Կանադա-իրանական ֆիլմը ստեղծողների համար Հայաստանը անկախ կինոյի զարգացման հրաշալի վայր է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ոսկե ծիրան» 18-րդ միջազգային կինոփառատոնը հատեց եզրագիծը՝ հանրությանը ներկայացնելով կինոյի լավագույն աշխատանքները, հյուրընկալելով կինոոլորտի գործիչների, ինչպես նաև իրականացնելով ամենատարբեր միջոցառումներ Հայաստանի սրտում՝ Երևանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնային ինքնատիպ ֆիլմերից էր իրանցի ճանաչված կինոգործիչ, ռեժիսոր Մաջիդ Բարզեգարի «Անձրևը գալիս է ուր ուզի» ֆիլմը։ Ֆիլմի գլխավոր հերոսուհի Սառան փորձառու և հարգված բուժքույր է Թեհրանի հիվանդանոցներից մեկում, որտեղ լռելյայն կյանքից զրկում է իր այն հիվանդներին, որոնք կորցրել են ապաքինման ամեն հույս: Սառայի կյանքում կարծես ամեն ինչ լավ է ընթանում, քանի դեռ նրան չեն խնդրել խնամել մի մասնավոր հիվանդի վերջինիս ծովափնյա առանձնատանը:
Ֆիլմը իրանա-կանադական համարտադրություն է, որն իրականացվել է Rainy Pictures-ի և The Other End-ի համագործակցությամբ։ Պրեմիերան կայացել է Ռոտերդամի 50-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում, այնուհետև մինչ հայկական փառատոնը ներկայացվել Դուրբանի միջազգային կինոփառատոնին։
«Իրանում անկախ կինոյի վրա աճող ճնշումների և սահմանափակումների պատճառով ծայրահեղ դժվար է դառնում մեր երկրում արտհաուսային կինոարվեստի ճանապարհը նախընտրելը։ Ֆիլմերի նկատմամբ քաղաքականության անընդհատ փոփոխությամբ և անկախ կինոնկարների բյուջեների նկատմամբ սրվող տնտեսական պայմանների հետևանքով մեր օրերում շատ դժվար առաքելություն է դարձել մեր երկրում արտհաուս կինոն բարձր պահելը»,- ասում է Մաջիդ Բարզեգարը, որը նաև անկախ կինոյի առաջատար պրոդյուսերներից է: Թեհրանում նրա Rainy Pictures-ի գրասենյակում արտադրված ֆիլմերից շատերի պրեմիերան կայացել է աշխարհի ամենանշանավոր փառատոններում, ինչպիսիք են Կաննի, Բեռլինի, Սան Սեբաստիանի, Բուսանի և Չիկագոյի միջազգային կինոփառատոնները:
Մաջիդ Բարզեգարի ֆիլմերից մի քանիսը նախորդ տարիներին ներկայացվել են «Ոսկե ծիրան» փառատոնին, կինոռեժիսորը մշտապես մասնակցում է փառատոնին։ «Անձրևը գալիս է ուր ուզի» ֆիլմը մեր երկրում ներկայացվեց կանադացի պրոդյուսեր Ամիր Էնդալահի կողմից, ով Տորոնտոյի առաջատար The Other End-ի ընկերության ղեկավարն է։ Վերջինս զբաղվում է անկախ կինոների առաջխաղացմամբ ամբողջ աշխարհում, կինոփառատոններ է կազմակերպում Հյուսիսային Ամերիկայում և Եվրոպայում՝ աջակցելով իրանցի կինոարտադրողներին։
«Շատ հաճելի է տեսնել, թե որքան մեծ սեր ու աջակցություն եք ներդնում «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կազմակերպման գործում։ The Other End-ի ընկերությունում մենք ձգտում ենք ձայնի հնարավորություն տալ աշխարհի տարբեր երկրների անկախ կինոգործիչներին, և «Ոսկե ծիրան»-ի դեպքում էլ մենք տեսնում ենք, որ պրոֆեսիոնալ թիմ և ֆանտաստիկ մթնոլորտ են ձևավորված անկախ կինոյի շուրջը։ Շատ հուզիչ է հասկանալ, որ մեր ֆիլմը նման լավ ձեռքերում էր»,-նշում է Ամիր Էնդալահը, որը Տորոնտոյից Հայաստան էր ժամանել՝ մասնակցելու փառատոնին։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, որը 2021-ին անցկացվեց հոկտեմբերի 3-10-ը, հատեց եզրագիծը։ Փառատոնի բոլոր մասնակիցները, ժյուրիի անդամները տպավորված էին ոչ միայն փառատոնի մակարդակից, այլև ջերմ Երևանից։ Փառատոնային օտարերկրյա հյուրերն առանձնակի գոհ էին ներկայացված ֆիլմերից, փառատոնի լավ կազմակերպված լինելու փաստից։

For Canadian-Iranian film producers, Armenia is a wonderful place for development of independent cinema
For Canadian-Iranian film producers, Armenia is a wonderful place for development of
independent cinema
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. The 18th edition of Golden Apricot International Film Festival has finished with some of the best works of world cinema, hundreds of industry guests, and tens of side events in the heart of Yerevan, Armenia.
The Rain Falls Where It Will, the latest work of the renowned Iranian filmmaker, Majid Barzegar, participated along with 8 more titles in the festival line-up for the panorama competition. The film chronicles the daily life of a quiet nurse who takes away the lives of the patients who have lost their hope in recovery. It is an Iranian Canadian co-production by Rainy Pictures on the Iranian side and The Other End on the Canadian side. The film premiered in the 50th Rotterdam International Film Festival and went on to Durban International Film Festival, the oldest and the largest film festival in Africa before it was presented at Golden Apricot.
“With the exponentially increasing pressures and limitations imposed upon independent cinema in Iran, it is becoming extremely difficult to pursue the path of arthouse filmmaking in Iran. With the everchanging landscape of film politics and the exacerbating economical conditions looming over independent film budgets, it has become a very tough mission to keep the flag of arthouse cinema high in the country”, says Majid Barzegar, who is also one of the leading producers of independent cinema. Many of the films produced in his Rainy Pictures office in Tehran have premiered in some of the most distinguished festivals in the world such as Cannes, Berlinale, San Sebastian, Busan and Chicago International Film Festivals.
Several of Majid’s previous films have seen the light of the screen in Golden Apricot in the previous years and the director is a regular participant of the festival. The Rain Falls Where It Will was presented in the festival by its Canadian producer, Amir Endalah, the head of The Other End, one of the leading production houses in Toronto focused on virtual production. The Other End also produces independent films across the globe, organizes film festivals in north America and Europe and supports the works of Iranian filmmakers through Farsi Cinema Center, the first non-Iranian platform dedicated to the promotion of Iranian independent cinema.
“It is quite delightful to see how much support and care goes into Golden Apricot International Film Festival. In The Other End, we strive for giving voice to independent filmmakers around the world and here in Golden Apricot, you see the same level of dedication and support, a very professional team and a fantastic atmosphere structured around and for independent cinema. This is definitely very heartwarming for us to know that our film is in such good hands”, says Amir Endalah, who has travelled from Toronto to the festival, representing the film in the panorama competition.
The Rain Falls Where It Will is distributed worldwide by Media Luna. Based in Germany, Media Luna has been in close cooperation with Rainy Pictures and The Other End for 2 years now and holds the rights of the film worldwide.