Գործադիրը հաստատեց 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նոյեմբերի 18-ին կայացած նիստում հաստատեց 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ներկայացնելով փաթեթի մանրամասները, նշեց, որ  նախագծում ամրագրված են ռազմավարական նպատակները, դրանց հասնելու միջոցառումները, ակնկալվող արդյունքները, ժամկետները, ֆինանսավորման աղբյուրները:
Ընդհանուր առմամբ, սահմանված է 439 նպատակ և 1276 միջոցառումներից բաղկացած ծրագիր՝ հիմնված կառավարության հանձնառությունների, այդ թվում, 2021 թվականի հունիսի 20-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի և քարոզարշավի ընթացքում  տրված նախընտրական խոստումների, ինչպես նաև Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության թիրախների վրա:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ ներկայացված նախագիծն արտացոլում է նաև ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը, ինչպես նաև Եվրոպական միության տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո Հայաստանին տրամադրվելիք 2.6 մլրդ եվրո աջակցության փաթեթի շրջանակում իրականացվելիք ծրագրերը: Միաժամանակ ընդգծեմ, որ ներկայացված փաստաթուղթը համահունչ է ինչպես ԵԱՏՄ ռազմավարական ծրագրերի հիմնական դրույթներին, այդպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների ու դոնորների՝ Հայաստանի համար հաստատված ռազմավարական գործընկերության շրջանակների հետ, մասնավորապես, քաղաքական թիրախների ու նպատակների առումով»,-ասաց Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը շեշտեց, որ փաստաթուղթը պետք է դառնա կառավարության հիմնական աշխատանքային պլանը, իսկ միջոցառումների մասով ֆինանսավորումը պետք է կողմնորոշիչ լինի առաջիկա միջնաժամկետ ծրագրերի ու տարեկան բյուջեների պլանավորման համար:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս ծրագրի հետ կապված ամեն ինչ քննարկվել է հրապարակային: Ներկայացված է մինչ այժմ արված հայտարարությունների իրագործման պլանը:
«Ներառված են այն բոլոր միջոցառումները, որոնց մասին մենք հրապարակային հայտարարել ենք՝ ներդրումներ գիտության, կրթության, ենթակառուցվածքների զարգացման, սոցիալական աջակցության և այլ ոլորտներում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство утвердило программу мероприятий деятельности на 2021-2026 годы
Правительство Армении на заседании 18 ноября утвердило программу мероприятий деятельности на 2021-2026 годы. Как передает «Арменпресс», представляя подробности проекта, вице-премьер Мгер Григорян отметил, что в нем закреплены стратегические цели, мероприятия по их достижению, ожидаемые результаты, сроки и источники финансирования.
Всего - 439 целей, по ним 1 276 мероприятий. Программа основана на обязательствах правительства, включая и предвыборные обещания, данные партией «Гражданский договор» во время внеочередных парламентских выборов 20 июня 2021 года, а также стратегические цели по преобразованию Армении к 2050 г.
«Считаю необходимым отметить, что представленный проект отражает и ход выполнения Арменией обязательств по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. Также и программы, которые будут реализованы в рамках пакета содействия Армении в размере 2,6 млрд. евро, который будет предоставлен Армении в рамках экономического и инвестиционного плана Европейского Союза, в частности, в плане политических целей и намерений», - сказал Мгер Григорян.
Вице-премьер подчеркнул, что документ должен стать основным рабочим планом правительства, а финансирование мероприятий должно стать ориентиром для планирования предстоящих среднесрочных программ и годовых бюджетов.
Никол Пашинян отметил, что программа обсуждалась публично.
«Включены все те мероприятия, о которых мы публично заявляли: инвестиции в сферу науки, образования, развития инфраструктур, социального содействия и т. д. », - заявил Никол Пашинян.