագրեր քաղաքում չեն իրականացվել: Քաղաքի նոր իշխանությունները փորձում են անօթևանության խնդիրը մեղմել ու տնակները քաղաքից վերացնել տարբեր բարեգործական կազմակերպությունների ու հիմնադրամների միջոցներով. 40 բնակարան կկառուցվի «Հայաստան» համահայկական, 16 բնակարան՝ «ԱՌՔ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից:
«Երկու դեպքում էլ որպես խիստ նախապայման լինելու է տնակների ազատումը»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Գյումրու քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանը: Քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ այս պահին կա 2 776 տնակ, որոնցից 508-ը փակ են: ՀՀ կառավարությունը փորձ արեց աղետի գոտու տնակներն «ուշադրության կենտրոնում պահել», սակայն համավարակն ու Արցախյան պատերազմը խնդիրը ստվերում թողեցին:
«Հուսով եմ, որ 2022 թվականին կառավարության կողմից կլինեն լուծումներ: Տնակում բնակվող յուրաքանչյուր ընտանիք անհատական մոտեցում է պահանջում»,- նշում է քաղաքապետը:

Спустя 33 года после землетрясения в Гюмри осталось еще 2 776 домиков
Спустя 33 года после Спитакского землетрясения в Гюмри все еще есть семьи, живущие в небольших домиках. Как передает «Арменпресс», в Гюмри насчитывается 2 776 домиков.
Самый крупный жилищный проект в Ширакской области был реализован СССР сразу после землетрясения. На тот момент в области было сдано 4 800 квартир, из них 4 500 в Гюмри. После этого в области при содействии Фонда «Lincy» были построены дома на 2 558 квартир, в Гюмри - 2 531 квартира. При содействии организации «Glendale Hills» были построены дома на 3 330 квартир, из них 2 812 - в Гюмри. Была и другая большая программа, направленная на решение проблемы жилья - программа института «Урбан». Выдавались сертификаты на покупку квартиры. В 2000-2004 годах в области квартиры приобрели 4 838 семей (в Гюмри - 4 091).
В последующие годы в городе не было реализовано ни одного государственного жилищного проекта. Новые городские власти пытаются решить жилищную проблему при помощи различных благотворительных организаций и фондов. Дома на 40 квартир построит Всеармянский «Айастан», на 16 квартир - благотворительный фонд «АРК».
«В обоих случаях выход из домиков будет строгим условием», - сказал «Арменпресс» мэр Гюмри Вардгес Самсонян. Он сообщил, что на данный момент насчитывается 2 776 домиков, из которых 508 - закрыты. Пандемия и война в Арцахе помешали правительству Армении решить эту проблему.
«Я надеюсь, что в 2022 году правительство найдет решение этой проблемы. К каждой семье, живущей в домике, требуется индивидуальный подход», - заключил мэр.