Ավստրալիան ԱՄՆ-ից հետո խորհրդածում է Պեկինում Օլիմպիական խաղերի դիվանագիտական բոյկոտի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիան քննարկում Է պաշտոնատար անձանց՝ Պեկինում կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղեր ուղարկելուց հրաժարվելու հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Sydney Morning Herald թերթը:
«Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերում (Ավստրալիայի) ներկայացուցչության մասին որոշում դեռ չի ընդունվել»,-թերթը մեջբերում Է երկրի սպորտի նախարարի մամուլի քարտուղարի հայտարարությունը:
Սակայն, հրատարակության տվյալներով, Խաղերի դիվանագիտական բոյկոտի կոչ են անում Ավստրալիայում կառավարող Լիբերալ-ազգային կոալիցիայի եւ ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության անդամները:
Օլիմպիական խաղերի դիվանագիտական բոյկոտը ենթադրում Է, որ դրան չեն ժամանի պաշտոնատար անձինք, բայց մարզիկները կարող են մասնակցել: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնի կողմից 2022 թվականին Պեկինում կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի դիվանագիտական բոյկոտը դիտարկվում Է որպես գործողությունների հնարավոր տարբերակներից մեկը:
Ավելի վաղ The Washington Post թերթը հաղորդել Է, որ ո՛չ Բայդենը, ո՛չ ԱՄՆ-ի վարչակազմի մյուս պաշտոնական ներկայացուցիչները, ինչպես սպասվում Է, չեն ժամանի Պեկինի Խաղերին: Ըստ թերթի տեղեկատվության, Բայդենն անհանգստացած Է «Սինցզյանում, Տիբեթում եւ Հոնկոնգում ՉԺՀ-ի գործողություններից, ինչպես նաեւ ընդհանուր առմամբ Չինաստանում մարդու իրավունքների խախտմամբ»:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, ի նշան Չինաստանի իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեմ բողոքի, նույնպես չի բացառում Խաղերի դիվանագիտական բոյկոտը, հաղորդել Է The Times-ը: ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանն անցած շաբաթ քննադատության Է ենթարկել Օլիմպիական խաղերի բոյկոտի գաղափարները:
«2022 թվականին կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերը Պեկինում անցկացվելու են 2022 թվականի փետրվարի 4-ից մինչեւ 20-ը, Պարալիմպիականները՝ 2022 թվականի մարտի 4-ից 13-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Австралия вслед за США задумалась о дипломатическом бойкоте ОИ в Пекине
Австралия рассматривает возможность отказа от направления официальных лиц на зимние Олимпийские игры в Пекине. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Sydney Morning Herald.
"Решение о представительстве (Австралии - ИФ) на зимних Олимпийских играх в Пекине еще не принято", - цитирует газета заявление пресс-секретаря министра спорта страны.
Однако, по данным издания, к дипломатическому бойкоту Игр призывают члены правящей в Австралии Либерально-национальной коалиции и оппозиционной Лейбористской партии. Дипломатический бойкот Олимпиады предполагает, что на нее не приедут официальные лица, но спортсмены могут участвовать.
Президент США Джо Байден ранее заявил, что дипломатический бойкот Вашингтоном зимних Олимпийских игр в Пекине в 2022 году рассматривается как один из возможных вариантов действий.
Ранее газета The Washington Post сообщила, что ни Байден, ни другие официальные представители администрации США, как ожидается, не приедут на в Пекин на Игры. По информации газеты, Байден обеспокоен "действиями КНР в Синьцзяне, Тибете и Гонконге, а также нарушением прав человека в Китае в целом".
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон в знак протеста против нарушения властями Китая прав человека также не исключает возможность дипломатического бойкота Игр, сообщала The Times.
Официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь на прошлой неделе подверг идеи о бойкоте Олимпиады критике.
"Олимпийские игры и Паралимпийские игры 2022 года в Пекине - это площадка для атлетов всего мира, которые являются подлинными и главными участниками предстоящих Игр".
Зимние Олимпийские игры пройдут в Пекине с 4 по 20 февраля 2022 года, Паралимпийские - 4-13 марта 2022 года.