Ռուսաստանը պլանավորում է 1 միլիարդ դոլար ներդնել Հայաստանի տնտեսության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն առաջիկայում պլանավորում է 1 միլիարդ դոլար ներդնել Հայաստանի տնտեսության մեջ: Երևանում Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը:
«2021 թվականին մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառության վերականգնման տեմպերը վատ չեն՝ 17 տոկոս: Դա այն դեպքում, երբ մենք 4 տոկոս անկում ունեինք համավարակի տարում: Մեր համագործակցությունը զարգանում է ներդրումների ոլորտում՝ ավելի քան 2.2 միլիարդ դոլար համատեղ կուտակված ներդրումներ Ռուսաստանից Հայաստան:  Մենք գիտենք, որ կան 1 միլիարդ դոլարի հստակ ծրագրեր, որոնք մոտակա ժամանակահատվածում կներդրվեն Հայաստանի տնտեսության մեջ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց փոխնախարարը:
Վոլվաչը հայտնեց, որ ներդրումները կլինեն էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի ոլորտներում:
Նրա խոսքով՝ ներդրումները շատ կարևոր կլինեն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական, սոցիալական և մշակութային հարաբերությունների զարգացման համար:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Russia is going to invest 1 billion dollars into Armenia’s economy in the near future, Deputy minister of economic development Dmitry Volvach told reporters in Yerevan on the sidelines of the Armenian-Russian Interregional Forum.
“The trade turnover restoration rates between our countries in 2021 are not bad, 17%. This is in case when we had a 4% decline in the pandemic year. Our cooperation is developing in the field of investments, over 2.2 billion dollars jointly collected investments from Russia to Armenia. We know that there are concrete programs worth 1 billion dollars which will soon be invested into the economy of Armenia”, the Russian deputy minister of economic development said.
He added that the investments will be very important for the development of economic, social and cultural relations between Armenia and Russia.