Տարածաշրջանային նոր իրողություններում Իրանն ու Հայաստանն ավելի սերտ պետք է համագործակցեն. Իրանի գլխավոր դատախազ
Տարածաշրջանային նոր իրողություններում Իրանն ու Հայաստանն ավելի սերտ պետք է
համագործակցեն. Իրանի գլխավոր դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է  եռօրյա այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, նախարարը կարևորել է հայ-իրանական բազմադարյա մշակութային կապերի ազդեցությունը փոխադարձ վստահության ու հարգանքի վրա հիմնված ներկայիս հարաբերությունների վրա  և ներկայացրել Արդարադատության նախարարության առաջնահերթությունները՝ ուղղված  քրեակատարողական համակարգի բարեփոխմանը, հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, ոստիկանության, դատաիրավական համակարգի ու Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության բարեփոխումներին՝ շեշտելով իրանցի գործընկերների հետ  լավագույն փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը:
Իրանի գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և, անդրադառնալով երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերություններին, նշել, որ  տարածաշրջանային նոր իրողությունների պայմաններում Իրանն ու Հայաստանն ավելի սերտ պետք է համագործակցեն։
Նախարար Անդրեասյանը, համակարծիք լինելով իրանցի գործընկերոջ հետ, վերահաստատել է նման ծանր փորձությունների շրջանում, տարածաշրջանային ընդհանուր սպառնալիքների պարագայում ավելի սերտ համագործակցելու անհրաժեշտությունն ու պատրաստակամություն է հայտնել այդ գործում ներդնելու իր ողջ ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել փոխգործակցության ընդլայնման և խորացման հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին Իրանի գլխավոր դատախազը Հայաստանի արդարադատության նախարարին հրավիրել է Իրան․ Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է հրավերն ու Գլխավոր դատախազին խնդրել

При новых региональных реалиях сотрудничество Ирана и Армении должно быть глубже: генеральный прокурор Ирана
При новых региональных реалиях сотрудничество Ирана и Армении должно быть глубже:
генеральный прокурор Ирана
12 октября министр юстиции Армении Карен Андреасян принял генерального прокурора Исламской Республики Иран Мохаммада Джафар Монтазера, прибывшего в Армению с трехдневным визитом.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве юстиции РА, министр подчеркнул влияние многовековых армяно-иранских культурных связей на нынешние отношения, основанные на взаимном доверии и уважении, представил приоритеты министерства юстиции, направленные на реформирование уголовно-исполнительной системы, антикоррупционную политику, реформу полиции, судебно-правовой системы и Службы принудительного исполнения, подчеркнув необходимость обмена лучшим опытом с иранскими коллегами.
Генеральный прокурор Ирана Мохаммад Джафар Монтазери поблагодарил за теплый прием, коснулся дружественных отношений между двумя народами, отметив, что в условиях новых региональных реалий сотрудничество Ирана и Армении должно быть глубже.
Министр Андреасян, соглашаясь со своим иранским коллегой, подтвердил необходимость более тесного сотрудничества перед лицом таких общих региональных угроз и таких суровых испытаний и выразил готовность приложить для этого все усилия.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся сотрудничества в правовой сфере,  также затронули возможности расширения и углубления сотрудничества.
В завершение встречи генеральный прокурор Ирана пригласил министра юстиции Армении в Иран․Карен Андреасян принял приглашение. Он также попросил генерального прокурора передать министру юстиции Ирана приглашение посетить с визитом Армению.