Ռուսաստանը պլանավորում է 1 միլիարդ դոլար ներդնել Հայաստանի տնտեսության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն առաջիկայում պլանավորում է 1 միլիարդ դոլար ներդնել Հայաստանի տնտեսության մեջ: Երևանում Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը:
«2021 թվականին մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառության վերականգնման տեմպերը վատ չեն՝ 17 տոկոս: Դա այն դեպքում, երբ մենք 4 տոկոս անկում ունեինք համավարակի տարում: Մեր համագործակցությունը զարգանում է ներդրումների ոլորտում՝ ավելի քան 2.2 միլիարդ դոլար համատեղ կուտակված ներդրումներ Ռուսաստանից Հայաստան:  Մենք գիտենք, որ կան 1 միլիարդ դոլարի հստակ ծրագրեր, որոնք մոտակա ժամանակահատվածում կներդրվեն Հայաստանի տնտեսության մեջ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց փոխնախարարը:
Վոլվաչը հայտնեց, որ ներդրումները կլինեն էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի ոլորտներում:
Նրա խոսքով՝ ներդրումները շատ կարևոր կլինեն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական, սոցիալական և մշակութային հարաբերությունների զարգացման համար:

Россия намерена инвестировать в экономику Армении  $1 млрд
Россия намерена в ближайшее время инвестировать в экономику Армении 1 миллиард долларов. Об этом на брифинге с журналистами в рамках армяно-российского межрегионального форума, проходящего в Ереване, заявил заместитель министра экономического развития России Дмитрий Вольвач.
«В 2021 году темпы восстановления торговли между нашими странами неплохие - 17%. Это в том случае, что вследствие пандемии было 4% -е падение. Наше сотрудничество развивается и в сфере инвестиций. Россия в Армению инвестировала более 2,2 миллиарда долларов совместно накопленных инвестиций. Мы знаем, что есть определенные программы на сумму в 1 миллиард долларов, которые будут инвестированы в экономику Армении уже в ближайшее время», - как сообщает «Арменпресс», сказал Дмитрий Вольвач.
Он отметил, что инвестиции будут вложены в сферы энергетики, инфраструктур и транспорта.
По его словам, они сыграют важную роль в развитии экономических, социальных и культурных отношений между Арменией и Россией.